"לא התבודדנו חודשיים כדי להפסיד לפני הפיינל פור"

אנחת הרווחה של ספרופולוס ("באתי למלחמה"); ההצגה של טיילר דורסי ("אני אוהב לחץ"); התופעה ושמה דני אבדיה ("הוא חזר לעצמו"); והעקיצה להפועל ת"א ("לנו יש אימון מחר, ולכם?"). אחרי התלאות שעברה בסדרה, מכבי ת"א מסכמת ניצחון בדרבי ועלייה לחצי הגמר

רועי כהן
רועי כהן  24.07.20 - 06:40
תחילת כתבה

בחלוני אביב וסתיו, ויום גשום ויום שרב, ואור וחושך ויחיד ומקהלה
זה מתערבב, זה מתערבל, שירי קינה, שירי הלל

ולפעמים זו המולה אחת גדולה
פתאום זה בא ומתבהר ולעצמי אני אומר
לא תנצחו אותי, לא מנצחים אותי כל כך מהר

״לא תנצחו אותי״ / יהורם גאון, מילים ולחן: נעמי שמר


מה עוד היה צריך לקרות כדי שלראשונה בתולדותיה מכבי ת״א תודח לפני חצי גמר הפלייאוף? הכוכב הגדול ביותר שלה? הורחק. הקילר ההגנתי שלה? סיים את העונה. הדבק של חדר ההלבשה? פצוע. הגארד שאמור לתת גיבוי לווילבקין בקו האחורי? כנראה שלא יחזור. ועם על זה, ולמרות כל זה, מכבי ת״א התייצבה אתמול למשחק השלישי והמכריע - ועשתה את מה שהיא עושה הכי טוב כבר עשרות שנים: ניצחה.

״לא עברנו חודשיים של בידוד, של להיות נעולים בדירות שלנו, כדי שבסוף נפסיד רגע לפני הפיינל פור״, אמר המצטיין של המשחק, טיילר דורסי. ״באנו באותה מנטליות. ידעתי שיש הרבה לחץ על הכתפיים שלי, אבל אני אוהב את זה. זה היה מאמץ קבוצתי, כל מי שעלה לשחק נתן מעצמו. הם סיימו במקום השמיני, לא היינו צריכים להפסיד להם, אבל ההגנה שלהם זה דבר שלא ראיתי בחיי וזה באמת סיבך אותנו במשחקים הקודמים. היום הכל היה עניין של לשחק קשוח, לא טקטיקה, לא תוכנית משחק. רצינו לשלוט בעיר ויש לנו עוד עבודה לעשות. כמה פעמים מכבי זכתה באליפות? הרבה, ואנחנו חייבים להמשיך את ההיסטוריה ואנחנו לא מסוגלים להפסיד״.

כשיאניס ויתר על הז׳קט. הלחץ במהלך הסדרה הזאת לא ניכר רק על שחקני מכבי, אלא גם על המאמן יאניס ספרופולוס. אולי זה הדאגה מהקיץ הקשה שעוד יהיה, או חוסר הוודאות לקראת העונה הבאה, אבל יאניס לא נראה עצמו. אתמול, עם תחילת המשחק, הדבר הראשון שעשה היה להוריד את הז׳קט שהוא מעולם לא נפרד ממנו, כאילו רוצה לומר: גם אני באתי למלחמה. ״זה נכון, כולם באו להילחם, כולל אותי - וזה מה שעשינו, הניצחון הגיע לנו", הוא אמר. "ניסיתי להרגיע את השחקנים כשהמומנטום עבר להפועל, לא היה לנו קל עם כל כך מעט מובילי כדור, אבל ההגנה ניצחה לנו את המשחק עם 27 נקודות בלבד שספגנו במחצית השנייה".

על דורסי הוסיף: ״אל תשכחו שהוא היה בבידוד מוחלט 10 ימים, הוא לא נגע בכדור כל הזמן הזה. זה נורמלי שהוא לא יחזור לעצמו מיד, אבל הוא היה שם בשבילנו כשהזדקקנו לו. אל תשכחו גם שהחמישייה שלנו היום שונה לגמרי ממה שפתחנו את העונה. אנחנו חסרים שמונה שחקנים, שמונה! זה לא מצב נורמלי".

ספרופולוס הודה שהעונה הנוכחית היא הקשה ביותר בקריירה שלו: ״תראה איך אנחנו עושים את מסיבת העיתונאים הזאת. התחלנו את העונה בסוף אוגוסט, ואנחנו נסיים אותה בסוף יולי. שחקנים עזבו, חזרו ונכנסו למצב מנטלי קשה מאוד. לרוב הקבוצות בליגה הגיעו זרים חדשים שידעו היטב לקראת מה הם באים וחלקם רצו את הבמה הזאת. אנחנו החזרנו כמעט את כולם. בזמן שהמקומות אחרים זרים ויתרו, אצלנו נשארו״.

מעדן דני. אחרי שקלע 10 נקודות באחוזים לא טובים במשחק הראשון, ולראשונה העונה לא קלע כלל במשחק השני - דני אבדיה חזר לעצמו עם 22 נקודות, 10 ריבאונדים ומדד 30 בניצחון המכריע אמש. בכך, הסתיים לו מאצ׳אפ מרתק ואולי חד פעמי לשנים הבאות, מול חברו הטוב ים מדר. ״אמרתי בעבר ששחקנים הם לא מכונות והיום הוא חזר לעצמו. הוא שיחק תפקיד אחר, הכדור היה בידיים שלו יותר מבעבר, אבל ניצחנו כקבוצה ואני מרוצה מאיך שהוא הופיע״, אמר ספרופולוס.

אפילוג. בסיום משחק מס׳ 2, הספסל של הפועל קרא בהתרסה לעבר אנשי מכבי ״יש לנו אימון מחר״, בכוונה לומר - אנחנו כאן, לא ניצחתם, לא שלחתם אותנו הביתה. אתמול, הספסל הצהוב סגר חשבון עם הטרלה משלו, כשמנהל הקבוצה עמי ביטון החזיר באותו מטבע וקרא לעבר אנשי הפועל: ״יש לנו אימון מחר״, בכוונה לומר - ולכם לא.