לבן על לבן

הסכסוך בין קסיאס למוריניו מסעיר את הכדורגל הספרדי. דניאל שחק מכניס אתכם לשורשי העימות ומשוכנע שראשי ריאל מדריד צריכים לתמוך בקפטן

דניאל שחק
דניאל שחק  07.04.12 - 19:00
מדגמנים עסקים כרגיל. הסכסוך רע לריאל (gettyimages)
מדגמנים עסקים כרגיל. הסכסוך רע לריאל (gettyimages)
תחילת כתבה

"מוריניו וקסיאס, במלחמה", זעקה לפני שבוע הכותרת ב"ספורט". יומיים קודם לכן פורסם בצהובון הקטאלוני שמאמן ריאל מדריד רוצה להיפטר מהקפטן וכבר ביקש מהנשיא פלורנטינו פרס שימצא לשוער דרך החוצה מהמועדון. הדיווחים אכן נראו בתחילה כמו מסע סכסוכים ברצלונאי בין שני הגורמים החשובים ביותר בחדר ההלבשה של היריבה, אבל ברגע ש"אס" המדרידאי הצטרף לחגיגה התגברה התחושה שאין עשן בלי אש. ובמקרה הזה, החום העז הצביע על להבות גבוהות במיוחד.

"מה שהחל כשמועה הפך לדבר ודאי: ישנו עימות בין קסיאס למוריניו", נכתב ב"אס". פרסום פסקני וטעון כל כך בגוף תקשורתי שנשען על חדשות והדלפות מריאל מדריד מראה שלא הייתה לעורכים כל דרך לייפות את המצב, שהפך למכוער במיוחד בחודש האחרון. גורמים במועדון אישרו למספר אתרים בספרד כי נפתחה חזית בין השניים – אחדים טענו כי חלק מהשערים שספג השוער מצביעים על כך שהוא צריך תחרות בסגל שתדרבן אותו, אחרים רמזו שכל ההכפשות נובעות מרצונו של המאמן לעקור את בסיס הכוח המקומי בקבוצה. כך או כך, נבע מהדיווחים מסר ברור: מוריניו מנסה לערער את מעמדו של הקפטן.

שורשי הסכסוך כבר בני הרבה יותר משבוע. מרגע שז'וזה מוריניו הגיע לריאל מדריד, הוא שם לעצמו למטרה לשלוט בכל פרט שקשור לקבוצה הבכירה. מניהול תכנית האימונים, דרך שיקולי הרכש ועד להסדרי הנסיעה למשחקים. ידו בכל, וידו של איש אחר אינה מתקרבת. זאת אומרת, עד שקסיאס פער סדק במלחמה הפסיכולוגית שלו עם אנשי ברצלונה. בקיץ האחרון, עקב תקופה ארוכה של חילופי האשמות מכוערים בין שני המועדונים, יצר השוער קשר עם צ'אבי ופויול במטרה לאחות את פצעי הסופרקופה. מוריניו, כך נטען בתקשורת הספרדית, חש נבגד ואותת את תחושותיו היטב כשהוריד את סן איקר לספסל בגביע ברנבאו.

השניים עלו אל המדרגה הבאה בסכסוך בינואר האחרון. שיחה סוערת בחדר ההלבשה בעקבות הפסד נוסף לברצלונה הובילה לחילופי האשמות פנימיים בין המאמן הפורטוגלי לבין הקואליציה הספרדית, ובראשה סרחיו ראמוס ואיקר קסיאס. מוריניו פלט האשמה שהספרדים זוכים להגנת התקשורת המקומית, המגן הטיח בו שהוא לא מקשיב אלא רק קורא כותרות. כמו כן, עלו רמיזות שהספרדים מתוסכלים מכך שהמאמן מעניק יחס מועדף לחבורה דוברת הפורטוגזית שכוללת את פפה, מרסלו, כריסטיאנו רונאלדו ופאביו קואנטראו. יום למחרת התפרסם במהדורות העיתונים המובילים התוכן המלא של ההתרחשות בחדר ההלבשה. מוריניו זעם ויצא למצוא את המדליף.
רצף הניצחונות שהוביל לפתיחת פער של 10 נקודות בפסגת הטבלה הספרדית הוריד את גובה הלהבות. אפילו הנחתו של מוריניו כי קסיאס הוא זה שהדליף את פרטי העימות בחדר ההלבשה נבלעה באופוריה של אליפות כמעט מובטחת. ואז הגיע פיצוץ נוסף. קיצוץ 4 נקודות מהפער והתיקו הדרמטי מול ויאריאל הסתיימו בוויכוח קולני באמצע המגרש דווקא בין ראמוס לקסיאס, שהאשים את אסטבן גראנרו בביצוע העבירה שהובילה לכדור החופשי המכריע. "איקר הוא קפטן בשביל עצמו", טען אחד השחקנים בעילום שם והזכיר כי קסיאס נמצא במצב דומה לזה שבו היה ראול לפני עזיבתו, אז בחר החלוץ לא להתלכלך בהבעת דעה לצד כזה או אחר ולשמור על תדמיתו הממלכתית."מוריניו רוצה לטפח בכל מקום אליו הוא מגיע את התחושה של 'אנחנו נגד העולם' והוא מעדיף מישהו שיילחם במקום טיפוס פייסן כמו איקר", טען בנחרצות אחד הפרשנים. ואז קסיאס הוסיף עוד מסר פייסני, שבעצם רמז לא מעט על התהום שנפערה בחדר ההלבשה. "הנה תמונה טובה שתייצר הדים באיזו תכנית או עיתון, חיבוקים לכל המדרידיסטאס", כתב ב"פייסבוק" שלו לצד תמונה אישית מטיסת החזרה מקפריסין. סביבו לא נראו אחד מדוברי הפורטוגזית או רמז להימצאו של המאמן בסביבה, אלא רק אלה בהם הוא כנראה רואה שותפים לדרכו שלו: ארבלואה, גראנרו, אלביול והיגוואין. ואז החלו לדלוף השמועות על העימות מול מוריניו.

