$(document).ready(function () { setTimeout(function () { $('#Haim_L').remove(); }, 2500); // Remove the element after 3000 milliseconds (3 seconds), you can adjust this value as needed });
הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

אופיר מזרחי: "הפוליטיקה בכדורגל הישראלי מכתיבה את הטון"

מכבי חיפה, בכר, כדורגל בשבת, עבור מה היה מוותר על כסף וההבדל בין הכדורגל הישראלי לאירופאי. חלוץ נוף הגליל, אופיר מזרחי, מספק נקודת מבט מעניינת על הענף

ליאת ביתן  02.04.24 - 13:54

אופיר מזרחי כבר עבר כמעט הכל בכדורגל הישראלי. הוא פרץ תחת ברק בכר בקרית שמונה, עבר לליגה חזקה בחו"ל (לוגאנו משווייץ), חזר לסיר הלחץ של מכבי חיפה וירד עד ליגה א` במדי עירוני טבריה. בגיל 30, הוא אחד השחקנים המובילים בנוף הגליל, שמקווה להיות הנציגה של הליגה הלאומית בחצי גמר הגביע ווינר. זה יקרה אם תנצח הערב (19:30, 5LIVE) את האקסית שלו, ק"ש, ברבע הגמר. רגע לפני, מזרחי סיפר הצצה לנקודת המבט שלו על הכדורגל הישראלי ממי שחווה לא מעט, אבל עדיין נמצא בשיא הקריירה.

אופיר, בדצמבר האחרון חגגת 30. איפה אתה חושב שאתה נמצא מבחינת הקריירה שלך? אתה רוצה לשחק עוד הרבה שנים?
"אני בן אדם מאמין ולכן אומר שאני נמצא במקום המדויק שלי. השנה הכרתי את הסוכן שלי אריאל בוזרוגי, שהפך ממזמן לחבר, והוא דאג לשידוך בנוף הגליל. אני רוצה לשחק עוד הרבה שנים, אבל אין לדעת מה יוליד יום. עובדים קשה, שומרים על הגוף ונראה מה יהיה בהמשך. כרגע אני נמצא בנוף הגליל, מועדון מסודר עם תנאים של ליגת העל, גיל ברעם המנכ"ל ושרון סויסה מנהל הקבוצה דואגים שיהיה לנו את כל התנאים להצליח ואת השקט שנדרש וכמובן מוטי (איווניר), שהוא מאמן מצוין שביחד עם הצוות שלו בנו פה קבוצה מצוינת. חבל לי שלא פגשתי את מוטי לפני כן בקריירה".

כמי שהגיע לרמות הגבוהות ביותר שיש לכדורגל הישראלי להציע - מכבי חיפה וחוזה בחו"ל, כמה אתה חושב שמימשת את הפוטנציאל שלך? מה קרה שבשיא הקריירה של כדורגלן אתה לא בליגת העל?
"לא מימשתי את את הפוטנציאל שלי, אני יודע את זה. אני חושב שזה אינדיבידואלי עבור כל שחקן. אצלי זה היה בשלב קריטי בקריירה שלי שקיבלתי בחירה לצאת ממכבי חיפה בהשאלה ושם זה הוביל לעוד בחירה לא טובה, ואחרי זה כבר נהיה קצת מסובך. אבל תודה לשם על הכל. אני מאמין שהכל זה לטובה".

לצד תצוגות כדורגל נהדרות, נוף הגליל לא הצליחה להציג יציבות העונה. למה?
"אין ספק שאנחנו מציגים כדורגל מאוד חיובי, אך לא מספיק יציב מבחינת תוצאות, זה נכון. לא מצליחים להכריע משחקים ופספסנו הרבה הזדמנויות להיות יותר למעלה בטבלה. אבל זו קבוצה חדשה וצעירה ואני מאמין שהעתיד עוד לפניה".

עברת הרבה מאמנים בכדורגל הישראלי, וכמה מהם מהבכירים ביותר. מי הכי השפיע עליך?
"אני חושב שמכל מאמן אני תמיד משתדל לקחת את הדברים הנכונים לי ולנסות ללמוד כמה שיותר. ברק בכר השפיע עליי הכי הרבה, כי זה היה בדיוק בהתחלה שלי בקריית שמונה. הוא הגיע עוד לנוער, הזיז אותי עמדה ואז גם בבוגרים נתן לי את הבמה. למשך כמה שנים טובות היינו ביחד ולמדתי ממנו המון".

היית במכבי חיפה בתקופה הפחות טובה של המועדון. כמי שמתבונן מבחוץ, מה אתה רואה שהשתנה במועדון?
"אני חושב שבזמני זו הייתה מכבי חיפה הכי פחות טובה בעשור האחרון. הרבה השתנה מאז. המועדון היום הרבה יותר חיובי, יש אנשי מקצוע ברמה מאוד גבוהה. ברק בכר וגל אלברמן עשו שם דברים יפים, כמובן ביחד עם הצוות שלהם. עוד בזמני ידענו שזה עוד יתהפך ומכבי חיפה תחזור להוביל, אבל לנו לא היה סיכוי בזמני".

איך אתה מתמודד עם מעבר מקבוצות עם קהל דוחף ולפעמים גם לוחץ לשקט בקבוצה כמו נוף הגליל?
"⁠לשחק עם קהל דוחף ולוחץ... אין לזה תחליף. אבל צריך להגיד את האמת, למעט 4-6 קבוצות בכדורגל הישראלי בכל הליגות, מעטות הקבוצות עם קהל. התרבות ספורט פה השתנתה. לגבי נוף הגליל, כן יש קהל תומך. אמנם קטן, אבל מגיע תומך ודוחף. מאמין שאם נמשיך לעשות דברים יפים ביחד, הוא עוד יגיע יותר".

