ליגת העל - עונה סדירה 2022/2023
קבוצה מש’ נצ’ הפסד % נק’
1 הפועל ירושלים 0 0 0 0
2 מכבי ת"א 0 0 0 0
3 בני הרצליה 0 0 0 0
4 הפועל חולון 0 0 0 0
5 גליל עליון 0 0 0 0
6 הפועל חיפה 0 0 0 0
7 הפועל ת"א 0 0 0 0
8 גלבוע גליל 0 0 0 0
9 הפועל אילת 0 0 0 0
10 נס ציונה 0 0 0 0
11 הפועל ב"ש 0 0 0 0
12 עירוני קרית אתא 0 0 0 0
הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

"הסחלה והפוליטיקה נמאסו עלינו, הזרים באים לעבוד"

מעמדו של מאמן הכדורסל הישראלי נמצא בשפל, ולא נראה שיש שינוי באופק. אם בעבר התוצרת המקומית היתה מבוקשת בכל אירופה, כיום אפילו בליגת העל שלנו כמעט חצי מהמאמנים מחו"ל. כתבה ראשונה מתוך פרוייקט מיוחד של ערוץ הספורט - הצד של היו"רים

רועי כהן
רועי כהן  15.01.21 - 11:12

המעבר של עודד קטש לפנאתינאיקוס, והעובדה שהפועל ירושלים בחרה במאמן זר במקומו, שוב העלתה אל סדר היום את סוגיית המאמנים הזרים, שדחקו הצידה את המאמנים הישראלים. עם הצטרפותו של דאיניוס אדומייטיס להפועל ירושלים, בחצי מקבוצת הליגה יעמדו על הקווים מאמנים זרים, וצלילה מעמיקה אל הסיבות למגמה הזאת, חושפת מערכות יחסים עכורות ופגיעה קשה באמון בין ראשי הקבוצות למאמנים הישראלים.

ההתבטאויות הנדירות שתכף תקראו כאן לא מותירות ספק: קבוצות שבחרו במאמן זר לא עשו זאת משום שהן מאמינות שהוא טוב יותר מהמאמן הישראלי, וגם לא מדובר בשיקולים כלכליים. מדובר ברצף של אירועים והתנסויות של אותם ראשי קבוצות, שגרמו לייאוש מעבודה מול המאמן הישראלי ויצרו שבר שספק אם המאמנים בדור הנוכחי יוכלו לתקן.

״תחושת מיאוס מהסחלה שמסביב״
״המעטפת״. זו המילה שחוזרת על עצמה הכי הרבה כאשר יו״ר הפועל ת״א רמי כהן ויו״ר הפועל חולון איתן לנציאנו מנסים להסביר מדוע בחרו במאמנים זרים לאחרונה. האחד מדבר על קשר לא בריא בין המאמנים לתקשורת, השני על קומבינות בין מאמנים לסוכנים.

״אני מודה שאני מכליל, אבל להרבה אנשים כבר אין כוח לכל הפוליטיקה הנלווית למאמן הישראלי״, אומר כהן,  ״ביותר מדי מקרים אתה לוקח מאמן וברוב נתקל במעטפת - סוכנים, עיתונאים, מסרים שעוברים דרך התקשורת, דברים שאי אפשר להשאיר בחדר ההלבשה. כשאני מדבר עם יאניס, אני יודע שזה נשאר בחדר במאה אחוז, ושאם הוא רוצה להגיד לי משהו הוא ידבר איתי, ואני לא אשמע את זה מהדודה שלו ביוון. כבר היו לי מאמנים שהראו לי והתגאו באיך שהם שולטים בתקשורת. זה כל הסחלה והפוליטיקה שמסביב, כבר נמאס מזה״.

לנציאנו מחזק: ״ההרגשה היא שהזרים מבינים טוב יותר את הצרכים של המועדון. הכבוד שלהם להנהלות מאוד גדול, הם לא יילכו נגד ויעשו מניפולציות. יש מאמנים ישראלים שאם הם לא יקבלו את החיזוק שהם רוצים, הם יגידו לך ׳אז עכשיו נפסיד 5 או 10 משחקים׳ - את זה אתה לא תשמע ממאמן זר. דדאס אומרי לי כל הזמן, ׳אני אבקש חיזוק אחרי ניצחונות ולא אחרי הפסדים׳. הוא לא רוצה לחכות להתרסקויות כדי לעשות שינויים״.

