הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

סיכון מחושב: מה עבדורחימי יביא להפועל?

אחרי שהתייתם מהוריו, הבקיע בדרבי של זאגרב, ירד ליגה בעונת שיא וקיבל הצעות מליון ולאציו, הקרואטי נחת בחודורוב. בן שמעון יהנה מיהלום לא מלוטש או יסבול מגרסה חדשה של דורו?

יזהר קישון
יזהר קישון  21.09.13 - 15:15
עבדורחימי. איברהים דורו או לוקה מודריץ? (דף הפייסבוק של הפועל ת"א)
עבדורחימי. איברהים דורו או לוקה מודריץ? (דף הפייסבוק של הפועל ת"א)
תחילת כתבההסיפור המקצועי של בסארט עבדורחימי מתחיל איפשהו בנובמבר 2008. כשהוא בקושי בן 18, ואחרי שנשאר שוב ושוב מחוץ לסגל של NK זאגרב, קיבל הקשר/חלוץ הצעיר את חולצת ההרכב במשחק ביתי מול סלבן בלופו. בדקה ה-68 הוא הוכשל ברחבה ושלוש דקות לאחר מכן כבש את ה-0:2. עבדורחימי שיחק 90 דקות בפעם הראשונה בקריירת הבוגרים שלו, השאיר חותם של ממש ובקבוצה הצנועה מבירת קרואטיה כבר פינטזו על גאון כדורגל שייתן פייט לילדים הגדולים מדינמו.

אבל כמו לא מעט שחקנים ממוצא אלבני-בוסני-מקדוני, באיזורים שסועי המלחמות והבעיות הכלכליות והקיומיות, הסיפור של עבדורחימי הוא קצת מעבר לסתם חלום מקצועי. קצת יותר מעוד ילד כשרוני שמחפש את עתידו בכדורגל. בסארט התייתם משני הוריו וגדל אצל סבו, קרוב המשפחה היחיד שנותר לו. הכדורגל הוא דרך החיים שלו, ההתמודדות היחידה עם כל הבעיות וכמו שאמר סבו בראיון בקרואטיה: "בכל פעם שהוא עולה לדשא, הוא יעשה הכי טוב למען הוריו ולזכרם". עם מטען נפשי שכזה מצד אחד, וציפיות להיות הדבר הבא – החל הילד את קריירת הבוגרים שלו.

אחרי כמעט חמש שנים, טובות פחות או טובות יותר, לכולם ברור: בסארט עבדורחימי הוא לא לוקה מודריץ' ואפילו לא אלאן חלילוביץ', הבן של סיאד, שכבר בגיל 17 מסומן כדבר הגדול הבא. עבדורחימי, קרואטי ממוצא אלבני עם שורשים מקדונים ובוסנים, הוא הרבה יותר איברהים דורו. שניהם שחקנים מהירים, שניהם אוהבים לשחק באגף, ושניהם הגיעו לליגת העל מ-NK זאגרב. בהפועל יחתמו עכשיו על דורו 2.0? כנראה שכן.

הקרואטי בן ה-23 שחתם בהפועל ת"א יכול לשחק בשני האגפים, בועט טוב בשתי הרגליים ובלא מעט משחקים במדי קבוצתו הקודמת תופקד כחלוץ. קשה להאמין שרן בן שמעון הביא אותו על חשבון עומר דמארי או איתי שכטר, ולכן עבדורחימי צפוי לשתף פעולה עם השניים ולהוות תחליף לגילי ורמוט  - עד שזה יחזור לפעילות מלאה – ולישראל זגורי – עד שזה יוכיח שהוא מסוגל להיות שחקן מוביל בקבוצה גדולה.

עבדורחימי, קצת כמו זגורי, עוד לא הוכיח שהוא מסוגל ולכן יהיה מאוד מעניין לראות איך ייכנס לתפקיד המפתח שהאדומים מייעדים לו. אחרי ארבע עונות בהן כבש 12 שערים (עונה אחת עם 7 שערים והאחרות עם שער או שניים בעונה), הגיע בעונה שעברה שנת השיא שלו עם 12 שערים ושישה בישולים, מה שלא עזר לקבוצתו להישאר בליגה. עונת שיא אישית, ירידת ליגה. מישהו אמר ישראל זגורי?

באופן לא מפתיע בכלל, את העונה הטובה בקריירה הקצרה שלו עשה תחת אחד המאמנים הגדולים בקרואטיה – מירוסלב בלאזביץ', המאמן האגדי שהביא את קרואטיה עד המקום השלישי במונדיאל 1998. "צ'ירו", מיקם את עבדורחימי כחלוץ ביותר מ-50 אחוז ממשחקי הקבוצה וזה החזיר לו בשערים חשובים כולל ה-0:1 המדהים על דינמו בדרבי של זאגרב, אך זה לא הספיק. הקבוצה ירדה ליגה והמאמן פרש מאימון.

כפי שלמדנו כבר, שחקנים צעירים שפורחים בקרואטיה, ובטח כשמדובר בקבוצות קטנות – מוצאים מהר מאוד את דרכם לצמרת הכדורגל. איביצה אוליץ' ומריו מנדז'וקיץ', נתנו עונה או שתיים טובות ב-NK, נחטפו על ידי דינמו ומשם יצאו לכסף הגדול של אירופה. המסלול של עבדורחימי היה אמור להיות דומה.

מיד בתום הליגה הקרואטית, וכשהיה לכולם ברור שבליגה השנייה הקשר/חלוץ המוכשר לא ישחק, החלו השמועות. ליון הייתה הראשונה לעשות מהלך, וסוכנו הצרפתי של השחקן, פייר ג'אן מריס, סיפר ביוני האחרון: "הוא שיחק במשחק ידידות נגד צרפת עם קרואטיה עד גיל 21, והשאיר רושם טוב על לא מעט אנשי מקצוע. כמו רוב הקרואטים, לשחק בליגה הראשונה בצרפת יהיה חלום עבורו". זמן קצר לאחר מכן, גם לאציו נכנס לתמונה. "יש מו"מ עם לאציו, בסארט בשל לשחק בליגה האיטלקית", אמר הסוכן וכשגם גנואה נכנסה לעניינים, הסוכן טען: "קייבו, לאציו וגנואה רוצות את עבדורחימי, אבל נראה שגנואה הכי רצינית כרגע".

חודשיים וחצי לאחר מכן, ומה שיצא מכל המועדונים שהוזכרו ומכל מילותיו של הסוכן, היא השאלה להפועל ת"א. כישרון יש לבסארט עבדורחימי ברגליים, את זה כולם הבינו - עכשיו השאלה האם האוהדים בשער 5 יהנו ממנו והאם הוא בדרך לקריירה אירופית מרשימה לפחות כמו של אוליץ', או שזה ייגמר בהפועל כפ"ס ואחי נצרת, בדיוק כמו איברהים דורו.