$(document).ready(function () { setTimeout(function () { $('#Haim_L').remove(); }, 2500); // Remove the element after 3000 milliseconds (3 seconds), you can adjust this value as needed });
בית עליון ותחתון 2023-2024
קבוצה מש’ נצ’ הפסד % נק’
1 מכבי תל אביב 29 25 4 86.2%
2 הפועל תל אביב 29 21 8 72.4%
3 מכבי עירוני רמת גן 29 18 11 62.1%
4 הפועל ירושלים 29 18 11 62.1%
5 הפועל חולון 29 16 13 55.2%
6 עירוני קרית אתא 29 13 16 44.8%
7 הפועל חיפה 30 15 15 50%
8 עירוני נס ציונה 30 14 16 46.7%
9 הפועל עפולה 30 12 18 40%
10 בני הרצליה 30 12 18 40%
11 הפועל גליל עליון 30 10 20 33.3%
12 הפועל באר שבע/דימונה 30 9 21 30%
13 הפועל אילת 30 9 21 30%
הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

"מכבי ת"א פנתה, אבל שום סכום לא היה משכנע אותי לעבור"

קני וויליאמס בראיון לערוץ הספורט. ההצעה מבלאט ומכבי ת"א ("פנו לפני הפיינל פור, אמרו שיהיו איתי גדולים יותר"), פרשת הפיצה ("צ'ורה סיפר בגמר על הספסל"), הבילויים ("היו שחקנים שעישנו, מריחואנה זו התרבות. כמו ישראלים וחומוס") וירושלים ("אהיה מאמן טוב בשבילה"). סיפורי המכשף

סער שהם
סער שהם  09.04.22 - 12:40
צילום: אלבום פרטי
צילום: אלבום פרטי

קני וויליאמס הוא ללא כל ספק אחד הזרים האיכותיים, הצבעוניים והזכורים ביותר שאי פעם דרכו בישראל. מי שכונה "המכשף" הגיע לארץ כשברזומה שלו היו ארבע שנים לצד רג'י מילר באינדיאנה פייסרס ונצרב בזכרון כחול-לבן במיוחד בזכות שנים גדולות במדי הפועל ירושלים. עם זאת, התקופה של וויליאמס בארץ לוותה בלא מעט סיפורים ופרשיות, ולאחר שהיה אחד הכוכבים הגדולים של סוף שנות התשעים ותחילת שנות האלפיים, מצא את עצמו מגורש מישראל לפני כתשע שנים לאחר שהוגדר כשוהה בלתי חוקי.

כעת, כשכמעט עשור כבר חלף מאז שעזב, הוא התפנה להעניק לערוץ הספורט ראיון נרחב על כל שהיה אז, ועל מה שעוד עשוי לקרות בעתיד. מההצעה של מכבי ת"א במהלך הפיינל פור, דרך פרשת הפיצה הזכורה של חברו הטוב רדיסאב צ'ורצ'יץ', ועד לאפשרות שעוד יחזור בסערה לעולם הכדורסל הישראלי.

"חתמתי בירושלים בזכות מועדון לילה"
אחרי שעזב את ה-NBA וויליאמס שיחק באיטליה ובצרפת, אך בסופו של דבר דווקא ישראל הפכה לבית שני עבורו. "לפני שאתה מגיע אתה שומע על איך הדברים מתנהלים רק דרך התקשורת, כל הפיגועים", פתח את הראיון, "כשהגעתי בפעם הראשונה עדיין לא הייתי חתום. בירושלים ביקשו שאגיע ואראה שזה לא מה שאני מכיר מהטלוויזיה ובלילה מנהל הקבוצה, מוריס אוחיון, לקח אותנו לבלות ב'אומן 17', זה היה המועדון בו כולם הלכו לחגוג.

היו שם איזה אלף איש שחיכו להיכנס ואז אחי טפח לי על הכתף ואמר לי 'היי, אתה תחתום על החוזה הזה'. לא חשבנו שלישראל יש חיי לילה, זה אמנם לא היה העניין הכי חשוב לי אבל עדיין, זה היה נראה אחרת מאיך שחשבנו שישראל תהיה. בסופו של דבר חתמתי בעיקר בזכות הרגע הזה".