כהן נותן דוגמא למקרה שבו הוא הבין שהוא צריך להתמודד עם יותר מאתגר מקצועי כזה או אחר: ״המערכת מסביב מאוד מתישה עם מאמן ישראלי. למשל, היה לי מאמן שאמר לי ׳אם לא נעשה ככה - אתה תראה מה יכתבו בערב ומה יגידו בטלוויזיה׳ - ואז אתה רואה שזה באמת קורה. אתה יושב בחדר, מדבר על משהו, אתה מבין מה הכיוון שהמאמן רוצה אבל אין ממש הסכמה, ואחרי חצי שעה זה יוצא בתקשורת ואז אין לך ברירה ואתה נדחף לרצונות של המאמן. היה לי מאמן שברגע שקצת לא הולך הוא פשוט מכר אותך החוצה, או שהלך להפעיל שחקנים שינסו לשכנע אותך בדברים. כשאתה מעסיק בנאדם - אתה רוצה לעבוד מול הבנאדם, עד המוות, אבל לא רוצה את כל המסביב״.

לנציאנו מזכיר שלפני עידן דדאס, חולון עדיין רצתה מאמן ישראלי. ״לא יודע אם הרבה יודעים, אבל לפני שמינינו את דדאס, פנינו לארז אדלשטיין והוא סירב. אצלנו אלעד חסין קיבל צ׳אנס, ליאור ליובין קיבל צ׳אנס, ובאותן נקודות זמן הם לא הביאו תוצאות למרות שכל אחד מהם היה חתום על יותר מעונה אחת. אני מזכיר שדן שמיר היה כאן המון שנים, ועל דרוקר נלחמנו כי הוא היה המאמן הכי טוב בשוק, אבל גילינו שלא כל דבר שהולך במקום אחד יכול להצליח במקום אחר, כי דרוקר קיבל תקציב מאוד גבוה וזה לא הלך״.

״אין לנו משהו מכוון נגד המאמן הישראלי, וזה בטח לא בגלל כסף. הבאנו מאמן זר כי השוק היה בעייתי, אין לנו משהו עקרוני נגד המאמנים הישראלים, אבל יצא להם שם של כאלה שמתנהלים באופן בעייתי מול הנהלות, שאין להם בעיה לדחוף את הבעלים והיו״רים להוצאות חסרות אחריות, ומצד שני הם לא לוקחים אחריות. ואז בא מאמן זר ותוך שבוע בונים קבוצה בהסכמה ובלי הססנות ודחיינות״.

״קומבינות עם סוכנים, כל העברה נגועה באינטרס״
כהן הצביע על התעסקות מוגזמת בתקשורת, ולנציאנו מפנה זרקור לחצר האחורית של הענף - הסוכנים. ״הבעיה העיקרית היא שכמעט כל העברה שמאמן ישראלי עושה נגועה באינטרס״, הוא מסביר, ״כולם מכירים את אבי זילברמן, הוא הסוכן הכי גדול בארץ והוא מקושר חזק ל-4-5 מאמנים, והמאמנים האלה נותנים לו עדיפות בבניית קבוצה, לוקחים בעיקר שחקנים שלו. למה איגור קולשוב הלך לנהריה ולא המשיך אצלנו? כי זילברמן העדיף לשים אותו בנהריה אצל דני פרנקו, ולא אצלנו עם דרוקר, למרות שהוא מחובר גם אליו, אבל יש לו סדר עדיפויות. גם את נועם אביבי מאוד רצינו, אבל זילברמן רצה שהוא ישחק אצל גיא גודס בראשל״צ כי הוא הכי מחובר אליו יותר מכולם. זה רק קצה המזלג״.

גלעד זיו, מנכ״ל מכבי ראשל״צ, הודף את הטענות כלפי גודס: ״אני שומע כל הזמן את הטענות על כך שגודס מחובר לזילברמן, בעיקר מסוכנים אחרים, אבל זה לא נכון כי גיא לוקח שחקנים לפי מה שהוא חושב שהכי טוב לקבוצה. זה שזילברמן מקושר להמון סוכנים אמריקאים ולכן מקושר להרבה עסקאות - אז זה יוצא ככה, אבל אין העדפה לקחת שחקנים שלו רק כי הם שלו״.

לנציאנו ממשיך: ״מאמן זר - לא מעניין אותו מי סוכן של מי, יש שחקן שאני רוצה, תביא לי אותו וזהו. בנוסף יש את העובדה שיש שחקנים שהמאמנים רוצים ׳לבוא איתם מהבית׳ ולא משנה מה הסיטואציה - זה הכל שזור אחד בשני וזה הופך את העבודה מולם ליותר קשה. פתאום קורה לך שמאמן מגיע למשחק חצי שעה לפני משחק, כאילו שהוא אורח. אם זה יהיה תלוי בי, דדאס יישאר כאן לכל החיים״.

