הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

המאבק על העיר: סיטי 19' מול יונייטד 08'

דו קרב: המלהיבה של פפ או הווינרית של פרגי? הצביעו בסקר

אריק רייניש
אריק רייניש  04.04.20 - 13:55

נגיף הקורונה מונע הנאות רבות וגם אוהדי הכדורגל נאלצים לחוות צום מאולץ. עם זאת, המצב הנוכחי מאפשר לנו להיזכר ברגעי העבר המפוארים ולהשוות בין כמה מענקיות הענף. החלטנו להעלות לבית הדין הגבוה לצדק של הכדורגל העולמי שתיים מהקבוצות הטובות ששיחקו בפרמייר-ליג ולהשוות מי הקבוצה הטובה יותר – מנצ'סטר סיטי מודל 18/19 או זו של מנצ'סטר יונייטד מ-07/08?

נאום התביעה, אוהד סיטי:
"מכובדיי, כבוד השופט, חבר המושבעים. אנחנו מדברים כאן על הקבוצה הטובה ביותר, של המועדון המוצלח ביותר בעשור האחרון בפרמייר-ליג. המועדון שטבס, אותו שחקן שכיכב בקבוצה שאתם מעזים להשוות אלינו, חצה אליו את הכביש כשרצה להשתדרג. לא סתם תלינו את השלט 'Welcome to Manchester'.

השופט: "סדר! מועדון שאינו יודע את עברו, ההווה שלו דל ועתידו לוט בערפל, אדוני התכול. ביחס לעברכם, הייתי שומר על צניעות".

אוהד: "סליחה כבודו. אני קצת אמוציונלי. לטעמי, לא מכבדים מספיק את הקבוצה שלנו. בעונת 17/18 היא שברה שיאים דוגמת שיא הניצחונות לעונה (32), הניצחונות הרצופים (18), ניצחונות החוץ (16(, השערים לעונה (106), הפרש השערים (+76) ושיא הנקודות (100). בעונה שלאחר מכן, 18/19 המדוברת, היא השיגה "רק" 98 נקודות – אבל הפכה לקבוצה הראשונה שזוכה בטרבל האנגלי – אליפות, גביע הליגה וגביע ה-FA. מדובר בקבוצה היסטורית! ועדיין, היא לא מוערכת מספיק. מדוע? התשובה לכך פשוטה, אדוני השופט.

עבורנו, הסיטיזנס, הקבוצה היא מושא אהבתנו. ה-Wonderwall שלנו. אבל לאוהדי קבוצות אחרות, קשה לקבל שהקבוצה שלנו טובה משלהם מזה עשור. קנאה טיפוסית. לכן, שחקנינו לא זוכים להערכה. זו הסיבה שתפארו את סוארס, לדוגמה, לפני שתדברו על אגוארו – שכבש בחמש העונות המלאות האחרונות שלו בפריימיר-ליג מעל ל-31 שערים בממוצע לעונה. שתהללו את אינייסטה הגדול, אבל תשכחו את יורשו – דויד סילבה. שלא תזכירו בנשימה אחת את קומפאני יחד עם סול קומפבל וג'ון טרי.

אלה שחקנים ברמה הגבוהה ביותר. ואותם מאמן המאמן המוצלח ביותר, פפ גוארדיולה. זה שבנוסף לכוכבים המדוברים לקח שחקנים עם פוטנציאל לגדולות - כמו סטרלינג, סאנה וברנרדו סילבה, והפך אותם לכאלה – בשיטה המוצלחת והמהנה ביותר שיש לכדורגל להציע. תערבבו את כל המרכיבים יחדיו, וקיבלתם את המתכון המושלם לקבוצת כדורגל היסטורית. אז נכון, אדוני השופט, לנו לא היה את המזל הגדול באירופה שלהם יש, אבל הקבוצה שלנו מלהיבה, טקטית ועמוקה יותר מיונייטד של 07/08. היא פשוט טובה יותר".

נאום ההגנה, אוהד יונייטד:
"כבודו, מדובר בהשוואה מעליבה עבורנו בכל יום ובכל מצב. יונייטד 07/08 הייתה אלופת אירופה ואלופת אנגליה. צריך להשוות אותה לקבוצות גדולות באמת. נגיד, יונייטד 98/99, או זו של 92/93. עבורנו, כמו שסר אלכס אמר, אלה שמעבר לכביש הם לא יותר מהשכנים הרועשים".

השופט: "סדר! לשמור על תרבות! שלא אזכיר באיזה צבע צבועה מנצ'סטר בשנים האחרונות!".

