הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

עושר ואושר

ֹשֶׁר הַנֶּפֶשׁ יוֹתֵר טוֹב מֵעֹשֶׁר הַמָּמוֹן. גלויברמן לשישי

הרב גלויברמן  18.05.22 - 13:37
פרשת השבוע של הרב גלויברמן
פרשת השבוע של הרב גלויברמן

פרשת השבוע 'בחוקותי' פותחת בהבטחתו של הקב"ה: " אִם-בְּחֻקֹּתַי, תֵּלֵכוּ וְאֶת-מִצְוֺתַי תִּשְׁמְרוּ, וַעֲשִׂיתֶם אֹתָם - וְנָתַתִּי גִשְׁמֵיכֶם, בְּעִתָּם; וְנָתְנָה הָאָרֶץ יְבוּלָהּ, וְעֵץ הַשָּׂדֶה יִתֵּן פִּרְיוֹ". אומר אלוקים למשה: אם ישמרו ישראל את מצוות התורה יזכו לברכות וישועות: גשמים בעתם, שפע של יבול, ירקות ופירות, וכמובן כל טוב גשמי שהעולם יכול להעניק לבני האדם. בהמשך הפרשה, מזהיר אלוקים, שחס ושלום אם לא יילכו בדרך הסלולה בקיום התורה והמצוות, השדות לא יניבו יבול, רעב ובצורה יהיו בארץ ויתקפו את בני האדם מחלות קשות ואיומות לא עלינו.

הוראה זו היא נצחית, כמו התורה ומצוותיה. גם כיום, כאשר אנחנו כחברה, נצעד בדרך הישר ונחנך את ילדנו לערכים של אהבת הזולת, כבוד הדדי, כיבוד הורים, כבוד לאישה  והושטת יד לחלש ולנזקק – אזי תתקיים בנו הבטחת אלוקים לעושר ולחוסן גשמי, כפי שכתוב: "ונתנה הארץ יבולה... ואכלתם לחמכם לשובע וישבתם לבטח בארצכם".

מסופר על חבורת סוחרי חיטה שבאו לבקש ברכה להצלחתם מהצדיק של העיירה בה התגוררו. "ומה מדאיג אתכם?" שאל הצדיק. ענו לו הסוחרים בדאגה: "בשנה האחרונה קיימת ירידה תלולה בהיקף המכירות והעבודה, ויש חשש כבד שאנו עלולים לאבד חלק גדול מרכושנו". בירך אותם הצדיק ואמר: "אין כל מקום לדאגתכם. הקדוש ברוך הוא הזן את העניים בשנות יוקר, יפרנס גם את העשירים בזמנים של שפל וזול... עליכם רק לחזק את הביטחון בהקב"ה, שהוא הזן ומפרנס לכל".

חד וחלק: עֹשֶׁר הַנֶּפֶשׁ יוֹתֵר טוֹב מֵעֹשֶׁר הַמָּמוֹן