ניצח את הכל: המסע המדהים של ון דר ווידה

גבריאל היידו וארבל עשת על האיש שסחף את העולם במאבק נגד הסרטן

גבריאל היידו וארבל עשת  26.06.19 - 11:18

תגיות: שחייה

תחילת כתבה

צפו בכתבת הווידאו המלאה בנגן למעלה

השבוע בעיירה ליאו-וארדן הסתיים אחד המסעות המפרכים והמרגשים שהולנד ראתה אי פעם. מרטין ואן דר ווידה השלים בתוך ארבעה ימים משחה של 195 קילומטרים באחד המסלולים האייקוניים של המדינה, תוך כדי שהוא סוחף אחריו אומה שלמה, ועל הדרך הופך לאליל לאומי.

הסיפור של ואן דר ווידה בקלות יכול להיות סרט הוליוודי. ב-2001 הוא חלה בלוקמיה. את המלחמה בסרטן הוא ניצח, אבל הניצחון הגדול באמת הגיע שבע שנים מאוחר יותר כשזכה בזהב אולימפי בבייג'ין במשחה לעשרה קילומטרים במים פתוחים.

אבל ההולנדי בן ה-38 המשיך לסחוב על מצפונו את מותם של שני חברים קרובים שמתו מהמחלה, ולכן לקח על עצמו לגייס כספים לחקר הסרטן ולשחות למען אלפי ההולנדים שמתים מהמחלה כל שנה. האמצעי - המסלול אלפסטדה-נטוכט שנחשב למפרך במדינה.

המירוץ בין אחת עשרה הערים באיזור פריסלנד בצפון הולנד שימש בעבר להחלקה על קרח כשבשיאו ב-1963 נערך במינוס 15 מעלות. בעקבות ההתחממות הגלובלית, הוא הפך לנדיר יותר כשלאחרונה התקיים ב-1997 - ואן דר ווידה בחר לשחות את המסלול שבאופן מסורתי מצריך חותמת של ראש העיר בכל אחת מהתחנות.

הזינוק נערך לצלילי השיר ספייס אודיטי של דייוויד בואי שמזכיר לשחיין את חבריו שהלכו, אבל במקום מסע לחלל כאן קיבלנו מסע פנימי. בשנה שעברה הנסיון של ואן דר ווידה לצלוח את המסלול נכשל והפעם הוא הגיע מוכן ובשל יותר.

המסע של ואן דר ווידה הפך לאירוע טלוויזיוני יוצא דופן סביב השעון - המעקב אחריו התחיל מהרגע שקם באוהל שלו על הספינה ויצא לשחיה כשמסביבו כבר אלפי מעריצים שנסעו מכל רחבי הולנד לתת תמיכה.

כשלפניו שעון שמראה לו את השעה, ולצידו מתחלפים שחיינים שמלווים אותו לאורך כל הדרך ההולנדי הצליח לכבוש את כולם. על הדרך הוא גייס מעל ארבעה מיליון יורו לחקר הסרטן – וכשהגיע לקו הסיום נראה היה שהמדינה כולה מאחוריו.

אנשים רגילים היו מסתפקים בלנצח את הסרטן, אחרים היו מרוצים מזהב אולימפי, אבל למרטין ואן דר ווידה תמיד יש מטרה נוספת. אם פעם היו ימים שהשחייה הצילה את חייו, עכשיו הוא מנצל את השחייה כדי להציל אחרים.

צפו בכתבת הווידאו המלאה בנגן למעלה