אוהד: "סליחה, כבודו. אני באמת מעריך מקצועית את הקבוצה הזו של פפ, באמת. אבל אי אפשר להשוות. כל השיאים שהתביעה הציגה מרשימים, אבל צריך לשים את ההקשר לפניהם. מי נאבק בהם בליגה? ליברפול, ו-? שאר הקבוצות במרחק שנות אור מהם. התחרות שלנו על תואר האליפות הגיעה מצ'לסי, ארסנל וליברפול חזקות.

לשם ההשוואה, שתי קבוצות אנגליות הגיעו לגמר ליגת האלופות, אחת לחצי הגמר והאחרונה לרבע גמר. והן הדיחו אחת את השנייה מהמפעל. שתבין עד כמה הייתה חזקה הפרמייר-ליג באותה העונה. ועוד לא התייחסתי לכך שבדרך לזכייה בליגת האלופות עברנו קבוצות כמו ברצלונה עם מסי, צ'אבי, אינייסטה ואטו – ולא הודחנו ע"י קבוצה חלשה מאיתנו מהותית. לסיטי של העונה שעברה הייתה קבוצה נהדרת עם מאמן אדיר, אבל לנו היה את המאמן המוצלח בהיסטוריית הכדורגל, פרגוסון, וסגל שחקנים איכותי יותר.

כמעט ולא תמצאו הגנות חזקות מזו שהייתה אז לקבוצה שלנו, עם ואן דר-סאר, פרדיננד, וידיץ' ואברה, או התקפות מוכשרות יותר מזו שמנתה את טבז, רוני וכריסטיאנו רונאלדו בשיאם. להם היו שחקנים טובים – לנו היו את השחקנים הטובים ביותר בעמדות שלהם. אני מסכים שהספסל שלהם היה עמוק יותר, אבל כששחקנים כמו גיגס, נאני, הרגריבס, סאהה ופארק מתמודדים על מקום אחד בהרכב – מצבך טוב, גם ללא שייח'ים מדובאי.

וזה נכון שהקישור שלהם דומיננטי יותר, אבל הקבוצות שיחקו בשיטות שונות. אנחנו התבססנו יותר על התקפות מהירות לעומק. וכשיש לך כזו הגנה והתקפה, אין סיבה שלא תצליח. בטח כשסקולס באמצע. הצורך של אוהדי סיטי להלל את קבוצתם הטובה ביותר מובן. אך מעטות הקבוצות שניתן להשוות ליונייטד 07/08".

פסק הדין
קשה להכריע בין שתי קבוצות כל כך מוצלחת, ודאי כשדרך המשחק של שתיהן שונה ומעל עשור של שינוים בכדורגל מפריד בין ביניהן. מדובר בקבוצות שאומנו על ידי מאמנים ששמותיהם נרשמו באותיות זהב בהיסטוריית הכדורגל, וזכו בכמה תארים. ההשוואה בהחלט לא פשוטה, אך נראה כי לבו של בית המשפט נוטה לכיוון השדים האדומים עקב שתי סיבות מרכזיות.

הראשונה נעוצה באיכות סגל השחקנים. בית המשפט סבור כי עומק הסגל ושיטת המשחק מרובת המסירות והתנועה של סיטי יכולים לחפות על איכות פחותה במעט. אלא שפציעותיהם המרובות של כוכבים כמו דה בריינה, קומפאני ומנדי היוו שיקול מרכזי בהחלטה – שכן אותם שחקנים מיעטו לשחק באותה העונה. הקבוצה אומנם הסתדרה נהדר גם בלעדיהם, אך לדעת בית המשפט – חוזק של קבוצה נמדד כחולייה החלשה ביותר שלה. לכן, חייבים לקחת בחשבון את כמות דקות משחק להן זכו שחקנים כמו אוטמנדי, זינצ'נקו ופביאן דלף במדי התכלת, ודאי כשמשווים לקבוצה הכוכבים של יונייטד מודל 07/08.

הסיבה השנייה קשורה לשורה התחתונה. בסופו של יום, בכדורגל – כמו בכל ענף ספורט – התארים הם אלו שקובעים. הטרבל האנגלי של סיטי מרשים, אך הזכייה האדומה בגביע שפפ כה רוצה - גביע האלופות – הכריעה את הכף. אלא שלא מדובר בפסק דין חלוט. את ההכרעה ניקח אליכם – חבר המושבעים, קהל הקוראים. מי לדעתכם הייתה הקבוצה הטובה ביותר?