$(document).ready(function () { setTimeout(function () { $('#Haim_L').remove(); }, 2500); // Remove the element after 3000 milliseconds (3 seconds), you can adjust this value as needed });
הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

אור אנר: ולנסיה, הגיבור של אקוודור

גדל באזור מהמסוכנים בעולם והפך לגיבור לאומי. ישלים היסטוריה?

גבע ינקלביץ'
גבע ינקלביץ'  29.11.22 - 13:00

באדיבות כאן 11 - המשדר הרשמי של מונדיאל 2022. שידורים חיים, תקצירים, סטטיסטיקות ועוד מחכים לכם בעמוד המונדיאל של כאן.

כדור הארץ הוא מקום מסוכן. לא מעט חלקים בעולם שאנו חיים בו שמים את מי שנמצא בהם בסכנת מוות, חלק יותר, אחדים פחות, אבל מהו בעצם האזור המסוכן בעולם? ובכן, מחוז אסמרלדס שבאקוודור הוא אומנם לא המסוכן בעולם, אבל הוא בטופ 10 המקומות בהם לא תרצו לגדול. עם קצב רציחות של 64 אנשים לכל 100,000 איש, הוא קיבל את הכינוי "האזור הנשכח של אקוודור", אבל גם ידוע כאזור שמפס הייצור שלו יצא אחד הגיבורים האקוודורים הגדולים ביותר - אנר ולנסיה.

הוא זכור בין היתר משום ש"ברח" באמבולנס משוטרים במשחק של אקוודור נגד צ'ילה במוקדמות מונדיאל 2018, אחותו נחטפה עבור כופר ושוחררה לאחר מספר ימים כשהיא ללא פגע, אבל למרות כל הסאגות מחוץ לדשא, על המגרש הוא אחד השחקנים החשובים ביותר בהיסטוריה האקוודורית.

בגיל 33, ועם לא פחות מ-38 שערים ב-76 הופעות בלבד בנבחרת מאז 2012, ולנסיה הוא האחראי העיקרי לכיבושי שערים בנבחרת אקוודור. הוא הבקיע את כל ששת השערים האחרונים של אקוודור בגביע העולמי (בברזיל 2014 ובקטאר) ובתשעת המשחקים האחרונים של אקוודור, הוא אחראי על 66% מהשערים של הנבחרת (4 מתוך 6). אבל אם מחזירים את השעונים אחורה, לתחילת שנות ה-90, אנו מקבלים תמונה אחרת לגמרי של הכוכב הגדול.

מרחובות סן לורנצו למגרש הכדורגל
ולנסיה נולד ב-4 בנובמבר 1989 ועוד בילדותו עזר לאביו לחלוב פרות ולמכור את החלב שלהן ברחובות סן לורנצו. הוא סבל מגזענות בילדותו בשל מוצאו האפרו-אקוודורי ואימו, דוניה בוליביה, טענה שמבין כל ילדיה, אנר היה זה שבעט הכי חזק בבטן. משפחתו, שהתפרנסה אך ורק ממכירת חלב, לא היתה יכולה להרשות לעצמה לקנות לילד הצעיר כדור כדורגל, על כן אנר שיחק ובעט בכל מה שיכול היה למצוא.

ככל שעברו השנים, ולנסיה רכש ניסיון ו"זמן משחק", כששיחק עם חבריו ברחובות. הוא השתתף בטורנירי שכונות של אקוודור ודאג להיות הכובש המצטיין בכל פעם, עד שלבסוף הכישרון שלו נצפה על ידי האנשים הנכונים והוא נשלח למבחנים בקאריבה ג'וניור, אקדמיית כדורגל בה כיכב וממנה התקדם לקבוצה המקצוענית הראשונה שלו - אמלק.

אחרי שלוש שנים, 130 הופעות ו-27 שערים, התקופה של ולנסיה באמלק הסתיימה ואחרי 23 הופעות בפאצ'וקה, ולנסיה חתם בווסטהאם ולמעשה התניע את הקריירה שלו באמת ב-2014. אבל לא בכדורגל אירופי עוסק העולם בחודש נובמבר 2022, אלא בכדורגל נבחרות, ועם כל הכבוד לתקופתו של ולנסיה בפרמיירליג, העשור שבילה במדי נבחרת אקוודור הוא מה שקובע הפעם. ועוד איזה עשור זה היה.

