הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

שיעור בקארמה: כך מכבי ת"א הדיחה מהגביע את מכבי חיפה

הטעויות של ברק בכר אל מול הווינריות של הצהובים וגם הקריסה המנטלית הנוספת של הירוקים מול יריבתם הגדולה בכדורגל הישראלי. למרות שהחבורה של פטריק ואן לוון טובה יותר, האליפות תעשה את דרכה לכרמל אחרי עשור. משה פרימו מסכם את חצי הגמר החד צדדי בסמי עופר

משה פרימו
משה פרימו  21.05.21 - 11:15

עוד לפני שאתייחס למשחק המצוין של שרן ייני (ציון 10) וחבריו, אתייחס למה שקרה בימים האחרונים טרם חצי הגמר. ההתעקשות של מכבי חיפה לשחק ולנצל הרכב חסר של מכבי ת"א, גרמה לקארמה רעה על הקבוצה. דווקא במשחק שהועבר מבלומפילד לסמי עופר, ללא עשרה שחקני סגל של מכבי ת"א, מכבי חיפה תפסה את המשחק הכי חלש שלה העונה, בעוד מכבי ת"א את אחד הטובים שלה.

בלי קשר להתעקשות של שני המועדונים הגדולים בישראל - האחד שרצה לשחק והשני לא, ההתאחדות לכדורגל הייתה חייבת הפעם להגדיל ראש, לצאת מהקופסה, לחכות להפסקת אש, על מנת שיגיעו למשחק כזה 30 אלף צופים. לא היה קורה כלום אם אתמול היה נערך מחזור ליגה רגיל בפליאוף העליון כמו אשדוד נגד הפועל ב"ש ולדחות את חצי הגמר, רק כדי לאפשר לאוהדי שתי הקבוצות להגיע עם ילדיהם ולצפות במשחק הכי מעניין העונה.

חצי גמר הגביע, בטח שמדובר בשתי הגדולות, שתי יריבות עד כדי שנאה ספורטיבית, עם הקהלים הגדולים ביותר במדינה, משחק כזה היה חייב להיערך עם 30 אלף צופים, אבל ההתאחדות לכדורגל לא חשבה מספיק ואחרי עונה עגומה בגלל הקורונה, השאירה אותנו עם משחק כזה גדול ללא קהל. מה מיהרתם להחליט? והשיא מבחינתי, אחרי מאות שיגורים לדרום במשך כל היום, ההתאחדות לכדורגל פשוט לקחה החלטה מוטעית ביותר והעובדה שגם במהלך המשחק שוגרו רקטות לישראל, לבטח גרמה לאלפים שלא להינות מהמשחק גם לא מול מסך הטלויזיה.

הכי מכעיס אותי שמנעו מאלפים שאוהדי שתי הקבוצות, שגרים בדרום, לא להגיע למשחק. החלטה אומללה של ההתאחדות לכדורגל. עכשיו למשחק. קודם כל שאלה לברק בכר - כששיחקת מול הרכב מלא של מכבי ת"א, שיחקת עם ההרכב ההתקפי שלך. מדוע במשחק כזה שמכבי ת"א מגיעה נחותה אתה מחליט לשים בהרכב את רודריגס ולוותר על חזיזה? החלטה ששיחקה בגדול לטובת מכבי ת"א. עם כל הכבוד לכל שחקני ההתקפה שלך ברק בכר, דולב חזיזה הוא המסוכן ביותר, הויתור עליו היה מוטעה.

מכבי חיפה לא הגיעה אתמול לסמי עופר, כלום ושום דבר, שוב בפעם המי יודע כמה היא לא מצליחה לנצח את מכבי ת"א ואין לאף אחד במועדון הזה את התשובה. ברק בכר הבטיח לאחר אחד המשחקים נגד מכבי ת"א שהוא ינצח עוד העונה ושוב זה לא קרה, בכר רצה לתת אז תקווה לאוהדי הקבוצה. אתמול הוא כבר אמר: "אתה יודע את מה זה מעניין לי". לדעתי מעניין אותו מאד והוא לקח את זה מאד ללב. מנטלי לא מנטלי, מקצועי או לא מקצועי, פשוט מכבי חיפה לא מסוגלת לנצח את מכבי ת"א והפסקתי כבר לספור מתי זה קרה בפעם האחרונה.

מכבי חיפה לדעתי תזכה באליפות העונה כי עם הטבלה אי אפשר להתווכח והמקום הראשון זוכה באליפות. אבל עובדה נוספת היא, שמכבי חיפה לא הצליחה העונה לנצח את מכבי ת"א בחמישה משחקים, ולכן מכבי ת"א קבוצה טובה יותר ממכבי חיפה. גם ברוב המשחקים מכבי ת"א הגיעה עם סגל חסר, במיוחד אתמול שלא עמדו לרשותו של ואן לוון עשרה שחקנים, וזה המון חוסר של עשרה שחקנים מהסגל, גם לקבוצות הטובות באירופה ולמרות זאת מכבי ת"א ניצחה.

