"הספורט הוא כמו תרופה. מי שלא מבין זאת - אידיוט"

בשיחת הזום ב"חדשות הספורט", זעקו חומסקי, גרשון ומזרחי להצלת הכדורסל: "המדינה צריכה למצוא מנגנון שגם בלי קהל אפשר להדליק את השאלטר". וגם: תגובתו של שרעבי

מערכת אתר ערוץ הספורט
מערכת אתר ערוץ הספורט  23.04.20 - 11:24
תחילת כתבה

בעוד מספר קבוצות כדורגל כבר חזרו להתאמן במתכונת מסוימת בהתאם להנחיות של משרד הבריאות, בכדורסל המועדונים עדיין תקועים. בשיחת זום גדולה שנערכה אתמול (רביעי) בחדשות הספורט, בה נכחו האנשים הבולטים בכדורגל והכדורסל בארץ, ניסו אנשי הכדורסל להבליט את הבעיה לפיה הענף השני בגודלו במדינה יכול להיפגע אם לא יתניעו צעדים כפי שעושים בכדורגל.

מנכ"ל משרד הספורט, יוסי שרעבי, היה שותף לדיון, ופיני גרשון, המנהל המקצועי של נבחרות ישראל, פנה אליו בדרישה חשובה: "צריך להתניע את הכדורסל גם כן. צריך להוציא את הילדים מהבית, להחזיר את השפיות לאנשים. עשרות אלפים עוסקים בספורט, זה יחזיר להם את השפיות. ההורים חודש וחצי כלואים בבית עם ילדים וזה מוציא אנשים מדעתם. פה זה לא תלוי קהל וכסף, אפשר לחזור לאימונים. הגשנו תכנית והם רק צריכים לאשר אותה". בהמשך גרשון זרק משפט לפנתיאון: "הם סגרו את המדינה, עכשיו השאלה היא אם הם יודעים איפה המפתח".

שרעבי הגיב: "אהבתי את התכנית שפיני כתב. שבוע הבא מחזירים את הענפים היחידניים. נציג את התכניות שלנו, כולל אימונים עם מגע וכולל התכנית של פיני. אנחנו בשיח עם כולם, מבינים את החשיבות ועושים את כל המאמצים. אנחנו שם".

יו"ר מנהלת הליגה, שמואל פרנקל, פנה גם הוא לשרעבי: "אנחנו צריכים תשובות מהר, הקבוצות יתמוטטו. אם נפתח את העונה הבאה בלי קהל נהיה בבעיה נוראית. יש קבוצות ששליש מההכנסות שלהן זה קהל, ויש לנו 6 קבוצות שנתמכות בעיריות, לא יודע אם העיריות יוכלו לתת תקציב באותה הרמה. גם הספונסרים נחלשו. מוכרחים לתכנן גם את השנה הבאה".

תשובתו של שרעבי הייתה: "כל יום מביאים תשובה, פיתרון, התייחסות. אנחנו רוצים לתת התייחסות גם לספורט הקבוצתי לאימונים ללא מגע. אני מדבר עם כל אלה שנמצאים פה על המסך מדי יום".

בעלי הפועל ירושלים, אייל חומסקי, גם כן לקח חלק בדיון והיו לו לא מעט דברים נוקבים להגיד: "הספורט כרגע מתנהג בצורה מבישה. הדבר הטוב שקרה שערוץ הספורט עשה זה שם את הכדורגל והכדורסל ביחד. אנחנו צריכים להתאגד וללכת לשר האוצר החדש ולשר הספורט החדש, לבקש 80% מרשת הביטחון של ההכנסה. מכאן והלאה יוצאים למלחמה. הספורט הוא אחד מהתרופות הכי משמעותיות בשנה הקרובה בזמן המיתון. אנחנו תרופה, צריכים להכניס אותנו לסל הבריאות. מי שלא מבין את זה הוא אידיוט".

גם שמעון מזרחי, בעלי מכבי תל אביב, התייחס לדברים: "נושא הקהל הוא מאד מאד קריטי ואקוטי. לקיים משחקים בלי קהל, לא יודע מה הערך הספורטיבי של זה. זה לא כדורגל, מגרש הכדורסל הוא קטן מימדים בהשוואה לזה. צריכים להיות ריאליים. מי כמונו רוצים לראות את הכדורסל חוזר. אנחנו בימים כמו מלחמת יום כיפור, מלחמת שלום הגליל ומלחמת המפרץ כשרצו לקחת מאיתנו את הפיינל פור, עשינו הכל שהמשחקים יימשכו. אבל היום אנחנו הולכים אל הבלתי נודע, חוסר וודאות הוא הדבר הכי גרוע. צריכים להתחיל לחשוב על העונה הזאת ואיך להתחיל את העונה הבאה".

