פונטי: אני אחראי לכישלון באליפות העולם

יו"ר איגוד הג'ודו: זמן להתעורר. ששון: יש לי עוד מה לתת

שירי אלג'ם
שירי אלג'ם  26.09.18 - 14:11
תחילת כתבה

"אפשר לומר שנכשלנו, ברוב האליפות נכשלנו", כך אמר יו"ר איגוד הג'ודו, משה פונטי, לערוץ הספורט בסיומה של אליפות העולם בבאקו, שהייתה מאכזבת מאוד מבבחינת המשלחת הישראלית. הנבחרת תחזור לארץ בידיים ריקות וזאת אחרי שחזרה לארץ מכל אליפות עולם עם מדליה מאז 2013.

"אנחנו ענף שמביא הרבה מדליות גם באליפות אירופה, גם באליפות העולם וגם באולימפיאדה", אמר פונטי, "שנתיים לפני ריו לא היינו במצב טוב יותר ואנחנו יודעים מה קרה בריו. זו העת להתעורר ולהניע את המערכת, שנתיים לפני טוקיו, כדי להגיע בשיא למשחקים האולימפיים. אני מבין את המשמעות של הכישלון הזה, יודע בדיוק מה אני צריך לעשות וזה מה שיקרה".

פונטי המשיך: "אני רואה את עצמי אחראי באופן אישי לכישלון הזה ואני גם אדע לתקן אותו. אני נכשלתי בעבר הרבה פעמים - גם כספורטאי, גם כמאמן וגם כיו"ר. אני גם אחראי על שלוש מדליות אולימפיות - אחת כמאמן ועוד שתיים כיו"ר ואני מאמין שעוד נעשה את זה בהמשך. אנחנו נלמד ונתקן". היו"ר הבהיר שמכיוון שלא היה מעורב מספיק בשנתיים האחרונות, הוא אחראי על הכישלון.

13 ג'ודאים ישראלים עלו על המזרן בבאקו, אבל שלושה בלבד הצליחו לנצח שני קרבות ומעלה. חמישה הפסידו כבר בקרב הראשון שלהם, ביניהם גם מדליסט הארד מריו, אורי ששון, ועוד חמישה עברו סיבוב אחד, אך הפסידו בשני. נקודות האור היו טל פליקר שסיים חמישי במשקל של עד 66 ק"ג (הפסיד בקרב על הארד) וגפן פרימו הצעירה, שדורגה שביעית במשקל של עד 52 ק"ג. "טל וגפן קורצו מחומר מיוחד ואני בטוח שעוד נשמע עליהם בהמשך", אמר פונטי.

מאמן נבחרת הגברים, אורן סמדג'ה, סיכם את האליפות: "הנבחרת נמצאת במסע ארוך אל עבר אולימפיאדת טוקיו 2020. מתחילת הקמפיין הנוכחי, ספורטאי הנבחרת השיגו את רוב המטרות והיעדים שהצבתי עד לנקודה זו. את תקופת הקריטריון פתחנו עם הסגל החזק והרחב ביותר שהיה לנבחרת אי פעם.

"שני ספורטאים שהגיעו לחצי גמר אולימפי בריו (אחד מהם שזכה במדליה אולימפית) עברו פציעות קשות וחזרו להתחרות ולזכות במדליות חשובות. חמישה ספורטאים נוספים נכנסו חזק לתמונה של המאבק על הקריטריון עם מדליות בגרנד פרי, גרנד סלאם, מאסטרס, אליפות אירופה וכן גם מדליה באליפות העולם בשנה שעברה. מיד לאחר אליפות אירופה בתל אביב שהייתה מוצלחת מאוד מבחינתנו, התחלנו את ההכנות לתקופת הקריטריון. משתי תחרויות הקריטריון שבהם השתתפנו חזרנו עם 6 מדליות.

"באליפות העולם הנוכחית לא עמדנו בציפיות של עצמנו. כנבחרת, לא הצלחנו לתפקד ברמה הנדרשת בתחרות מטרה זו. אני והצוות המקצועי לוקחים אחריות ונעשה תהליך חשיבה והסקת מסקנות מסודר, מעמיק וחסר פשרות. למרות התחושה הכללית, חשוב לי לציין את טל פליקר שהגיע לחצי הגמר באליפות העולם בפעם השנייה ברציפות וסיים במקום החמישי. אמנם לצערנו טל לא סיים עם מדליה, אך זהו הישג משמעותי מאוד שאיננו מובן מאליו כלל.

"אנחנו מאמינים מאוד בסגל שלנו. מדובר בספורטאים איכותיים, מוכשרים ומחויבים ששייכים לטופ העולמי ומסוגלים לעשות את הקריטריון האולימפי ולהגיע לטוקיו 2020 כמועמדים למדליה אולימפית. זו מטרת העל שלנו בקמפיין הנוכחי, ואני והצוות שלי נמשיך לעשות הכל עבורה.

"זה רגע קשה וכואב עבורי. כמוני, כולנו בנבחרת דורשים מעצמנו לשאוף לשלמות ומכוונים הכי גבוה שאפשר. הפעם לא תפקדנו ברמה הזו ועל כן התוצאות. באופן טבעי, כרגע אני מאוכזב. יחד עם זאת, אין לי ספק שנפיק את הלקחים ונמשיך מכאן קדימה חזקים וטובים יותר. אני שמח להיות מאמן נבחרת הג'ודו המיוחדת הזו וגאה ותומך בספורטאים שלי, גם בהפסדים וגם בניצחונות".

בפוסט שפירסם ברשת החברתית, הבהיר אורי ששון כי הוא לא מתכוון לפרוש בקרוב: "כשבחרתי להמשיך לעוד קמפיין אולימפי, ידעתי בתוך תוכי שיחכו לי רגעים קשים של תסכול, אכזבה, סבל. הכי קל לפרוש עם מדליה אולימפית, שתי מדליות כסף מאליפויות אירופה ועוד לא מעט מדליות שאספתי בדרך מהטורנירים הקשים בעולם, אבל מסתבר שמשהו בתוכי, בבפנים של הבפנים, לא באמת מוכן להסתפק. יש לי עוד הרבה לתת לספורט הישראלי, גם אם היום זה לא קרה. אני רוצה להודות לצוות המקצועי, שבאמת רצה ועשה הכל כדי שאעמוד על הפודיום".

הדפס