שמואל פרנקל: "מכבי ת"א לא רוצה לחזור". שמעון מזרחי: "שקר"

מלחמת גרסאות בין המנהלת לצהובים לגבי המשך עונת הכדורסל. יושבי הראש הגיבו ב-5 באוויר

מערכת אתר ערוץ הספורט
מערכת אתר ערוץ הספורט  06.05.20 - 19:26
תחילת כתבה

מלחמת גרסאות בין יו"ר מנהלת הליגה בכדורסל שמואל פרנקל לשמעון מזרחי, יו"ר מכבי תל אביב. לאור חוסר הבהירות בנוגע לחזרת הכדורסל הישראלי לפעילות העונה, השניים עלו לתוכנית הרדיו של ערוץ הספורט, "5 באוויר" והציגו את העמדה שלהם בנושא. ראשון היה פרנקל שטען כי הצהובים לא מעוניינים לשוב לשחק העונה.

"הייתה ישיבה גורלית, מכבי תל אביב רצתה לסגור את הליגה ואנחנו לא רצינו", פתח יו"ר המנהלת. "יצרנו מתווה ושלחנו אותו למשרד הבריאות וגם למשרד הספורט ועד היום לא קיבלנו תשובה. הייתה הצעה לבודד את כל הקבוצות, מאמנים, צוות ואת השופטים באיזה מקום ואחרי שבועיים יוציאו אותם ויתחילו לשחק. אני לא מסתכל על איזו קבוצה רוצה מה, אלא מה טוב לכדורסל הישראלי. אם הקבוצות יתמוטטו מפתיחת הליגה כעת, אז אני מסכן את השנה הבאה".

היו"ר דיבר על הקושי הכלכלי שיצר המשבר: "ישבנו אתמול עם האוצר, הם דיברו למי ניתן כסף ושאלו למה שניתן לספורט? המצב של הכדורגל שונה מהכדורסל. אם הכדורגל חוזר יש לו הכנסות של 70 מיליון שקל, ולנו כמה מיליונים. אם לא יהיה קהל בעונה הבאה לא נפתח את הליגה. נצטרך לקבל פיצוי. אם לא יהיה סיוע לא נפתח את הליגה בשנה הבאה. יש קבוצות כמו הפועל, חולון, מכבי, ירושלים שצריכות את הקהל מבחינה כלכלית".

פרנקל הודה שהוא בעצמו מחכה עדיין לתשובות בנוגע לעונה: "דיברתי עם משרד הבריאות והוא צריך לתת תשובות עד סוף היום. יצאתי משם מדוכא, כי בצורה שהם דיברו איתנו זה היה ניראה שהם דוחים את כל הסיפור. קבעו איתנו דיון בעוד שבועיים. יש שבע קבוצות שהן עירוניות וכבר יקצצו להם את ההקצבות. בשנה הבאה יהיה פחות כסף לתת לקבוצות. הספונסרים חלקם לא יחזור, חלקם יוריד את הכסף. קבוצות כמו נהריה, אילת ונס ציונה, יש להן תקציבים של בערך 7 מיליון שקל, אם הן לא יקבלו הקצבות הן לא יכולות להחזיק את הקבוצה".

ליגת הכדורסל תפתח העונה?
"אין לי מושג".

לאחר דבריו של פרנקל, עלה יו"ר מכבי תל אביב שמעון מזרחי להגיב: "מי שאומר את זה, לא אומר אמת. ממרום שנותיי במועדון, חברי ואני - מאז מלחמת יום כיפור, לבנון הראשונה, השנייה, מלחמת המפרץ והפיצוצים באוטובוסים וגם במשבר הקורונה - עשינו כל מה שניתן לחזור ולשחק. במיוחד בעונה כזו טובה ויפה. הייתה לנו דרך ביורוליג להגיע להצלבה, ואולי לפיינל פור. להגיד שמכבי לא מובילה להמשך המשחקים זו לא אמת".

"פרנקל שמע את ההאשמות של חיים אוחיון ורצה להראות. מי ששמע את דבריו בתחילת הישיבה, בה אמר על המגעים שהיו עם משרד האוצר והבריאות, מי כתב למשרד הבריאות אולטימטום עד יום שישי שמנהלת הליגה לא תחדש את הליגה אם לא תתקבל תשובה, אני? יו"ר המנהלת כתב".

מזרחי המשיך והסביר על הקושי של חידוש העונה: "אתמול שמענו את יו"ר מכבי ראשל"צ בוכה ואומר שראש העירייה אמר לו שהוא יכול לשכוח מתמיכת העירייה. יש קבוצות אחרות שאומרות שבלי תמיכה ממשלתית, גם אם גוברים על בעיות לוגיסטיות, גם אם ייכנסו לבידוד של שבועיים, וגם אם יסגרו אותם אח"כ ויתגברו על משרד הבריאות, בלי תמיכה של האוצר בספורט לא יהיה ניתן להמשיך את הליגה".

"באופן עקרוני יש בעיות בעיות לוגיסטיות עם החזרה. שחקנים נמצאים בארה"ב. נניח שיתחדשו הטיסות. מה יקרה עם שחקנים שיחזרו ארצה? יצטרכו להיכנס בבידוד, היכן? במלונית? בבית? בעבר ליגת ה-NFL הושבתה ואחרי שבועיים של אימונים חזרו לשחק ו-20 אחוז מהשחקנים סבלו מפציעות".

על העונה הבאה, אם וכאשר, אמר מזרחי: "אם לא יהיה ניתן לשחק עם קהל - תהיה בעיה חמורה. אנחנו לא משביתים, הקורונה השביתה. אצל חלק לא קטן מהקבוצות הבסיס הכספי בנוי על הכנסה ממנויים. מה יהיה עם הבעלים הפרטיים מהיכן יזרימו כסף לקבוצות וכמה? אני משתדל להיות ריאלי, אני כל חיי אופטימי".

מזרחי נשאל על מצב אפשרי בו הליגה תחזור וגם היורוליג: "מבחינה מקצועית אם זה ייפול באותם מועדים תהיה בעיה. אבל קודם בואו נגיע למצב שזה אפשרי בכלל. עד היום אף מודל ממשלתי לא נתן שום תשובה. מכבי ת"א לא פנתה לשום גורם, מכבי לא מנהלת את הליגה בעצמה, היא 1/12 מקבוצות ליגת העל. נתנו ייפוי כח למנהלת כמו כל הקבוצות למנהלת לנהל את המאבק".