יצאת להרבה מועדונים בישראל? אתה לא חושב שלצאת כל כך הרבה פוגע בשחקנים?
"אנשים צריכים להבין - התרבות של האפרו אמריקאים היא להקשיב למוזיקה, לצאת לבלות וככה זה קורה גם ב-NBA. אנשים תמיד דיברו על זה, אפילו בדו"חות סקאוטינג שהכינו עליי היה כתוב שאני יוצא הרבה, אבל שלמחרת אני משחק וזה פשוט לא משפיע עליי. ברגע שראיתי שאנשים מודאגים מהבילויים שלי אמרתי 'יודעים מה? אני לא אצא למשך חודש ואז נראה מה קורה'. במשחק אחד במהלך התקופה הזאת דני קליין הגיע אליי ואמר 'קני מה קרה?! פעם קלעתי 28-29, עכשיו אתה על 22, מה השתנה?' אמרתי לו שהפסקתי לצאת החוצה והוא אמר לי 'לא לא לא, אתה חייב לחזור לצאת כמו שעשית לפני כן'".

היו שחקנים שעישנו סמים באותן יציאות? זה היה נהוג?
"לשתות ולעשן קצת מריחואנה זה חלק מהחיים של רבים שחולקים את התרבות האפרו אמריקאית. האם שחקנים עישנו תוך כדי עונה? כן, הכרתי כמה שעשו את זה, אבל לא הייתי ליד הרבה כאלה. זה פשוט חלק מהתרבות, כמו שישראלים מחפשים חומוס בכל מקום".

"בלאט ניגש אליי לפני הפיינל פור ואמר שמכבי מעוניינת בי"
בכל אופן, עם או בלי קשר ליציאות התכופות, הדברים עבדו נהדר עבור וויליאמס בבירת ישראל, עד כדי כך שהכוכב האמריקאי נטמע לחלוטין בהוויי של המועדון ומונה לקפטן הקבוצה. "אחרי שמוניתי לקפטן אורי מנצור וההנהלה גרמו לי להרגיש כאילו אני חלק מההנהלה גם כן, לקחתי איתם החלטות לגבי הקבוצה", סיפר על שאירע באותה תקופה, "האמת שלפעמים במהלך משחקים אורי הגיע אליי ונתן לי לדבר עם שותפים שלו בסין. הוא אמר לי במהלך משחק 'קני, תגיד משהו לחברים שלי בסין'. אני יצאתי לנוח ודיברתי עם אנשים בסין על הספסל".

מכבי התעניינה בתקופה הזו? היית כוכב גדול
"באחד הפיינל פורים הגענו למסיבת עיתונאים ואני זוכר שדייויד בלאט ניגש אליי ואמר לי 'קני, אני צריך לדבר איתך. אנחנו ניצור איתך קשר בקיץ - אנחנו רוצים אותך במכבי ת"א, עוד נדבר על זה'. זה היה הרבה לפני שהפיינל פור בכלל התחיל, רק הגענו למסיבת העיתונאים. מוריס ראה את זה והגיע אליי ואמר 'קני מה הולך?'.

"מכבי רצתה להחתים אותי באותו קיץ עוד לפני שעזבתי בחזרה לארה"ב. הם אמרו לי שאיתי הם יהיו אפילו גדולים יותר ממה שהם, אבל בכל מקרה שום סכום כסף לא היה משכנע אותי לעבור. לא הייתי יכול לעזוב את מה שהיה לי בירושלים, היחסים עם ההנהלה, עם האוהדים. לא שיחקתי בשביל הכסף. רציתי להיות חלק ממשהו חדש, לא יכולתי לעזוב".

מה דעתך על מכבי בכללי? הדומיננטיות שלה פוגעת בכדורסל הישראלי?
"אני לא חושב שזו בדיוק הבעיה של הכדורסל בישראל, אבל כל הישראלים רוצים לשחק במכבי. כששחקנים משחקים נגדה הם עושים דברים יוצאים מהכלל, הם כמעט נראים כמו שחקנים שונים. זו המטרה האולטימטיבית שלהם, לפחות בזמנו. יש לי הרבה כבוד לאנשים של מכבי ת"א, זו הייתה קבוצה אדירה מההנהלה ועד לסגל הזוטר - כמעט ברמת ה-NBA.