״מאמן זר פשוט בא לעבוד, אין לו כאן כלום חוץ מהעבודה״
לצד הטענות כלפי המאמנים הישראלים, כהן מצביע על מאפיינים אובייקטיביים שהופכים את העבודה עם מאמן זר לפשוטה יותר. ״ההבדל הכי גדול אצל מאמן זר, זה שהוא בא לפה פשוט לעבוד. אין את המסביב, אין את המעטפת הזאת. הוא לא מעורבב, לא מקורב, כל מה שיש לו לחפש כאן זה העבודה. זאת כמובן לא ערובה להצלחה אבל אלה תנאי פתיחה נוחים״.

מנכ״ל הפועל באר שבע, תומר ירון, אמנם מחזיק מאמן ישראלי, רמי הדר, מאז שהקבוצה עלתה לליגת העל, אבל מאמן הכושר ואחד מעוזרי המאמן הם זרים, וירון מודה שיש לזה יתרונות גדולים: ״בחור שבא לכאן מספרד, אין לו מה לחפש כאן חוץ מהעבודה עצמה. הוא פותח את היום בשמונה וחצי במשרד ומסיים מתי שצריך לסיים. התחושה שאני מקבל מקולגות במקומות אחרים היא שהמנטליות של המאמן הישראלי היא לא כזו, יש הרבה מסביב והעבודה לא תמיד במרכז. יש לפעמים עוזרים או מאמני כושר שהעבודה בקבוצות היא לא העבודה היחידה, אלא נוספת. כשאתה מביא זר, אתה יודע שהוא לא מחזיק איזה סטודיו מהצד, או עובד בחברת חשמל ביום ובערב מגיע לאימון ערב. ביום שאחרי רמי הדר, אני לא פוסל את האפשרות שנביא מאמן זר, אבל לא חוויתי מספיק מול המאמנים הישראלים כדי להגיד לך בוודאות שזה מה שיהיה״.

עם זאת, כהן מודה שגם להנהלות יש הרבה מה לשפר כדי לספק למאמן סביבת עבודה טובה יותר. ״נס ציונה שיחקו בעונה שעברה נגד קבוצה דנית, היו״ר יניב מזרחי חזר מהמשחק שם וסיפר לי עד כמה המערכת שם, בתקציב לא יותר מדי גדול משלנו, מתוקתקת, ושיש אדם לכל משימה, משרות קבועות, בעלי תפקידים, הכל מסודר. אצלנו כמעט כל הכסף מושקע רק בשחקנים, אין משרדים נורמליים, אין משרות מלאות, אין מערכת יציבה. למאמן הרבה יותר קל להצליח כשיש סביבה כזאת, ואני מודה שאנחנו לא מצליחים לייצר את הסביבה הזאת. בראש אנחנו שם, בביצוע עדיין לא, והתוצאה היא שהמאמנים צריכים להתעסק בהמון דברים שהם בכלל לא צריכים לגעת בהם״.

ראשל״צ שומרת אמונים: ״מאוד מאמינים במאמן בישראלי״
מבין ארבע הקבוצות המובילות בליגה, מכבי ראשל״צ היא היחידה שעדיין שומרת אמונים למאמן הישראלי. זיו מסביר: ״אנחנו מאוד מאמינים במאמן הישראלי ותמיד הלכנו על המאמנים הכי בכירים שיש. אני לא יודע להשוות למאמן זר כי לא הבאנו, אני לא יודע לאן העתיד יוביל, אבל אנחנו תמיד נעדיף מאמן ישראלי. יש משהו בטענות על ההתעסקות של מאמנים בדברים שמסביב, אבל אנחנו מעדיפים לעבוד עם מי שאינו כזה״.

זיו אומר כי בעתיד הנראה לעין הוא לא חושב שראשל״צ תפנה למאמן זר: ״אני רוצה לראות את גיא לעוד עשר שנים אצלנו, אבל נבר סיי נבר. אי אפשר לדעת מה יילד יום. הטרנד של הזרים בשנים האחרונות התחיל עם שם ענק כמו סימונה פיאניג׳אני שהגיע לירושלים, ובלי לזלזל במאמנים של חולון והפועל ת״א, זה לא אותו דבר. הם נקלעו לסיטואציה מסוימת, ניסו את המאמן הזר ומרוצים מזה, וזה בסדר גמור״.

לנציאנו מסכם: ״כדי לחזור לגלגל, מאמנים צריכים לגלות יותר הבנה לצרכים של המועדון, להיות קשובים יותר להנהלה. הם נכון לעכשיו יותר מתרכזים בהצלחה שלהם ולא מסתכלים על התמונה הגדולה״. כהן מקנח: ״אתם מאמני כדורסל? תתעסקו בכדורסל. ההתעסקות בכל המסביב רק מזיקה לכם״.

הסוכן אבי זילברמן העדיף שלא להגיב על הדברים.