מזרחי נשאל לגבי היורוליג, ואמר: "נכון לעכשיו עוד אין שום צפי. יש דיון נוסף שייערך, עד אז חוסר הוודאות קיים. ב-10 במאי ייקבעו מועד חדש לגבי ההחלטה, אם ניתן להמשיך ובאילו תנאים. אם זה לכנס את הטופ 8, או לא... כרגע אין החלטה בנושא".

לפיני גרשון היו כמה מילים של אופטימיות: "כדורסל אפשר להתאמן בלי מגע. בחודש האחרון אנחנו עושים אימונים דרך הזום. הרבה משתתפים, אם זה בבית או בחצר או במגרש פתוח. מזכיר לשמעון (מזרחי) שגם אני והוא הצלחנו לשחק על מגרש פתוח. להתאמן בטוח אפשר. רעיון למתווה איך כן חוזרים לשחק? אני לא פסימי. אני לא מכיר אף אחד עם קורונה. לפני חודש וחצי אולי לא היה לי מספיק מידע, אבל היום אני חושב שאפשר לחזור לאימונים".

נציג השחקנים בדיון, איתי שגב, אמר: "אין לנו אימונים כרגע, אפשר להתאמן בלי מגע בדיוק כמו בכדורגל. המצב מורכב, גדול יותר מאיתנו. אנשים מתים, יש אולי מיתון בפתח. הספורט כמו שחומסקי אמר מספק אסקפיזם לאנשים, אפשרות לברוח מצרות היום-יום. חשוב שיהיה ספורט, מקווה מאד לחזור להתאמן ולשחק כמה שיותר בקרוב. אני לא יכול להגיד מי עושה יותר מאמצים או פחות, הכל זה שמועות. אני רוצה להאמין שכולם עושים מקסימום כדי להחזיר את הספורט".

בהמשך הדיון יו"ר מנהלת הליגות בכדורגל, ארז כלפון, ניסה לתת טיפ לקברניטי הכדורסל על איך אפשר לקדם עניינים: "המצב של הכדורגל והכדורסל הוא שונה. הרבה שחקנים נמצאים בחו"ל, בשונה מהכדורגל. עם קבלת האישור כבר מחר בבוקר הקבוצות חוזרות לאימונים, ובסל זה ייקח קצת יותר זמן. אני אדבר עם שמואל פרנקל, כל עזרה שיצטרך אשמח לתת. נקלענו למשבר הכלכלי הגדול ביותר בישראל, בטח בספורט ובענפים המובילים בארץ. אני חושש מקריסה כלכלית של קבוצות, חושש שבעלים יעזבו. מדינת ישראל הפסיקה את המשחקים ובכך גרמה לבעיה קשה ומיידית לבעלי הקבוצות. בלי קהל, מעבר לספורטיביות של לשחק ללא קהל, פשוט אי אפשר".

חומסקי הגיב על הדברים: "חושב שארז ופרנקל צריכים לשבת ביחד ולהחליט מי מייצג את הספורט התחרותי שמביא את מיליוני הצופים. האיום הזה של קבוצות שיקרסו ולא יפתחו ליגה הוא ממשי. המדינה צריכה למצוא מנגנון שבלי קהל אפשר להדליק את השאלטר. ככל שנפעיל לחץ גדול יותר, ככל שאנשים יתבטאו יותר בתקשורת, וככל שיהיו לנו נציגים חזקים, כי זו מדינה של כוח, אז אנחנו נוכל להתאחד ביחד ולהציל את הספורט - להביא את הכסף כדי שהאור לא ייכבה".

שמעון מזרחי חתם: "חשוב מאד שהענפים כאן הערב ישלבו ידיים ויגרמו לכך שכספי ההימורים יחזרו למטריה של משרד הספורט ולא תחת כנפי האוצר. זה כסף שהספורט מביא, ולא אף אחד אחר. אם נגרום לזה, יהיה כסף להזרים".