בכל מקרה למכבי הייתה אחיזה בכל הליגה. שחקנים שלה קיבלו אזרחות תוך כמה חודשים, אני לא הצלחתי גם אחרי זמן רב. לשמעון מזרחי היה הרבה כוח. מכבי הייתה כל כך רבת עוצמה שזה היה קשה להתמודד עם זה. לא הייתי אומר שזה פגע בכדורסל הישראלי כולו, אבל רוב השחקנים רצו לשחק במכבי, הייתה לה הרבה מאוד השפעה על השחקן הישראלי. המצב הזה מעט השתנה, שחקנים הבינו שהם רוצים להיות חלק ממשהו חדש. בכל מקרה אין דבר רע במה שמכבי בנתה".

"פרשת הפיצה? צ'ורה סיפר לי על זה על הספסל במהלך הגמר"
סביר להניח שהסיפור על בלאט והפנייה של מכבי עוד לפני סיום העונה מעלה לכל מי שקורא את השורות האלה את אותו זיכרון על אירוע בלתי נשכח - 'פרשת הפיצה של צ'ורה'. כזכור, לפני סדרת גמר הפלייאוף בין מכבי ת"א לירושלים ב-98/99 נחשף כי כוכב הבירה וחברו של וויליאמס, ראדיסאב צ'ורצ'יץ', התארח בביתו של מוני פנאן.

"במהלך משחק הגמר שחקנים הרגישו כאילו הוא לא משחק חזק כמו שהוא יכול בגלל כל הסיפור", סיפר וויליאמס, "האמת שכבר במהלך המשחק הוא התייחס לדיבורים האלה, בדקה האחרונה מישהו דיבר על זה והוא הגיע אליי ואמר 'אחי אין לי מושג על מה הם מדברים, הם משוגעים. אני לא מבין'".

ואתה? הרגשת שהם צודקים במה שאמרו עליו?
"זה היה מצחיק, ממש לא היה לי אכפת מהפרשה הזו, אחרים הרגישו אחרת וביקרו אותו על זה שהוא דיבר עם מכבי עוד לפני המשחק מולם. אני ממש לא יכול להאשים אותו, לדעתי הוא שיחק בדיוק אותו דבר באותו משחק גמר. הם דיברו איתו והוא תמיד רצה להיות חלק ממועדון גדול וגם להרוויח טוב. אגב, אני זוכר שבתקופה שלו בטורקיה דני קליין הגיע אליי ואמר לי שאנחנו אולי נצליח להחזיר אותו. בשביל זה היינו צריכים לקצץ במשכורות. התכנסנו בחדר ההלבשה ודיברנו על זה. אני הצעתי 50 אלף דולר. רציתי שהוא יחזור לשחק איתי אבל בסופו של דבר כנראה שההצעה של מכבי הייתה טובה יותר".

אני רוצה לחזור רגע אליך, היו לך כמה הסתבכויות.. נתחיל מהדרכון הצ'כי ב-2001?
"אורי מנסור ודני קליין היו המשפחה שלי, סמכתי עליהם. בהרבה מקומות אם אתה מחזיק בשטח זה יכול להעניק לך אזרחות, אז אם יש ברשותך עץ יש אפשרות שתשיג אזרחות. באותה תקופה דריק שארפ התחתן עם ישראלית והשיג אזרחות, ואנחנו חשבנו שאני זכאי לאזרחות צ'כית אם יש לי שם שטח. אמרתי להם שאם זה אפשרי אז אין בעיה, אבל מסתבר שהם לא הבינו איך הדברים עובדים בדיוק. אם היינו יודעים שזה לא בסדר לא היינו עושים את זה, חשבנו שזאת הדרך. הם האנשים הכי טובים בעולם".

מה לגבי ענייני הוויזה בארץ? ב-2013 בסוף היית צריך לעזוב בגלל זה
"מה שקרה עם הוויזה שלי זה שהייתי צריך לחזור לארה"ב כדי שיאפשרו לי לחדש את הדרכון שלי. הייתי צריך למלא טפסים בבית המשפט שם בגלל הבחורה שהייתי נשוי לה כשהייתי בן 18. היא ניסתה להשיג ממני כסף, ובגלל שלא הגעתי לבית המשפט הוצאו כנגדי צווים, אבל הייתי באירופה ואפילו לא ידעתי שזה קרה, זה היה לא חוקי מה שהם עשו לי. היא רצתה שאעביר כסף לילד שנולד, אבל זה אפילו לא היה הילד שלי. הם רק רצו לקחת ממני כסף בגלל שהרווחתי הרבה, ניסו לנצל אותי".

