עניין של זמן: פיטוריו של אדלשטיין הם שפל

השידוך בין ארז אדלשטיין למכבי ת"א היה מועד לכישלון מהרגע הראשון. המאמן לא קיבל ימי חסד כפי שקיבלו קודמיו ומבחינת ההנהלה הצהובה זהו רגע שפל. הקריסה של חדר ההלבשה, הזרים שביקרו בפומבי והתחושה אחרי חולון. זילברשטיין על פיטורי "הג'ינג'י"

דניאל זילברשטיין
דניאל זילברשטיין  23.10.16 - 10:15
תחילת כתבה

למעלה מ-20 שנה שאני רואה כדורסל באופן כפייתי וספק רב אם נתקלתי בעבר בניצחון עגום כזה. מכבי ת"א גברה על הפועל חולון ולכאורה עשתה וי חשוב לקראת צמד משחקים קריטיים באירופה, אבל אי אפשר היה להתרשם כך בעין בלתי מזויינת. גל מקל היה מכונס בעצמו אחרי עוד ערב חלש, סילבן לנדסברג נבחר למצטיין אך התמרמר על כך ש"לא הייתה מספיק אנרגיה על הפרקט", ושמעון מזרחי? טוב, עזבו, הפרצוף שלו אף פעם לא מהווה אינדקציה לשום דבר.

כמה דקות לאחר מכן גמר ארז אדלשטיין לדבר עם שחקניו (דאז) וניגש להתחבק עם אשתו וילדיו. כשנתקלתי בו ביציאה מההיכל שאלתי אותו: נו, מה שלומך? "נורא", השיב לי המאמן והותיר אותי מופתע. כשביקשתי להבין מה בדיוק קרה ואם הוא זוכר שהעונה עוד בחיתוליה, סיכם הג'ינג'י בשתי מילים: "קשה פה". אחר-כך המשיך בהליכה איטית עם בני משפחתו לכיוון המכונית, מעניק בחוסר חשק עוד תמונה או שתיים לאוהדים צעירים עם סלולרים שלופים.

ספק רב אם החבר'ה האלה דמיינו באותם רגעים שאותו טלפון נייד יעיר אותם כעבור 4 שעות בלבד עם ההודעה הלקונית הבאה: "בתום פגישה לילית בין הבעלים וההנהלה של מועדון הכדורסל מכבי FOX תל אביב לבין ארז אדלשטיין, הוחלט לסיים את ההתקשרות עם המאמן, לאור אי התאמה בין הצדדים. רמי הדר ישמש כמאמן הראשי".

גם במושגים של מועדון הויה-פראנויה כמו מכבי, זהו רגע שפל. אם מדובר בהחלטה מקצועית, הרי שהפיטורים האלה אינם הוגנים וזה בלשון המעטה. נכון שהצהובים קיבלו בראש מהפועל ירושלים בגמר גביע ווינר והפסידו בשני משחקי היורוליג הראשונים, אבל רק כדי לרענן את הזיכרון: הקבוצה של דייויד בלאט פתחה את עונת 2013-2014 בשני הפסדים בשלושת המשחקים הראשונים בליגה, לחולון ולנס ציונה(!), כשבתווך, בערב הבכורה באירופה, נוצחה בויטוריה. איך זה נגמר בסוף כולם יודעים.

אז כפי שמרמזות המילים "אי התאמה בין הצדדים", היה כאן משהו גדול בהרבה. מספיק לבחון את הראיון שנתן סוני ווימס לערוץ הספורט רגע לאחר ההפסד לריאל מדריד ביום חמישי. "האופציה הראשונה שלנו בהתקפה היא ללכת לגאודלוק או אליי, אבל אנחנו זקוקים לאופציה שנייה או שלישית וכרגע אין לנו", אמר הסמול-פורוורד הותיק. אשר לתהיה מה צריך לעשות לאור המצב, סיכם ווימס: "אולי כדאי שתשאלו את המאמן".

מילא שהמילים האלה היו יוצאות מהפה של זר צעיר כמו ויקטור ראד, או מעפיפון בלי חוט כמו ג'ו אלכסנדר, אבל ווימס? שחקן בן 30 עם קילומטראז' רציני באירופה וב-NBA? זה כבר העיד על קריסה הדרגתית של חדר הלבשה. כשהגעתי אתמול בלילה לאולפן "שבת ביציע", אמרתי למאיר והחברים שאי אפשר לעבור בשתיקה על התבטאויות כאלה של שכירים, גם אם הם מרוויחים מיליונים. אז ההנהלה באמת לא עברה בשתיקה ובחרה בשחקנים על פני המאמן.

מההדלפות שיוצאות בשעות האחרונות עולה שאדלשטיין לא הרגיש כמי שמכבי חפצה ביקרו מחד, בעוד שההנהלה מאידך, חשה שהמאמן הגזים בביקורת עליה "בשיחות סגורות". וכאן נשאלות בפעם המי יודע כמה מספר שאלות פשוטות: האם פרנסי ומקבלי ההחלטות במכבי לא הכירו את אדלשטיין? האם לא שמעו על הטמפרמנט שלו? האם לא ידעו מה צבע שערו? (במקרה שההקרחה מבלבלת, יש גם תמונות ארכיון).

מהרגע הראשון היה ברור עד שקוף שהשידוך הזה מועד לפרידה לא נעימה, ואין כאן ולו מילימטר של חוכמה בדיעבד. אבל רק מעטים, אם בכלל, העלו בדעתם שהצדדים ייפגשו על מדרגות הרבנות עוד לפני סוף החגים. דווקא אחד מאנשי המקצועי הכי מוערכים בכדורסל הישראלי הפך למאמן שפוטר הכי מהר בתולדות מכבי תל-אביב.