אגדה אקוודורית
עוד כששיחק באמלק, ולנסיה החל לשחק עבור הנבחרת הלאומית. את הקריירה שלו הוא החל כקיצוני, אבל עבר הסבה בתקופתו באמלק, לאחר שהחלוץ המרכזי של הקבוצה, כריסטיאן בניטס, עבר אירוע לב ומת בגיל 27 בלבד. המוות של בניטס גרם לכך שוולנסיה מצא את יעודו האמיתי - חלוץ שכובש שערים. הוא שיחק את המשחק הראשון שלו באקוודור ב-12 בפברואר 2012 ומרגע שהפך לחלוץ, כשנה וחצי לאחר הבכורה שלו בנבחרת, השערים החלו להגיע.

במונדיאל 2014 ולנסיה נכלל בסגל, רשם את הופעת הבכורה שלו בגביע העולמי וכבש את כל שלושת השערים של אקוודור בטורניר. בקופה אמריקה 2015 העוקב, הוא כבש שניים מחמשת השערים של אקוודור בטורניר וב-8 באוקטובר 2021, הוא הפך רשמית לכובש המצטיין בתולדות נבחרת אקוודור, אחרי שהרשית צמד נגד בוליביה במשחק מוקדמות של מונדיאל 2022.

"בחיים לא חשבתי שאהפוך לכובש המצטיין של אקוודור", אמר ולנסיה לאחר שרשם את ההישג, "לא חשבתי על זה וזה לא הדיר שינה מעיני. מה שנתן לי מוטיבציה היה לעשות הכל עבור הנבחרת. המטרה שלי ושל אקוודור היא להעפיל לגביע העולמי בקטאר". למעלה משנה לאחר מכן, הגיע גם גביע העולם 2022 וכפי שהציב לעצמו ולנבחרתו, אקוודור הצליחה לרשום ההעפלה. ומה קורה בקטאר? בדיוק מה שקרה לפני כן - ולנסיה הגיע כדי לשחק.

מהיסטוריה אישית להישג לאומי?
שני משחקים שיחקה אקוודור בקטאר עד כה, בשני המשחקים שיחק אנר, שכבר מזמן התבגר מאותו הילד שחלב פרות עם אביו. אחרי 0:2 על קטאר עם צמד שלו ו-1:1 נגד הולנד עם שער שלישי בטורניר, ולנסיה למעשה הציב די לבדו את אקוודור במקום הכי טוב שהיא יכולה להיות, כדי לרשום העפלה שנייה לשמינית גמר המונדיאל והעפלה ראשונה משלב הבתים מאז 2006.

ניתן להבין אם כן את אנחת הרווחה שנשמעה ברחבי אקוודור, כשפורסם ביום ראשון האחרון שהוא יהיה כשיר למשחק מול סנגל, זאת לאחר שירד על אלונקה במהלך המשחק נגד הולנד. ניצחון למעשה יבטיח העפלה היסטורית לשמינית, כשגם תיקו יספיק לאקוודור נגד "האריות של טרנגה". ומי יהיה שם על כר הדשא? האגדה של ה"לה טרי", שינסה לסחוב את נבחרתו להעפלה היסטורית, עם אולי שער נוסף בקטאר.

ואם ברמה המקצועית עדיין לא התרשמתם מוולנסיה, אולי כדאי לציין דבר אחרון לפני הסיום. בימים האחרונים הצהיר ולנסיה כי כל סכום כסף שירוויח מהגביע העולמי בקטאר ילך למקום אחד בלבד - עזרה לילדי אקוודור לצאת מהאזורים המסוכנים בהם הם חיים, בין היתר גם מהאזור בו הוא עצמו גדל. ולנסיה כבר אהוב במולדתו בעקבות פרויקטים שהקים במחוז ילדותו ומי יודע, אולי היוזמות שיקים אחרי המונדיאל יביאו לאקוודור את הכובש המצטיין הבא שלה.

עד ששחקן אחר יגיע כדי לרשת את ולנסיה, הוא ימשיך לסחוב את נבחרת אקוודור על גבו. הערב הוא יעלה לכר הדשא באיצטדיון הח'ליפה ואם יצליח לרשום את ההעפלה האדירה, הוא יעבור מסטטוס של מלך לסטטוס של אל במולדתו, הרחק הרחק מהגזענות והפרות שאפיינו את תקופת ילדותו במחוז אסמרלדס.