לוזון: היעד? חצי גמר. גיא לא האמין שנארח

יו"ר ההתאחדות שב משווייץ לאחר ההחלטה שהיורו עד גיל 21 ייערך בארץ: "כל עוד אני ארצה, אשאר בתפקיד"

עידן חגי  28.01.11 - 15:17

תחילת כתבה

יורו 2013 לנבחרות צעירות מגיע לארץ, וזה ללא ספק הישג עצום להתאחדות הכדורגל הישראלית. אחרי הרים של ביקורת וטענות, אבל לוזון יכול להתרווח בכיסא, לשתוק ולחייך. נו באמת, ככה אתם מכירים אותו?

"זה הישג מדהים. הגיע הזמן שנברך שהחיינו, וקיימנו והגיענו לזמן הזה. זה דבר מרגש, דבר נפלא. אני חושב על זה ואני מתרגש שוב", אמר יו"ר ההתאחדות עם נחיתתו בארץ לאחר הבחירה בישראל. "אתם לא מבינים את גודל ההישג. במשרד החוץ לא מבינים שיש שגריר כל כך טוב למדינת ישראל".

"אני חושב שזה ייתן תנופה אדירה לכדורגל ולנבחרות הצעירות", הוסיף לוזון. "צריכים לקחת את זה כפרויקט לאומי. הכוונה היא לנצח, להביא הישגים ולהגיע לפחות לחצי הגמר. כשאמרתי לגיא שאני אביא את האירוח, הוא לא האמין. הוא מאושר, יהיה לו זמן להכין נבחרת ברמה הגבוהה ביותר".

"אני לא מחפש לסתום פיות, אלא לעשות טוב לישראל ולהתאחדות", התעקש לוזון כשנשאל על הצהרותיו. "אני הראשון שאמר שהוא יהיה חבר הוועד הפועל, וזה קרה. אני הראשון שאמרתי שנביא יורו U21, וזה קרה. אני הראשון שאמר שיבנה בית נבחרות, וזה יקרה".

"יש שני סוגים אנשים - יש שמסבירים ויש שמסבירים. אני אוהב להיות בצד שעושה. יש לי הרבה כוח ויש לי מטרות", אמר, והסביר: "יש לי חלום והוא הבניה של איצטדיון רמת גן. עד שנוציא את זה לפועל זה סדר גודל של כמיליארד שקלים. זה יהיה גולת הכותרת של הקדנציה שלי, יחד עם העפלה ליורו או למונדיאל. אני מאמין שכל עוד אני ארצה, אשאר יו"ר ההתאחדות".

"כנראה שבאירופה, ההתאחדות לכדורגל והעומד בראשה זוכים להרבה יותר הכרה מאשר כאן בישראל", עקץ היו"ר את המבקרים כמו שרק הוא יודע, בשיחה עם חדשות הספורט.

אז איך קרה שמדינה שהופיעה רק פעם אחת במונדיאל ורשמה הופעה בודדת ביורו U21 זוכה לארח טורניר כזה? "הרסבה עבודה, הרבה פוליטיקה", הסביר לוזון, "אני שמח, מאושר, נרגש. אנחנו חוגגים את הזכיה הזו של ישראל".

כשנשאל אם יש לנו מתקנים ראויים לארח טורניר בסדר גודל שכזה, ענה לוזון, "ועדת הבחירה בדקה את המתקנים ואישרה את בלומפילד, טדי והאיצטדיונים החדשים בפ"ת ובנתניה. גם איצטדיון ר"ג בכוננות אם יצטרכו".

יורו 2013 הוא הטורניר הגדול ביותר אותו זוכה לארח ישראל מאז נערך כאן גביע אסיה ב-1964, אז גם זכתה הנבחרת הבוגרת בגביע. את הזכות לארח את אליפות אירופה לצעירות קיבלה ישראל בהצבעה של 8 מתוך 13 חברי הוועד הפועל של אופ"א, שסגר את נושא ההחלטה כבר בסיבוב הראשון. המאוכזבות: אנגליה (5 קולות), בולגריה, וויילס וצ'כיה. המארחת מקבלת כרטיס אוטומטי לטורניר, מה שהופך את ההישג הישראלי לגדול הרבה יותר.

זו תהיה ההופעה השניה ביורו U21 בתולדות הנבחרת הצעירה, כאשר ב-2007 עשו זאת הבחורים של גיא לוי, עם ניצחון על צרפת החזקה בהצלבה. בטורניר עצמו, שנערך בהולנד, ישראל איכזבה עם 3 הפסדים וללא שער זכות. בטורניר הקודם זכתה גרמניה, שקטעה רצף של שתי זכיות הולנדיות. השיאנית, אגב, היא איטליה עם חמישה גביעים. השנה ייערך הטורניר בדנמרק.

במהלך הטורנירים הקודמים התגלו כשרונות רבים, שהפכו עם השנים לשחקני מפתח בכדורגל האירופאי. בין השמות הבולטים אפשר למצוא את רודי פלר (גרמניה), לורן בלאן (צרפת), דאבור שוקר (קרואטיה), לואיס פיגו (פורטוגל), פטר צ'ך (צ'כיה), פאביו קנבארו, אנדראה פירלו, אלברטו ג'ילארדינו (איטליה) וקלאס-יאן הונטלאר (הולנד).