מוֹחַ שַׁלִּיט עַל הַלֵּב

סוֹף מַעֲשֶׂה בְּמַחְשָׁבָה תְּחִלָּה. גלויברמן לשבת

הרב גלויברמן  13.01.21 - 09:59
פרשת השבוע של הרב גלויברמן
פרשת השבוע של הרב גלויברמן
תחילת כתבה

סיפור יציאת מצרים הוא אחד הצירים המרכזיים ביהדות. תהליך היציאה של בני ישראל ממצרים משעבוד לפרעה, מתחילה בפרשה שלנו פרשת 'וָאֵרָא'. בפרשה מסופר באריכות על עקשנותו של פרעה מלך מצרים שלא להוציא את עם ישראל לחופשי, כשלאחר מכן מצרים לוקה עקב כך במכות קשות בזה אחר זה. המכה הראשונה שהכתה את מצרים הייתה מכת דם – הפיכת מי היאור לדם.

משה רבנו אומר לאלוקים לאחר המפגש שלו עם פרעה: "כָּבֵד לֵב פַּרְעֹה מֵאֵן לְשַׁלַּח הָעָם". הלב של פרעה היה כבד ואטום, כך שקשיות העורף שלו היתה טבעית אצלו. ידוע הדבר שכוחותיו של האדם בגופו מתחלקים על פי שלושה איברים ראשיים: מוח (שכל), לב (רגש), כבד (כוח הביצוע). כלומר, הסדר הנכון הוא – בתחילה חושב האדם לעצמו על הדברים, ומגיע להחלטה שכלית כלשהי. לאחר מכן מתפתחות בליבו רגשות לעניין. אולם לאחר מכן הוא מחליט בסופו של דבר מתוך התבוננות שכלית, ולא מתוך הרגש, להגיע לביצוע נכון של הדברים. במילים אחרות - מוח שליט על הלב.

אולם כאשר ליבו של פרעה היה 'כבד' מצד עצמו, והייתה בו קשיות עורף טבעית שגרמה לו להתנגד להוציא את בני ישראל, הרי שהסדר אצלו התהפך - ה'לב' נהפך ל'כבד' ובא במקום השכל. כאן זו כבר היתה עקשנות מיותרת ומסוכנת. בגלל הכבדות והקשיחות של פרעה, הוא הביא על עצמו ועל עמו את עשר המכות הקשות, עד ששלח את בני ישראל ממצרים בלית ברירה. 

חד וחלק: סוֹף מַעֲשֶׂה בְּמַחְשָׁבָה תְּחִלָּה.