מה גרם לפיצוץ? הסיפור מאחורי הסערה ביוון

ההשתלשלות שהובילה להורדת הליגה של אולימפיאקוס. ההסבר פה

מערכת אתר ערוץ הספורט  20.05.19 - 18:58
תחילת כתבה

פוליטיקות, מאבקי כוחות ועימותים בין הצדדים. מאבק הכוחות בין פנאתינייקוס לאולימפיאקוס עורר סערת ענק ביוון, שהסתיימה בהורדת הליגה של אולימפיאקוס, אבל מה באמת גרם לפיצוץ? ההסבר המלא מאחורי העימות.

כזכור, אולימפיאקוס איימה תחילה שלא תעלה למחזור האחרון - על אף שהעונש היה ירידת ליגה - בגלל שיבוץ של אחד משופטי גמר הגביע. בימים שלפני המשחק, כך מסתבר, אוהדי אולימפיאקוס תקפו את ביתו של השופט בבקבוק תבערה שלא התפוצץ, ובמקרה נוסף, מאה בני אדם הגיעו להפגין מול ביתו של אותו אנסטופולוס. השופט היווני ביקש שלא לשפוט את המשחק ואולימפיאקוס עלתה לפרקט, ניצחה וסיימה את העונה במקום השישי.

כאן נכנסה פנאתינייקוס לתמונה. ראשי המועדון הירוק הורו לקבוצתם לא לעלות למשחק מול קימי בגלל "הטרור" של אולימפיאקוס וראשיה, כך טענו, ובאופן כללי הודיעו שלא ישחקו יותר במסגרת המקומית השנה. בעקבות ההחלטה, פאו ספגה הפסד של 20:0, הורדה של שש נקודות ממאזנה ועל הדרך נפרדה מ-8,000 יורו.

ביום שלאחר מכן, ישבו ראשי הקבוצות לפגישת חירום שלא העלתה תוצאות אמיתיות אלא רק חשפה בעיות נוספות - קימי, שניצחה טכנית את פאו, שרדה בעקבות כך בליגה הראשונה על חשבונה של לאבריו, ששיחקה במחזור האחרון וניצחה. לאבריו ככל הנראה לא תרד, כי הליגה צפויה להתרחב בשנה הבאה ל-16 קבוצות.

בעקבות הורדת הנקודות, פנאתינייקוס ירדה למקום השלישי, מה שקבע מפגש פיקנטי בסיבוב הראשון של הפלייאוף עם לא אחרת מאשר אולימפיאקוס. האדומים הבהירו שהם לא מוכנים לשחק מול היריבה המושבעת עם שופטים מקומיים, זכר לאירועי גמר הגביע האחרון.

התוצאה: מועד פתיחת הפלייאוף נדחה עד להיום, כשברקע כמובן ישנם איומי העזיבה של אולימפיאקוס לליגה האדריאטית, שהופכים לקונקרטיים יותר ויותר ככל שחולף הזמן. היום (שני) אולימפיאקוס לקחה את זה צעד אחד קדימה ובחרה שלא להתייצב לדרבי, מה שגרם רשמית להורדת ליגה, שעוד תשפיע רבות על העתיד של הקבוצה של דיוויד בלאט, שעשויה להצטרף לליגה האדריאטית.

נשיא היורוליג, ג'ורדי ברתומאו, הבהיר בראיון לאחרונה שקבוצה שלא משתתפת בליגה המקומית שלה לא תשתתף במפעל שלו, אך במקרה הנוכחי הסנקציות לא יופעלו נגד אולימפיאקוס. אמירה זו גורמת להאמין שהצעד של הקבוצה מפיראוס הוא כזה שעשוי לגרום לה להיעדר מהליגה היוונית גם בשנים הקרובות ואולי לפתוח עידן חדש בכדורסל האירופאי, בו הקבוצות הגדולות ישחקו בליגה סגורה משל עצמן.