$(document).ready(function () { setTimeout(function () { $('#Haim_L').remove(); }, 2500); // Remove the element after 3000 milliseconds (3 seconds), you can adjust this value as needed });
הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

עדיין יש לו מקום: התפקיד החדש של כריסטיאנו רונאלדו

למרות הספסול המוצלח של הכוכב, הוא הרוויח ביושר את הזכות להיות החלק המרכזי בסיפור. על חלופת הדורות, התקופה הקשה בקריירה של כריסטיאנו והכוח שהוא יכול להביא גם מהספסל

רם חיים
רם חיים  07.12.22 - 09:09

התקציר באדיבות כאן 11 - המשדר הרשמי של מונדיאל 2022. שידורים חיים, תקצירים, סטטיסטיקות ועוד מחכים לכם בעמוד המונדיאל של כאן.

פורטוגל חזקה יותר כשכריסטיאנו רונאלדו הוא חלק מהמופע, ולא המופע עצמו. למרות שלקח חלק רק כשחקן מחליף ב-1:6 המוחץ על שווייץ אתמול (שלישי) בשמינית גמר המונדיאל, מוקדם לצאת בהצהרות של "כבר אין לכריסטיאנו במקום בנבחרת". יש לו, רק שהוא שונה מאוד מזה שכולנו ובעיקר הוא, התרגלנו אליו. ובכל זאת, אסור בשום אופן להפחית מחשיבותו.

הסלסאו בשיאו של שינוי שהחל דווקא אחרי הזכייה ביורו 2016. ההישג המדהים באמת של הפורטוגלים היה לזכות באותה אליפות אירופה עם נבחרת כל כך מוגבלת, שהיה בה רק שם אחד גדול באמת לשאת אליו עיניים. מאז, הכדורגל הפורטוגלי הוצף בכשרון, שחקנים התפתחו והפכו למנהיגים, הבולט שבהם הוא ברונו פרננדש, שסיפק מול השווייצרים משחק מושלם. הסגל שהתחבר חיכה להזדמנות להתפוצץ, והיא הגיעה.

כשפורטוגל תגיע ליום-שאחרי-כריסטיאנו באופן רשמי, יהיה שקט אחרי שהתייבשו הדמעות. חילופי הדורות אצלה לא יגררו אותה להמתנה ארוכה לשחקן הגדול הבא שיסחוף אותה. בכל פעם, מצטרפים עוד ועוד שמות לרשימת השחקנים שאפשר להישען עליהם – עכשיו זה הזמן של גונסאלו ראמוס, שקיבל את הצ'אנס שלו בהרכב על חשבון כריסטיאנו והחזיר עם שלושער עוצמתי.

כשכריסטיאנו הוחלף בהפסד 2:1 לקוריאה הדרומית, היו שסיפרו שאמר לפרננדו סנטוס בכעס "יש לך ביצים להחליף אותי". רונאלדו לא תיאר לעצמו שהאמירה הזאת תהיה משמעותית עוד יותר כעבור כמה ימים. בגיל 68 ואחרי עשייה רבת שנים בנבחרת, המאמן הלאומי נדרש לעשות משהו שונה – לגלות אומץ מול הכוכב, להפנים שהרבה השתנה אצל הקפטן ובעיקר אצל הנבחרת. לאותו הפסד לא הייתה משמעות בכל מה שקשור להעפלה מהבית, אבל כמכלול הוא היה משמעותי למדי עבור הסלסאו.

מצער ככל שזה יהיה, כריסטיאנו בן ה-37 הגיע לדרך ללא מוצא אירופי בקריירה שלו. הוא כמובן מאמין שעדיין יש בו מהיכולת שמיוחדת רק לו, אבל במועדונים הבכירים כבר אין לו ביקוש, אפילו שהוא יכול להצטרף ללא תמורה לאחר השחרור המתוקשר ממנצ'סטר יונייטד. חצי העונה העגומה, שהתאפיינה בעיקר במריבות וטינופים על אנשי המועדון פגעה גם במי שנראה בלתי פגיע. לנבחרת, שתמיד הייתה המקום השמח עבורו, יש את מה שדרוש כדי להשיג הצלחה אדירה בקטאר והיא בוודאי תשמח לעזרה שלו, רק לא בדרך שרונאלדו תחילה חשב שהעזרה שלו תבוא לידי ביטוי.

רונאלדו יכול לתרום מכוחו מהספסל. גם התקופה הקשה בקריירה שלו לא יכולה לקחת ממנו את הדבר שהכי מייחד אותו: שבכל רגע, הוא פתאום יכול להכות חזק וכואב ביריבה, ולהפוך למאושרים את מי שנמצאים לצידו. הוא לא יביט מהצד בראמוס, ז'ואאו פליקס ורפאל לאאו הצעירים משלימים את המהפכה, המקום שבו יצפה בזה קורה מקרוב מובטח, גם אם זה לא אומר שישחק את אותה כמות דקות שהיה זוכה לה בעבר הלא רחוק.

כריסטיאנו תמיד יהיה במוקד תשומת הלב. גם בפורטוגל יודעים שאם הנבחרת תזכה בגביע העולמי והדקות של הקפטן יהיו מועטות מעכשיו ועד הגמר, הוא עדיין יהיה הסיפור המרכזי והרוויח את זה ביושר. יכול מאוד להיות שגם יחזור להרכב ברבע הגמר מול מרוקו, רק שאם זה יקרה, מעטים מאוד יהיו האוהדים שיופתעו שמה שהלך לסלסאו בקלות רק לפני רגע, פתאום פשוט לא הולך. פורטוגל בשלה לפרידה מאחד האנשים הכי חשובים בתולדות האומה, ובלעדיו, הפוטנציאל שלה להפוך לשליטה בכדורגל העולמי עשוי להפוך לגדול יותר.

כנראה שמלך שערי הסלסאו בכל הזמנים לא יאהב את האפשרות שלא ישחק ברוב הדקות בנוקאאוט של מה שיכול להיות המונדיאל האחרון שלו. הנבחרת ממשיכה הלאה כשעדיין הוא חלק ממנה, רק שהנוכחות שלו ממשיכה להשפיע על השחקנים בצורה חיובית, הוא עדיין שם כדי לעצב אותם ויהיו להם רגעים שהם יהיו זקוקים לניסיון שלו. זאת יכולה להיות הפרידה הכי ראויה לשחקן הכי חשוב שהיה לפורטוגל. זאת גם יכולה להיות הפרידה הכי ווינרית וכריסטיאנו רונאלדו-ית, עם התואר שחסר לו ולנבחרתו.

לעמוד של רם חיים לחצו כאן