נטען שהשניים לא דיברו אחד עם השני כבר חודש, שהמאמן קנס את השוער על איחור לאימון למרות שהייתה לו סיבה מוצדקת ושהנשיא פלורנטינו פרס מבין את הבעיייתיות אבל מתקשה לחשוב על פרידה מסמל כמו קסיאס. "בוא נגיד את זה באופן גלוי, גם נשיא ריאל מדריד לא אוהב את קסיאס", כתב פרשן "אס" חבייר מאטיאנאס. בסקר ענק (מעל 15 אלף מצביעים) שערכה תכנית הספורט של רדיו "קאדנה סר" התברר כי 91 אחוזים מאוהדי הבלאנקוס היו מעדיפים שהקבוצה תישאר עם קסיאס, ולא עם מוריניו. עבור מועדון כמו ריאל מדריד, שמנוהל על ידי נבחרי האוהדים החברים בו, המשמעות ברורה והמאמן כנראה התבקש להנמיך מחדש את האש.

כשנשאל בשבוע האחרון האם לדעתו קסיאס הוא עדיין השוער הטוב בעולם והאם הוא מחפש לו מחליף, ענה מוריניו בנחרצות: "הסיפור עם קסיאס הוא סיפור טוב, אבל הוא לא קיים. אין לי שום בעיה איתו או עם מישהו אחר בסגל". כשכתב "אס" אלבארו דה לה רוסה הקשה שהמאמן לא ענה על השאלה, הטיח בו הפורטוגלי: "עניתי, ותשובה טובה".
"להאשים מישהו בבגידה זה הדבר הכי גרוע שאפשר לעשות לאדם, זה תרגיל אופייני למשטרים טוטאליטריים", הפנה פרשן "מארקה" סנטיאגו סגורולה את האצבע המאשימה בחזרה לעבר מוריניו. "מעבר לכך, הוא מושיב על ספסל הנאשמים את השחקן ואת נאמנותו למועדון. עוד לפני שמוריניו חלם על להיות מאמן, קסיאס כבר הלך כל יום לאימונים בריאל מדריד". העיתונאי פרננדו בורגוס היה נחרץ אפילו יותר: "ההאשמות האלה צורמות לי. המאמן מטיל ספק במקצוענות ובנאמנות של קסיאס. קסיאס נמצא כבר 22 שנה בריאל. היו כאן טושאק, דל בוסקה, קיירוש, קאפלו, לופס קארו, חואנדה ראמוס, שוסטר, פלגריני... מעולם לא הייתה לו בעיה עם איש ואף אחד לא האשים אותו בקשרים בעייתיים. מוריניו שוב שיקר: ועוד איך שיש לו בעיה עם קסיאס".

האם עיתונאים ספרדים מתגייסים לצד קפטן הנבחרת הנערץ במאבקו מול הזר הקולני שפלש לממלכתם? בהחלט יכול להיות, אבל הבעיה היא בעצם קיומו של המאבק. אפשר להבין את מוריניו שמעדיף את אחדות הסגל תחת מרותו. הבעיה היא באותן נקודות בהן האחדות הזאת מתנגשת עם ערכי המועדון והספורטיביות. הבלאנקוס תמיד ראו בעצמם, במוצדק או שלא, מעין אבירים מודרניים. וכיום אין מייצג גדול יותר לערכים האלה מאיקר קסיאס. ריאל מדריד לא צריכה עוד טיפוס לוחמני, שחצן ומחרחר ריב שייצג אותה מול כל העולם, כאלה יש מספיק. כי מועדון הפאר הזה לא זוכה לכל כך הרבה תמיכה בעולם בגלל מאמנים כמו ז'וזה מוריניו ואפילו לא בחסדו של פלורנטינו פרס. הוא כזה בזכות בני אדם כמו די סטפאנו, בוטראגניו, היירו וראול. נכון, וכמו איקר קסיאס.