הערעור התקבל חלקית: הפועל ומכבי נענשו בהפחתת נקודה

העונש של התל אביביות בעקבות הדרבי האלים הומתק. בית הדין העליון קבע גם 3 משחקי רדיוס עם קהל, במקום סגירת היציעים. במכבי מרוצים מהקביעה שזהבי רק הגן על עצמו: "זה מה שרצינו"

שירלי בר דיין
שירלי בר דיין  24.11.14 - 09:54
נקודה אחת במקום שתיים. יספק את התל אביביות? (אלן שיבר)
נקודה אחת במקום שתיים. יספק את התל אביביות? (אלן שיבר)
תחילת כתבה

הרע במיעוטו? הערעור של הפועל ומכבי תל אביב התקבל חלקית, והשתיים נענשו בהפחתת נקודה אחת בפועל, במקום שתי נקודות - העונש שנקבע תחילה בעקבות האירועים האלימים בדרבי. בית הדין העליון של ההתאחדות לכדורגל פסק היום (שני) בנוסף כי הפועל ומכבי ייענשו בשלושה משחקי רדיוס בפועל, שיתקיימו עם קהל.

בעונש המקורי נפסק לחובתן של שתי הקבוצות גם סגירתם של יציעים בבלומפילד, אולם כעת בוטל סעיף זה והוחלף בעונשי הרדיוס. בכל הנוגע לתוצאת המשחק עצמו - ההחלטה הקודמת נותרה בעינה, כך שהדרבי הסתיים למעשה ב-0:0, אולם מבלי שהפועל ומכבי יצברו נקודה בעקבות התיקו.

"יש להרשיע את הפועל ומכבי תל אביב, מכוח עקרון האחריות השילוחית", נכתב בין היתר בפסק הדין, אולם , "ראוי יהיה לקחת בחשבון במסגרת הענישה את הפעילות הברוכה של שני המועדונים כנגד אלימות, כמו גם את הטעויות שנפלו בהחלטת ביה"ד. נראה כי לא ניתן משקל הולם לכך שהקבוצות ראויות להקלה מסוימת בחומרת העונש", נכתב בין התר בפסק הדין, "בהינתן מאמצי המניעה של אירועים אלימים, הנערכים על-ידיהן. ראוי לעודד המשך והגברת מאמצים אלה על ידי הקבוצות".

במכבי תל אביב מרוצים מההחלטה. בקבוצה אמנם קיוו להפחתה של 2 הנקודות, אבל מבחינתם מדובר בהצהרה. בקבוצה הביעו גם שביעות רצון מכך שבית הדיון העליון הגדיר במפורש כי הקביעה המוקדמת לפיה ערן זהבי הגיב ולכן הורחק היא שגויה, וכי קשר מכבי רק הגן על עצמו. "זה מה שרצינו מלכתחילה, הכל התחיל בגלל שתקפו שחקן", אמרו במועדון,"אנחנו שמחים שבית הדין הבין שאי אפשר לגנות את ערן זהבי, שבסך הכל הגן על עצמו".

"למרות שההחלטה בגדול נגדנו, היא כתובה בצורה הגיונית ולא מתלהמת", הוסיפו במכבי, "נעשה תיקון של העוול מההחלטה הקודמת. מה שחשוב שהכל מאחורינו". הרדיוס הראשון של מכבי יהיה מול הפועל חיפה בנתניה, במשחק שתוכנן בכל מקרה להיערך באיצטדיון של היהלומים בשל שזרוע בבלומפילד. לאחר מכן מחכה לאלופה משחק בית מול בית"ר ירושלים, כאשר במקרה זה עשויים הצהובים להעביר את המפגש למגרש גדול יותר.

הפועל תל אביב מסרה הודעה רשמית קצרה: "אנו לומדים את ההחלטה  ושוקלים בכובד ראש פנייה להליך משפטי אזרחי".

כדור שלג של אלימות

כזכור, הדרבי של תל אביב לא נמשך יותר ממחצית אחת. באיזור הדקה ה-30 אוהד הפועל תל אביב פרץ לכר הדשא ותקף את כוכב מכבי ערן זהבי, שהגן על עצמו עם דחיפות ובעיטה באוויר. האוהד נעצר והוצא מתחומי בלומפילד, כאשר זהבי ראה את האדום מהשופט רועי ריינשרייבר. ההרחקה גררה מהומה גדולה, במהלכה זהבי דרש מחבריו לקבוצה והמאמן לרדת מהמגרש.

בסופו של דבר המשחק חודש, אולם לאחר צהוב שנשלף לעברו של שחקן מכבי טל בן חיים פרצו אוהדים של מכבי תל אביב למגרש ואחד מהם אף חבט באחד המאבטחים. בשלב זה המשחק הופסק, השחקנים רדו לחדר ההלבשה ולא חזרו יותר לדשא. האדום לזהבי לא בוטל והוא ריצה עונש הרחקה ממשחק אחד. התוקף ויתר האוהדים הפורצים נעצרו והובאו בפני שופט.