חוזר לליגה: צביקה שרף חתם במכבי ראשון לציון

אחרי יותר משנתיים בחוץ, אחד המאמנים הכי מעוטרים בישראל שב לפרקט. שרף, שאימן בעיר היין לפני 23 שנים, יוצג באופן רשמי כבר הערב (21:30, ישיר כאן באתר) וינסה לחלץ את הכתומים מתחתית ליגת העל

זיו אברג'יל  24.12.13 - 17:52
תחילת כתבה

צביקה שרף, אחד מבכירי המאמנים בהיסטוריה של הכדורסל הישראלי, חתם במכבי ראשון לציון ויוצג הערב (שלישי) באופן רשמי. המאמן הלאומי לשעבר, שציין השבוע את יום הולדתו ה-62, הדריך את הקבוצה מעיר היין ב-1990 וכעת ינסה לשקם את הכתומים אחרי הפרידה מהמאמן הצעיר מתן חרוש.

מכבי ראשון לציון סיימה את הסיבוב הראשון של 2013/14 עמוק בתחתית עם 3 ניצחונות בלבד, זאת לאחר שהמאמן הקודם רוני בוסאני התפטר רגע לפני פתיחת העונה. הקבוצה עלתה השבוע לרבע גמר גביע המדינה, אבל הנהלת המועדון דרשה לבצע זעזוע וחרוש פוטר מתפקידו.

שרף החל את קריירת האימון שלו כבר בגיל 16, אז נשלח לקורס מאמנים, ומאז עבר כמעט בכל קבוצה אפשרית בזירה המקומית. הוא מזוהה יותר מכל עם מכבי תל אביב, אותה הוביל לזכיה ב-10 אליפויות ובשישה גביעים, כאשר עוד קודם לכן היה שותף כעוזר מאמן לזכיה ב-4 תארים בעונה אחת - אליפות, גביע, אליפות אירופה ובגביע הבין-יבשתי. בנוסף, הגיע עם הצהובים לשלושה גמרים אירופאיים.

הוא שימש כמאמן נבחרת ישראל, אותה הוביל לשלוש הופעות באליפות אירופה, עמד בראש הוועדה המקצועית של איגוד הכדורסל, וכן זכה בגביע אירופה למחזיקות עם אריס סלוניקי ובגביע הרוסי עם ספרטק סנט פרטסבורג. בנוסף, אימן בחו"ל גם את לימוז' (צרפת), פאוק סלוניקי (יוון), ורוצלאב (פולין), מקדוניקוס (יוון) ודינמו מוסקבה (רוסיה). מאז סיים את תפקידו בסנט פטרסבורג התמקד בפעילותו כחבר סיעת "עוז" באיגוד ועבד כפרשן, וכעת חוזר לעמוד על הקווים.

צביקה שרף הוא המאמן בעל אחוזי ההצלחה הגבוהים ביותר בהיסטוריה של הליגה הבכירה (77.4%) כשניצח ב-298 משחקים מתוך 385 בהם היו שותפות קבוצותיו לאורך השנים. הוא שלישי במספר המשחקים בזירה המקומית, רק אחרי אפי בירנבוים (603) ופיני גרשון (527).