אוטובוס בית"ר הוסט מהכביש ע"י האוהדים: "חששנו לחיינו"

מחזה חסר תקדים בישראל: אחרי ההדחה מהגביע, הקהל הביע את זעמו, ניסה לעכב את האוטובוס וגם השליך אבנים. כוחות משטרה רבים התערבו. שחקן: "זה עבר כל גבול, לא היה חסר שלא נחזור הביתה".הרוש: "העונה הזו כשלון"

מוטי פשכצקי ותומר לוי  26.03.14 - 22:02
תחילת כתבה

בית"ר ירושלים הודחה הערב (רביעי) ברבע גמר גביע המדינה על ידי עירוני קרית שמונה ולמעשה סיימה את העונה. האוהדים, שצמאים לתואר אחרי הרבה שנים של אכזבות, ייאלצו לחכות עונה נוספת - ובינתיים גם הציגו "לראווה" התנהגות מחפירה בסיום המשחק. 

מאות אוהדים המתינו ליציאת השחקנים מהאצטדיון וצעקו לעברם: "אין לכם כבוד". האוהדים צבאו על אוטובוס הקבוצה עם קללות ואף השליכו אבנים בכיוונים, בעוד ששניים מהם אף הצליחו לחדור את מחסומי האבטחה ונכנסו למתחם חדרי ההלבשה. האוהדים חסמו את האוטובוס, עד שהוא נאלץ לסטות ממסלולו, לעשות סיבוב פרסה ולנסוע מכיוון אחר.

מספר רכבים נסעו באיטיות לפני האוטובוס וגרמו לו להתעכב. בית"ר הזמינה ניידת משטרה שעצרה את 3 הרכבים שהפריעו והנהגים עוכבו וליווי משטרתי הצטרף לאוטובוס עד ירושלים. "חששנו לחיינו", אמר שחקן בבית"ר לאתר ערוץ הספורט. "לרגעים חשבנו שלא נחזור הביתה".

אגב, מבט להיסטוריה הלא רחוקה מלמד שזו לא התקרית הראשונה בקרית שמונה בה מעורבים אוהדי בית"ר. ב-4 באוקטובר 2008 הירושלמים הפסידו לקבוצה מהצפון, ואחרי שריקת הסיום רכב ובו שלושה אוהדי בית"ר נסע אחרי האוטובוס של הקבוצה, שנאלץ לבלום בפתאומיות ובשלב מסוים אף סטה מנתיבו. אז, בניגוד לאמש, נעצרו שלושת האוהדים והובאו בפני שופט. העונשים, בין היתר, כללו אז שעות של שירות לציבור, מאסר שהומר בעבודות שירות, קנסות, השתתפות בקבוצה לשליטה בכעסים, התחייבות כספית להימנע מעבירה דומה והרחקה מהמגרשים למשך שלוש שנים.

"יכול להיות שהיינו צריכים לשחק יותר התקפי", הודה רוני לוי בסיום המשחק, "שיחקנו עם רביעייה קדמית מאוד התקפית, אבל הרגשתי שחסר לנו כוח באמצע במחצית השניה ובגלל זה הכנסתי את לוגסי. הגענו להזדמנות ויכולנו להכריע גם עם פחות שחקנים התקפיים, אם אתה לא עושה את זה, אתה משלם. כשאתה משחק נגד קבוצה חזקה מאוד כמו קרית שמונה, אתה מצפה להגיע למצב אחד-שניים ובסוף אתה מגיע ליותר ואתה לא מנצל אותם, זה מתסכל".

מאמן בית"ר המאוכזב התייחס למטרות הנותרות של הקבוצה: "בוא נגיד שבגביע נגמרה העונה, אבל בליגה יש לנו על מה לשחק כי לא נשארנו באופן סופי. אנחנו נכנסים לפלייאוף וצריך להבטיח את המקום שלנו. בשבת יש לנו משחק נגד מכבי פ"ת שמשחקת טוב מאוד לאחרונה ואם לא ננצח ויתחיל להצטמצם הפער מלמטה אז נהיה בבעיה".

לוי התייחס לעתידו בבירה: "אני רוצה להיות איפה שרוצים אותי, אם ירצו אותי כאן אני אמשיך. אם יפנו אליי אני אדע מה להגיד. טוב לי בבית"ר ואם יפנו אליי אז נדבר, ואם לא זה גם בסדר. כל אחד תמיד מאמין שהוא יכול לעשות את הקבוצה טובה יותר. באמצע השנה לשנות ולבנות זה מאוד קשה, אני לא מתרץ. אם יתנו לי מההתחלה, אני אעשה את המקסימום".

גם אריאל הרוש לא הסתיר את האכזבה. "העונה הזו היא כשלון גדול", קבע השוער בנחרצות. "יש אכזבה, במיוחד בשביל כל האוהדים המדהימים האלו, שאין לאף קבוצה בארץ. במקומם, גם אני הייתי מוחה".

שוער הנבחרת המשיך: "גם פלייאוף תחתון ולא עשינו דבר בגביע, אז התחושה קשה. ירידה? אני לא מאמין שניגרר לקרבות תחתית, כי אנחנו עוד רחוקים מהקו האדום. נאסוף את כל הכוחות ולמרות שכולם שבורים נהיה חייבים לקום מהקרשים כבר במחזור הקרוב".

וזה מה שקרה לפני המשחק

ישראל 2014, פשוט לא ייאמן. שערוריה גדולה הערב (שלישי) בקרית שמונה, שם הקבוצה המקומית פשוט לא נערכה כראוי לקראת בואן של בית"ר ירושלים ואלפי אוהדיה. עוד לפני תחילת משחק רבע גמר הגביע בו ק"ש ניצחה 0:2, דוחק גדול נוצר מחוץ לאיצטדיון. לטענת אנשי בית"ר, המועדון הצפוני לא העמיד מספיק קופאים כדי שיוכל לעמוד בעומס חלוקת הכרטיסים. כתוצאה מכך, לא פחות מ-1,500 אוהדים נתקעו מחוץ לאיצטדיון ושעת המשחק גם נדחתה.

גם הבלאגן בחוץ הביא איתו גרורות: אוהדי בית"ר נראו כמטפסים על הגדרות כאשר הם עוברים משער לשער, בפעולות מסוכנות במיוחד. שלושה אוהדים אף נפצעו באורח קל עקב המהומות, אחד מהם נתפר בידו במקום.

בקרית שמונה הפנו את האש לכיוון משרד הכרטיסים: "חברת הכרטיסים 'בימות' מכרה כרטיסים לאוהדי בית"ר ירושלים באמצעות כרטיס אשראי וקבעה כי הכרטיסים יחולקו בקופות בקריית שמונה. הקבוצה העמידה לרשות 'בימות' את כל עמדות הקופות ביציע המזרחי (7 קופות). על פי המשטרה, חברת בימות ניצלה רק שתי עמדות בלבד עם כח אדם של שני אנשים בלבד. דבר שיצר פקק עצום בחלוקת הכרטיסים. מעבר לכך, ברגע שנודע על היווצרות הפקק, שלחה קרית שמונה 6 אנשי מועדון מטעמה לתגבר את אנשי חברת הכרטיסים מירושלים".

עם זאת, חשוב לציין כי בסופו של דבר כל האוהדים בעלי הכרטיסים נכנסו לכותלי האיצטדיון, אם כי המאורעות הללו לא הוסיפו כבוד - פעם נוספת - לכדורגל הישראלי.