הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

נקרעת מבפנים: מה קורה בהפועל עפולה, קבוצת הבת של חיפה

עימות שהוביל להתפטרות מאמן עפולה, תקריות וחילוקי דעות

רז זהבי
רז זהבי  08.08.21 - 10:21

תמונה ראשית מתוך הפייסבוק של הפועל עפולה

סערה בקבוצת הבת של מכבי חיפה, הפועל עפולה. שיתוף הפעולה שהתחיל העונה ואמור היה לכלול חיבור בין הצוותים המקצועיים והשאלת שחקנים, תוכנן להיות זה שישנה את פניה של הפועל עפולה. יחד עם זאת, כבר בהתחלה הופיעו חבלי לידה, שהגיעו למתיחות גדולה שמפלגת את הקבוצה מבירת העמק, והובילה לעזיבת המאמן, רומן זולו, שהיה זה שאחראי להצלחה של הצפוניים בעונה הבאה.

המאמן הצעיר שצמח במחלקת הנוער של המועדון ציפה, בדומה לשנה שעברה, לעצמאות מקצועית מוחלטת למרות הסכם שיתוף הפעולה עם מכבי חיפה.

השבוע זולו ערך פגישה עם שלומי אלבז, האיש שמקבל את ההחלטות בהפועל עפולה, פגישה שהסתיימה בטונים צורמים וחוסר הסכמות. הסיבה: מבחינתו של זולו רק רוני לאופר ועילאי חג'ג' שהגיעו ממכבי חיפה הם שחקנים שיכולים להשתלב, מה שלא מצדיק שעבוד מקצועי שלו ושל המועדון לירוקים.

אבי אלקבץ, ראש עיריית עפולה ופטרון הקבוצה, יצטרך להכריע בין אלבז, אחד ממקורביו שמשמש גם בתפקידים בכירים בשכר בעירייה לבין המאמן המצליח שלו, שאשתקד הגיע במהלך העונה כשעפולה הייתה מרוסקת במקום האחרון, הגיע כאלמוני והצליח להשאיר אותה תוך הצגת כדורגל נהדר.

לזכותה של מכבי חיפה יאמר שכבר במהלך בתחילת המו"מ מול קבוצת הבת החדשה באלופה צפו את הבאות ושמו את הנושא המקצועי על השולחן. במכבי חיפה הדגישו שבכדי שמהלך קבוצת הבת יצליח כמו במתכונת של בית"ר ת"א, הם מעוניינים למנות מאמן מטעמם שיהיה איש מערכת של מכבי חיפה ויהיה כפוף מקצועית למנהל הספורטיבי, גל אלברמן.

לעומת זאת, ראש העיר אלקבץ התעקש על כך שכל נוסחה של שיתוף פעולה תכלול בראש ובראשונה את המאמן העפולאי המצליח, רומן זולו.

מכאן שביל ההתדרדרות היה קצר מאוד. כשהסתבר בסופו של דבר שסתיו נחמני ונהוראי יפרח, שני הכוכבים המרכזיים עליהם פינטזו בעפולה, לא יגיעו במסגרת הסכם שיתוף הפעולה, החלה המתיחות הגדולה בין אלבז לזולו.

בזה אחר זה החלו להגיע לעפולה שחקנים ממכבי חיפה בניגוד לעקרונותיו המקצועיים של זולו, שלא ראה בהם שחקנים שיכולים להוביל קבוצה בלאומית. לאט לאט הבין זולו שהוא מאבד את העצמאות המקצועית שלו במועדון ושהשליטה המקצועית עוברת למכבי חיפה.

זולו רצה לצרף שני שחקנים זרים במרכז השדה אולם בעפולה הבהירו לו כי אין תקציב להביא אותם. למרות זאת, קאבה סונקו, שחקן זר ששיחק אשתקד בנוער של מכבי חיפה הוחתם במועדון וזאת שוב בניגוד לדעתו של המאמן.

במקביל, מתוך כוונה של מכבי חיפה לנסות בכל זאת לשדרג את השליטה המקצועית בעפולה כדי שהיא תעמוד בכפיפה אחת עם ההשקפה שלה, צורף שחר וייזינגר לצוות המקצועי כעוזר מאמן.

צירופו של וייזנגר היה למרות חוסר שביעות הרצון של זולו, שהיה מעוניין להמשיך אך ורק עם הצוות המקצועי שהוביל את הקבוצה להצלחות אשתקד. שחר הוא אחיו של גיא וייזינגר מאמן השוערים של מכבי חיפה ובעונה שעברה שימש כעוזרו של בני לם בקבוצת הנוער של הירוקים.

האידליה ביחסי העבודה בין זולו לווייזינגר הסתיימה מהר מאוד ופינתה את מקומה למשבר אמון מתמשך ובולט. לשיא הגיעו הדברים במחנה האימון בבולגריה כאשר אלבז צידד בווייזינגר ובהמשך עבודתו במועדון, למרות שבינו לבין לזולו התגלו אי הסכמות, שכללו ויכוחים קשים ונוקבים שרובם התנהלו ממש מול השחקנים. למעשה, לאחר עוד ויכוח קשה וקולני, זולו לא הופיע לאימון הקבוצה, אותו העביר וייזינגר.

ככלל מחנה האימון בבולגריה הפך כבר לזירת קרבות אגו וכיפופי ידיים כשלמסיבה מצטרפים שחקנים ואנשי צוות שניסו לנצל את המצב לטובתם האישית. בין היתר נוצרה מחנאות בין השחקנים החדשים ממכבי חיפה לאלה השייכים לעפולה.

אותה מחנאות באה לידי ביטוי כשגורמים מתוך המשלחת לקחו שחקנים לטיול בעיר ואיחרו לארוחה קבוצתית, הודעות משונות נשלחו בקבוצת הווטצאפ הקבוצתית, כמו זאת שמונעת ממי שלא מלאו לו 22 להגיע לטיפולי עיסוי לפני ואחרי משחקים ואימונים. לאט לאט הרגיש זולו איך הוא מאבד את השליטה והקבוצה.

בחוזה חידוש ההעסקה של המאמן בעפולה בעונה הקרובה עליו מופיע סעיף ולפיו כל צד יפצה את הצד השני ב-3 חודשים במקרה של התפטרות או פיטורים. רומן זולו אוהב את הפועל עפולה ובמיוחד את ראש העירייה, אבי אלקבץ, אבל הוא לא מוכן לוותר על העצמאות המקצועית שלו ועל הזהות שלו כמאמן כדורגל עם עתיד.

לעומתו, שלומי אלבז, האיש שנותן את הטון בקבוצה מבירת העמק, מחויב לשיתוף הפעולה ולסיכומים עם מכבי חיפה. בסביבתו כבר אומרים שהוא סימן את יורשו של זולו, הפעם בשיתוף פעולה מלא עם מכבי חיפה.

אז מה הלאה? רומן זולו החליט להחזיר את המפתחות ולהתפטר, אחרי שהרגיש שהוא לא מוכן להישאר בסיטואציה הנוכחית, וכעת צריך לראות מי יהיה האיש שימלא את תפקידו.

תגובת הפועל עפולה תובא כשתתקבל