ליגה סדירה 2019/20
קבוצה מש’ הפרש נק’
1 הפועל מטה אשר 16 1001:1338 47
2 הפועל כפ"ס 16 1289:1447 33
3 הפועל עמק חפר 16 1375:1450 29
4 מכבי ת"א 16 1310:1415 26
5 מ.ס. עילבון 16 1312:1365 25
6 מכבי הוד השרון 16 1365:1330 23
7 מכבי אשדוד 16 1399:1312 18
8 הפועל קרית אתא 16 1261:1229 15
9 ק.ק ת"א 16 1201:627 0

"זה היה מכור". האזינו לשחקנית מכבי חיפה

חשיפה. באיגוד בודקים: האם הוטו תוצאות בהוראת סוכן?

אסף אקרמן
אסף אקרמן  25.03.19 - 15:49
שערורריה בכדורעף
שערורריה בכדורעף

תגיות: כדורעף

תחילת כתבה

האם סוכן הורה לשחקניות מכבי חיפה להטות משחקים בליגת העל בכדורעף? כך עולה משיחה של אחת מהן, שהגיע לידי ערוץ הספורט.

על פי דבריה, חברותיה לקבוצה לא התאמצו בהפסדים לכפ"ס ולק.ק. ת"א כדי לגרום לפיטורים של המאמן, גיא שמאי, וכל זאת, לכאורה, בהוראתו של הסוכן, ראובן נוז'יק. האחרון גם משמש גם בתפקיד לא רשמי בקבוצה, וגם מייצג מאמן אחר, יורי לוקטיב, אותו הביא לחיפה מקריית אתא.

"קתרין, הליברו של חיפה עשתה שביתה. היא אמרה שהיא לא מרגישה טוב. במשחק לפני זה בכפר סבא היא לא שיחקה והפסדנו. היא עשתה בכוונה כדי להפסיד, כי זאת הוראה של נוז'יק. פשוט מזעזע הליגה הזאת השנה. עשו שם מלא דברים לא בסדר. הזרות בחיפה תרמו לזה מאוד. אומרים לשחקניות לא לשחק במשחקים ולהפסיד בכוונה. כל המשחקים האחרונים של חיפה וקריית אתא היו מכורים", סיפרה השחקנית.

מדובר על המשחקים מול הפועל כפ"ס (12.3), בו הפסידה הקבוצה 3:1, ומול ק.ק. ת"א שלושה ימים לאחר מכן (3:0), ממנו נעדרה שחקנית מובילה לאחר שטענה כי הוא סובלת מפציעה.

יש לציין כי עד המשחק מול כפ"ס, מכבי חיפה היתה במקום הראשון בטבלה עם מאזן מושלם, כאשר ההפסד היחיד שלה היה בגמר הגביע.

להלן עיקרי השיחה:
שחקנית מכבי חיפה (שמה שמור במערכת): קטרין, הליברו, עשתה שביתה. היא אמרה איזה משהו שהיא לא מרגישה טוב.
אדם נוסף: אה, זו היתה שביתה כאילו?
שחקנית מכבי חיפה: כן, במשחק לפני בכפ"ס היא לא שיחקה והפסדנו גם.
אדם נוסף: למה לא שיחקה?
שחקנית מכבי חיפה: היא עשתה, כאילו, בכוונה, כדי להפסיד. כי זה הוראה של נוז'יק. כן. מזעזע, פשוט מזעזע הליגה הזו השנה. וזהו. ו... כי עשו שם מלא מלא דברים לא בסדר. גם הזרות בחיפה כאילו תרמו לזה מאוד. לוגן ספציפית לא עשתה כלום, וגם ורה לא, שזו האמצעית. ובעיקר יוליה, הגבוהה הבלונדינית, ונסטיה, שהיא הקפטנית.
אדם נוסף: נסטיה, מה הקשר לנסטיה?
שחקנית מכבי חיפה: כי היא מאוד אוהבת להיות מקורבת לעניינים האלה. הם היו נגד שמאי. הם רצו להביא את לוקטיב. הם היו נגדו מהרגע שהוא בא. בכל מה שהוא אמר, הם רבו איתו. כל מה שהוא עשה, כל מה שהוא ביקש, כל מה שזה... הכל. מתחילת אימון, מתי מתחילים, מתי מסיימים. הכל, הם רבו איתו על הכל.
אדם נוסף: לטווח הרחוק זה עושה נזק למועדון
שחקנית מכבי חיפה: אומר לשחקניות לא לשחק במשחקים בחיפה. לא לשחק במשחקים ולהפסיד בכוונה. כדי לפטר את גיא
אדם נוסף: מי זה?
שחקנית מכבי חיפה: נוז'יק. הוא בחיפה מאוד קרוב להנהלה. בוא נגיד שהוא מגיע ליותר אימונים מחיים קסל. כן, לא, זה לא חוקי מה שהוא עושה שם. זה לא בסדר.... זה הכל מכור היה. כל המשחקים האחרונים של קרית אתא וחיפה היו מכורים.