"אני יכול להיות מאמן טוב לירושלים, אם היו מציעים הייתי עושה את זה"
עוד לפני שנאלץ לעזוב את ישראל, מסתבר שאפשרות בה וויליאמס היה שב להפועל ירושלים הייתה ממשית. "אחרי הפרישה הייתי בישראל וחיית את החיים שלי", נזכר, "בסביבות 2011 דני פנה אליי שוב, הוא חשב לקחת את ירושלים בחזרה לידיו והתקשר אליי כדי להגיד לי שהוא רוצה שאני אצטרף גם כן בתפקיד ניהולי. אני אמרתי לו שאני בעניין, אבל איפשהו זה נפל במשא ומתן שלו על הקבוצה. אם זה היה מסתדר הייתי חוזר לשם".

היית חוזר אם היו מציעים לך תפקיד עכשיו?
"כן, אני יכול להיות טוב מאוד בתפקיד ניהולי, אני גם יכול להיות מאמן טוב בירושלים. ישראל מחליפה שחקנים כמו שהיא מחליפה תחתונים. אני מתעסק בדברים האלה כבר בערך 10 שנים כסוכן, אני מחתים שחקנים, מאמן ומכין אותם לאירופה. אם היו מציעים לי לחזור הייתי עושה את זה".

נשמע שאתה מתגעגע...
"כן, אני חצי ישראלי. יום אחד אני אחזור בגלל שאני רוצה להיות מעורב בכדורסל הישראלי, זה משהו שאני מאוד מחובר אליו. זה לא משהו שאני מתכנן לעשות עכשיו, כי הרבה דברים קורים עכשיו אבל זה בהחלט רעיון. אני זוכר שראיתי את כספי כשהוא היה בן 14, ואני זוכר שאמרתי 'הבחור הזה יגיע ל-NBA', היית יכול לראות את זה. הוא חזר לארץ עם הרבה ידע, אני מאמין שהוא גם יוכל להיות מאמן טוב. הוא יבין את השחקנים והם יקשיבו לו.

אנשים כמוהו וכמוני צריכים להחזיק במשרות האלה, אנחנו מכירים את המצב - אני מכיר את המבט הזה אצל השחקן שהיה בחוץ כל הלילה הקודם, כי אני עשיתי את זה. דריק שארפ צריך לאמן את מכבי לדעתי. אני לא יודע אם זה יקרה אבל אני מאמין שהוא יכול לעשות את זה, הוא יעשה טוב למועדון הזה. הוא מכיר את הקבוצה".

לא תכננתי להגיע לזה, אבל יש לנו עכשיו עוד ישראלי ב-NBA, מה דעתך עליו?
"דני אבדיה? בגלל שהוויזארדס קבוצה לא כל כך טובה הוא צריך לשחק, אבל תראה מה קורה - הוא משחק מאחורי שחקנים שבמעמד גבוה יותר ממנו. אם הייתי במצב שלו הייתי חוזר לאירופה ומשחק שם עוד שנה או שנתיים, משיג מעמד של שחקן מרכזי ואז הייתי חוזר ל-NBA בצורה טובה יותר".

הבנתי, עם איזה מילים תרצה שנחתום את הראיון הזה?
"אני מאוד מחובר לישראל. אני הולך לבית ספר יהודי ועושה שם מחנות כדורסל, עדיין אוכל ג'חנון וכל אלה. ישראל זו מדינה עוצמתית, אפילו אמארה סטודמאייר התאהב. אני חושב שכשיש לך כישרון, כמו שאנשים אומרים שלי יש במשחק שלי, הדבר המיוחד הזה מגיע מכוח עליון – אני מאמין שהמקור של זה נמצא בישראל, לכן אני מרגיש שם כל כך חזק, משם הכישרון שלי הגיע. זאת ארץ קדושה. תמסור את אהבתי לאנשים בישראל".