העיניים נשואות אליכם

נכון, חידוש ליגת הכדורסל טומן בחובו אינספור אתגרים, בעיות וחוסר ודאות כלכלית לא פשוטה. אבל מי שירים ידו נגד החזרה - מוטב שבידו השנייה יכתוב מכתב התפטרות. דעה

רועי כהן
רועי כהן  08.05.20 - 09:00
תחילת כתבה

"מזרחי יצר דפוסי מינהל חדשים בתחום הספורט. פעילותו הממושכת, שנעשתה בהתנדבות לאורך שנים רבות, הובילה להגברת המודעות הציבורית לענף הכדורסל - תוך הקפדה על רמת ניהול גבוהה ואיכותית בספורט הישראלי. כמו כן, היא הביאה להישגים יוקרתיים ברמה הלאומית והבינלאומית. פעילותו הציבורית של עו"ד מזרחי בפורומים לאומיים ובינלאומיים העלתה את קרנו של הספורט הישראלי בכלל וענף הכדורסל בפרט".

אלה היו הנימוקים להענקת פרס ישראל לספורט, שהוענק לשמעון מזרחי בשנת 2011. תשע שנים אחר כך, ושמעון מזרחי, במידה רבה, עשוי להכריע את גורלו של ענף הכדורסל, שממנו הוא בא ובתוכו הוא פרח ושגשג - ומכבי ת"א יחד איתו.

איך אתה תצביע היום, שמעון? האם לא תרעד לך היד כאשר תרים אותה נגד חידוש הליגה? אותה ליגה שקבוצתך האהובה זכתה ב-53 אליפויות שלה? זאת שתמיד הגדרת אותה כלחם והחמאה? זאת שאתה, כן, אתה, לבסוף התנגדת לעזוב במסגרת תוכנית הפיצול? כי אכפת לך, כי עמוק בפנים, מה שמרגש אותך יותר מהכל זה סל של שחקן ישראלי. כל אלה כבר לא שווים, שמעון? אין להם משמעות? איך אתה תצביע היום, שמעון מזרחי?

ואתה, איתן לנציאנו, איך אתה תצביע היום? הרי מתחילת הדרך תמכת בביטול העונה. התנגדת לרעיון הטורניר המרוכז של חיים אוחיון, כשכל הזרים עוד היו כאן, והתנגדת לתהליך שהותנע גם כשהיה חסר סיכוי. אבל בשבועות האחרונים שמת את עצמך בפרונט, התראיינת, הסברת. אתמול הלכת עם גיא הראל והצלחתם להביא הסכם בזק עם השחקנים. וכל זה בשביל מה, איתן? בשביל שהיום תצביע נגד? בשביל ליישם את "המודל הגרמני"? בשביל שהאוהדים המסורים של קבוצתך ייראו את כל הליגה חוזרת ורק הם לא? כי במקרה העונה פחות התחבר לכם, אחרי רצף של עונות שבניתם קבוצות נהדרות? איך אתה תצביע היום, איתן לנציאנו?

ואתה, כפיר ארזי, איך אתה תצביע היום? כמה שנים חיכית לעלות לליגת העל? כמה עונות מייאשות הפועל ב"ש שלך העבירה בליגות הנמוכות? כמה שמחת כשסוף סוף החזון שלך התגשם, ולבירת הנגב הייתה נציגה מכובדת בליגת העל? וכל זה בשביל מה? בשביל לא להסתכן בירידה ולהבטיח הישארות על שולחן הדיונים? בשביל לחסוך עוד חודש וחצי שכר דירה למתאזרח? בשביל שכולם ישכחו את כל זה ויזכרו שהרמת את ידך נגד קיומו של הדבר שתמיד שאפת להגיע אליו?

איך אתה תצביע, מנכ"ל מכבי חיפה, אסף רוזנבלט? נכון, ההחלטה היא של ג'ף רוזן, אבל אנחנו עוד זוכרים כמה מאושר היית כשמכבי שלך עלתה ליגה אחרי עונה אחת בלבד בלאומית. זוכרים איך הפכתם להפתעת העונה. איך השתקתם את כל אלו שגזרו עליכם חזרה לליגת המשנה. כל זה יירד לטמיון?

ואיך אתם תצביעו, טל פנחס מהפועל אילת וארמונד אסולין ממכבי אשדוד? טל, אילת שלך היא אולי הדבר היחיד שיכול לשמח את עירך, שנפגעה הכי הרבה מהקורונה, אתה תהיה זה שתמנע את זה? וארמונד, לך אולי יהיה קל להצביע נגד בלי שום נקיפות מצפון, כי אשדוד שלך בסכנת ירידה, אבל בספורט נלחמים עד הסוף, ולא על שולחן הדירקטורים.

איך אתם תצביעו, דירקטורים חיצוניים יקרים - מוישל'ה ויינקרנץ, אסי ברטפלד ודני בירן? לראשי הקבוצות יש רק מילים טובות לומר עליכם, האם אתם הולכים להניף יד נגד הענף שלמענו באתם לתת מזמנכם בהתנדבות? ואתם, נאור גלילי ועודד נחמן, נציגי איגוד הכדורסל, זה שחרט על דגלו לחדש את פעילות הענף בכל מחיר, איך אתם תצביעו היום?

ראשי קבוצות יקרים, המצוקה שלכם היא אמיתית. הבעיות הן אמיתית. החששות מוצדקים. אבל זיכרו שהאלטרנטיבה היא מכה אנושה לענף שכל כך חשוב לכם. לחזור לשחק עכשיו יהיה חתיכת רכבת הרים משוגעת: אתה מפחד מהירידה בבת אחת, חושש מה יקרה אם העסק יקרוס, אבל בסוף אתה נזכר כמה זה כיף, ולמה אתה כאן. מאחורי הדו"חות, המאזניים הכספיים ואי הוודאות, יש גם אוהדים, והם רבים, והם מחכים לאור הזה בקצה המנהרה. הם גם יידעו לגמול לכם. הענף כולו יידע לגמול לכם.

עכשיו זה בידיים שלכם. המדינה אישרה לכם לחזור. השחקנים הוכיחו את התשוקה שלהם וחתמו על הסכם שיפגע להם בפרנסה. עכשיו זה רק אתם. אם הכדורסל לא יחזור - זה עליכם. לא על גרוטו, לא על ניר אלון ולא על הקורונה. ידע כל דירקטור, ויזכור כל ראש קבוצה: אם ביד אחת אתם תצביעו נגד חידוש הליגה, מוטב שביד השנייה תקדימו ותכתבו מכתב התפטרות מהקבוצה ומהמנהלת. זה פשוט מאוד: אתם לא תרצו את הכדורסל? הכדורסל לא ירצה אתכם. העיניים נשואות אליכם, עשו את הדבר הנכון.