"נוז'יק ואני זה יחסי שנאה-שנאה, הוא אמר לי כמה פעמים שהוא לא רוצה אותי במכבי חיפה", אמר שמאי, המאמן המפוטר של חיפה, "אני לא יודע בוודאות, אבל משהו הריח לי לא טוב במשחקים האלה, היו שם שחקניות ששיחקו הרבה פחות טוב מהרמה שלהן, ואני מתכוון משמעותית פחות טוב. הרגשתי שיש משהו מעל הראש שלי שאני לא יודע עליו".

עד לפני הפיטורים של שמאי מחיפה, נוז'יק היה מעורב גם בקריית אתא, אותה מאמן המיוצג שלו, לוקטיב. האחרון, כך על פי החשד, הבין שיש לו סיכוי לחזור לאמן את חיפה, עימה לקח אליפות בעונה שעברה, אבל בשביל זה הוא צריך לגרום לכך שהעונה שלו עם קריית אתא תסתיים מהר וחיפה תבטיח כמה שיותר מהר את המקום הראשון בטבלה.

"פתאום, בהכנה לקראת המשחק מול מכבי חיפה, הוא התחיל לתת לנו הוראות הפוכות", סיפרה אדווה זינו-בר, הליברו של קריית אתא, "ישבנו בחדר ההלבשה, הבנות מסתכלות אחת על השנייה ולא מאמינות. הכל הפוך, ויש שם שחקניות מנוסות שיודעות ומבינות כדורעף, אבל הוא נותן הוראות טקטיות אחרות ולא הגיוניות". זינו-בר גם סיפרה כי ביום חמישי ה-21.3, יום לפני משחק נוסף בין חיפה לקריית אתא, ראו את לוקטיב יושב במרכז העיר עם אחת מאנשי הצוות של מכבי חיפה, דבר שגרם לפיצוץ גדול באימון הערב של הקבוצה.

זינו-בר המשיכה: "זה כבר גרם לבנות להישבר, אני ידעתי שיש כבר דיבורים שהוא עובר לחיפה ושנוז'יק רוצה אותו שם. אמרנו לו באימון שסיטואציה כזאת לא מתאימה לנו, שיום לפני משחק מול חיפה הוא עושה דברים כאלה ואמרנו לו שהוא צריך ללכת ואנחנו לא רוצות שהוא יאמן אותנו. נטשה קרוק, שהיתה גם עוזרת שלו וגם שחקנית, תרגמה לו לרוסית את הכל והוא לקח הדברים שלו ויצא מהאולם, יום אחרי זה הוא לא הגיע למשחק".

באיגוד הכדורעף קיבלו ביום ראשון מכתב תלונה מהנהלת קריית אתא, שדורש לחקור את הדברים לעומק ומגולל את כל מה שקרה בשבועות האחרונים. מספר קבוצות נוספות בליגה מתכוונות גם כן לדרוש פעולה מיידית בנושא ולספר על מקרים דומים בהם עולה חשד לחוסר הגינות בענף.

מהאיגוד נמסר בתגובה: "קיבלנו את המכתב של עירוני קריית אתא, העברנו אותו ליועץ המשפטי ושביקש תגובה ממכבי חיפה לפני שהוא מחליט האם לפעול וכיצד".

מראובן נוז'יק נמסר בתגובה: "אני בספורט מאז גיל 14, ובספורט הישגי מגיל 29, היום אני בן 70. אני 47 שנים בספורט ובחיים לא התערבתי בתוצאות של תוצאות משחקים. לא נתתי הוראות לאף אחד להפסיד בכוונה. זו לא המטרה שלי בחיים אני מעולם לא אמרתי לפטר אות את גיא שמאי. כל מי שפונה אליי לעזרה אני מנסה לעזור, ואם אני לא יכול, אז אני אומר שאני לא יכול. אני לא סוכן שחקנים, ואני לא בהנהלה של מכבי חיפה. אני מוכן ללכת עם כל אחד ללכת למכונת אמת שיגיד שאני אמרתי למישהו להפסיד בכוונה. את אדווה אני העברתי לקריית אתא. אני נפגשתי איתה וישבתי איתה".

ממכבי חיפה נמסר בתגובה: "במשחק בתל אביב הליברו של הקבוצה, קטרין, הגיעה עם כאבי ברך חזקים ואמרה שהיא לא יכולה לשחק. הקבוצה שיחקה במיטבה כדי לנצח. אנחנו לא יודעים על שום שחקנית שלא התאמצה בכוונה כדי להפסיד או קיבלה הוראה כזאת. הנהלת המועדון תבדוק ואם תגלה כי אחד מעובדיה או האנשים הקשורים אליה קשורים בדבר הוא כבר לא יהיה חלק ממכבי חיפה. לראובן נוז'יק אין תפקיד רשמי בקבוצה, אך במסגרת היכרות רבת שנים עם יו"ר המועדון, חיים קסל, הוא מגיע כדי לעזור מהניסיון שלו. מועדון מכבי חיפה תמיד ובכל מצב, בראיית העולם שלו, יעשה הכל כדי לנצח כל משחק".