אנלקה הצטדק: התנועה הייתה רק הקדשה לחבר

חלוץ ווסט ברומיץ' הסתבך בגלל תנועה אנטישמית. החבר הוא זה שהמציא את התנועה הניאו-נאצית החדשה, שפושטת באירופה. מנגד, גינוי נרחב בצרפת נגד אנלקה

מערכת אתר ערוץ הספורט
מערכת אתר ערוץ הספורט  29.12.13 - 06:55
אנטישמיות או בורות? אנלקה (gettyimages)
אנטישמיות או בורות? אנלקה (gettyimages)
תחילת כתבה

ניקולה אנלקה הסתבך לאחר שבמהלך ה-3:3 של ווסט ברומיץ' מול ווסטהאם ביצע הצדעה אנטישמית כחגיגה לאחר אחד משני השערים שכבש. ההצדעה הזו, שתפסה פופולאריות בצרפת בשבועות האחרונים, מייצגת תנועה ניאו-נאצית. האירוע חולל סערה גדולה באנגליה ובצרפת, כשלא מן הנמנע שהחלוץ ייענש בשל ההתנהגות הפרובוקטיבית.

אנלקה, שחזר למגרשים אחרי חודשיים, הציב את כף יד שמאל בצורה פתוחה על זרוע ימין. מדובר בהצדעה שקיבלה את הכינוי "לה קנל" (La Quenelle), והפכה לנפוצה בימים אלה על ידי השחקן והפעיל הפוליטי דיודונה אמבלה אמבלה, שמשויך למפלגת הימין הקיצוני בצרפת.

אמבלה אמבלה ידוע בדעותיו האנטישמיות ואף הניאו-נאציות, ולאחרונה צרפת סוערת מאחר וההצדעה שלו הפכה לוויראלית. אנלקה הוא לא השחקן הראשון שמבצע את התנועה הזו לאחרונה - גם מת'יו דפלאנייה ממונפלייה צולם חוגג שער בצורה זאת, ואף מאמדו סאקו מליברפול נתפס בעין המצלמה מבצע את ההצדעה - אם כי האחרון טען שהטמינו לו פח וכי לא ידע את משמעותה.

אנלקה הבין שנקלע לסערה וניסה להרגיע את הרוחות, כשצייץ: "מדובר בהקדשה מיוחדת לחבר שלי דיודונה". ובכן, קשה להאמין שאנלקה לא ידע במה מעורב אותו "חבר". והשאלה היא האם ההתנהגות האנטישמית תעלה לו ביוקר. ההתאחדות האנגלית הודיעה רשמית כי היא תחקור את המקרה, כאשר אם אנלקה יועמד לדין ויורשע צפוי לו בוודאי עונש כבד. 

שרת הספורט הצרפתית, ואלרי פורניירו, גינתה בחריפות את ההתנהגות של חלוץ הטריקולור לשעבר: "פעולתו של אנלקה היא פרובוקציה מזעזעת ומגעילה. אין מקום לאנטישמיות, הסתה ושנאה במגרשי הכדורגל". הארגון הבינלאומי להוצאת הגזענות מהכדורגל מסר בהודעה רשמית: "המידע הגיע לידינו ועשינו פנייה רשמית לשותפינו בצרפת ובאנגליה, על מנת שיחקרו את המקרה. מדובר בהצדעה עם קונוטציות אנטישמיות".