רק תתארו לכם איזה סגל היה לברק בכר אם היו חסרים לו עשרה שחקנים, זה לא היה כוחות בכלל. מסתבר שגם עומר אצילי שהגיע עם הרבה רעש וצלצולים לא עזר למכבי חיפה לנצח העונה, אולי בעונה הבאה. אני בטוח שמכבי חיפה לא תפסיק לשדר כלפי חוץ שרק האליפות חשובה וברק בכר אמר זאת אתמול אחרי המשחק, בחלק מהדברים הוא צודק, אליפות זאת אליפות, אבל מעניין אם משהו במכבי חיפה יגיד שהמועדון פיפס דאבל, שאחרי כל המלחמה שניהל יעקב שחר הם לא קיבלו מכה עצומה, אז נכון שמכבי חיפה תזכה באליפות יהיו חגיגות בכרמל, אבל אף אחד לא ישכנע אותי שלא לנצח חמש פעמים את היריבה השנואה ולהפסיד לה בחצי הגמר בבית, זה משאיר טעם רע מאד. ועוד איך טעם רע.

יש דבר נוסף שהיה בולט במשחק אמש וזאת הווינריות ואת זה ראינו הרבה יותר ממכבי ת"א. עוד לפני ההרכבים הפותחים או יותר נכון השמות שיפתחו במשחק, אפשר לעשות אין ספור דיונים למי יש שחקנים טובים יותר, אבל רק על המגרש השחקנים נמדדים. הדוגמה הכי טובה היא שלושת שחקני ההגנה שחר פיבן, אופיר דוידזדה ומתן בלטקסה שהחליפו אתמול את ג'ראלדש, הרננדס וסבוריט - שלושה ישראלים החליפו שלושה זרים וכולם היו מצוינים.

איתי שכטר זה שחקן שלא עושה חשבון, אין מטריד כזה אין מציק כזה ואין ווינר כזה,הוא מגיע למשחקים גדולים ואתמול אף כבש צמד.  ומעל כולם ייני, הרבה זמן לא נתתי לשחקן ציון 10, ככה שיחק ייני והוא מאד שונה מחלוץ שמבקיע שלושה או ארבעה שערים אז נותנים לו ציון גבוה, ייני קשר אחורי שראינו אותו בכל פינה במגרש בכל דקה ודקה, לא מוותר, לא מתפשר ואפילו בישל, אין אופי כזה בכדורגל הישראלי וכל השחקנים שהזכרתי זה לא גורע מהעבודה של דן גלזר, איתן טיבי, דור פרץ, יונתן כהן ואדוארדו גררו, אם מנסים להבין את משמעות המילה "מכביזם" זאת התשובה. ואת מי זה מעניין שבצד הירוק יש שחקנים בסדר גודל של צ'ארון שרי, אצילי, מוחמד אבו פאני, נטע לביא, בוגדן פלאניץ' וחבריהם, אתמול על כר הדשא הירוק בסמי עופר, הצהוב לא ראה ממטר את הירוק.

אם לא יהיו הפתעות, כך זה נראה לי, מכבי חיפה תהיה אלופה ומכבי ת"א תזכה בגביע אחרי שעשתה את הדרך הכי קשה, ניצחונות באשדוד, הפועל חיפה, הפועל ב"ש ומכבי חיפה כולם בחוץ. המאבק בין שני המועדונים הגדולים ימשיך גם בשנים הבאות. זה הרבה בראש ואין אהבה גדולה בין שני המועדונים, מה שיתן לנו יריבות גדולה גם בעתיד בתקווה שיכנסו עוד קבוצות למאבק. בין האוהדים יהיו ויכוחים רבים, מי טובה יותר ומי גדולה יותר. בעונה הבאה יהיו עוד משחקי עונה מרתקים וגם נראה לי שגם בעונה הבאה אחת מהשתיים תזכה באליפות. על דבר אחד אין ויכוח וכדאי שמכבי חיפה תעבוד רק על זה, איך מנצחים את מכבי ת"א? על זה אין ערעור.

כעת, נעבור לשלב הציונים.

כל שחקני מכבי חיפה וברק בכר קיבלו ציון 4.

ואלו הציונים של מכבי ת"א:
דניאל טננבאום 7
שחר פיבן 8
איתן טיבי 8
מתן בלטקסה 8
אופיר דוידזדה 7
דן גלזר 7
דור פרץ 7
שרן ייני 10
אדוארדו גררו 7
איתי שכטר 8
יונתן כהן 7
פטריק ואן לוון 9