אתה מסתובב כבר הרבה זמן בכדורגל הישראלי, ועברת לא מעט קבוצות וגם היית בנבחרת הצעירה. אם אתה צריך לנתח, מה הבעיה הכי גדולה של הכדורגל שלנו? למה הכדורגל הישראלי לא מצליח להפוך למוביל באירופה ברמת הנבחרת? תפרט
"באמת שאי אפשר להצביע על דבר אחד. לפעמים כשאני מדבר עם חברים על זה, אז השיחה מתחילה ולא נגמרת. נתחיל מזה שבכל דבר יש פוליטיקה, אבל אצלנו זה מרגיש שזה קיים וזה מכתיב את הטון. הכדורגל הישראלי רחוק מאירופה. אולי צריך לקצר את הליגות, לתת יותר דגש על מתקנים. כל קבוצה שרוצה להיות בשתי הליגות הבכירות, חייבת להציג מגרש אימונים ואיצטדיון משלה. מחלקות נוער כמובן, להעשיר את הידע למאמנים ולאנשי המקצוע, להעלות את השכר למאמנים צעירים שמאמנים את מחלקות הנוער כדי שלא יבואו רק להעביר את הזמן ועוד ועוד ועוד... בכללי, זה עניין גם של המון כסף שצריך לזרום לענף".

כמה מרגש אותך לפגוש את קרית שמונה? מה מייחד את המועדון הזה? היית רוצה לחזור לשם בהמשך הקריירה?
"⁠תמיד מרגש אותי לפגוש את המקום בו קיבלתי את הבמה. תמיד תהיה לקריית שמונה מקום מיוחד בליבי . אין לדעת מה יוביל יום, הכל יכול להיות. כרגע מאוד טוב לי בנוף הגליל ואני מאושר פה".

התאמנת תחת ברק בכר. ההצלחה שלו הפתיעה אותך? אתה חושב שהוא האיש המתאים להוביל שינוי בנבחרת ישראל?
"ההצלחה של ברק לא הפתיעה אותי בכלל, וזו לא פעם ראשונה שאני אומר את זה. ידענו עוד מהרגע הראשון שברק מאוד קפדן ויסודי וקר רוח, תמיד רוצה לנצח בכדורגל חיובי. אני חושב שתמיד גם נתן לצוות שלו הרבה מקום לעבוד מול השחקנים וזה דבר יפה שמעיד על ביטחון ואמונה בצוות שלו, וזה עזר לו ללא ספק. ברק נחשב על ידי כולם כמאמן הטוב בישראל. לדעת אם הוא האיש שיוביל לשינוי בנבחרת? זה הזמן יגיד. אל תשכחו איזה נבחרות מגיעות לפה, אז בטוח למאמן נבחרת הבא לא יהיה פשוט. אם יחליט להיות מאמן נבחרת, ואם יתנו לו את הזמן, אני מאמין בו ואני מקווה בשבילו שהוא יצליח איפה שלא יהיה".

כמי שמכיר את גיא לוזון טוב מאוד, מה לדעתך לא עבד עבורו במכבי חיפה שעבד בנבחרת הצעירה ביורו?
"שוב אני חוזר ואומר, בזמננו מכבי חיפה לא היתה יכולה להצליח, לא משנה מה היה קורה. גיא לוזון ניסה והשתדל, אך זה לא עבד. מאמנים לפניו ואחריו ניסו ונכשלו, למרות כל ההשקעה של יענקל`ה, שלזכותו יאמר נתן נותן ויתן תמיד הכל למכבי חיפה. לנבחרת הצעירה יש דור מוכשר, ואני חושב בכללי שהשחקן הישראלי, בטבע שלו, מאוד מוכשר. אנחנו נופלים בהרבה דברים אחרים, אבל כשאתה צעיר, אז הכשרון עוד מחפה על זה ואתה יכול לעשות דברים יפים, כמו מה שעשינו בגילאים הצעירים בקיץ האחרון".

התקרבת לאחרונה לדת. אתה חושב שזה עוזר לך בכדורגל? האם אתה חושב שצריך לשחק כדורגל בשבת?
⁠"כבר קרוב לשלוש שנים שאני שומר שבת, משתדל ללכת לשיעורים ועושה השתדלות איפה שאני יכול. זה עוזר לי מול בורא עולם. כל השאר זה בונוס. זה הדבר החשוב באמת. אני חושב שאפשר לשחק גם באמצע השבוע, ולא יקרה כלום. הרי משחקים גדולים לא משוחקים בשבת ב-15:00 והאיצטדיונים מלאים, אז מה יקרה אם יעבירו את כל המשחקים בכדורגל הישראלי לראשון עד חמישי? אבל זו דעתי ואני לא חושב שיספרו אותה, בכל אופן".

לא הצלחת להחזיק מעמד זמן רב בחו"ל. למה?
"⁠בדיוק התחתנתי ויצאתי ברגע מקצועי לא נכון מבחינתי. הלכתי לחוזה של השאלה לעונה אחת, ואז גם לא ממש הצלחתי להטביע את חותמי בשנה הזאת (3 שערים, 6 בישולים). סיימנו במקום ה-3 ועלינו ישירות לשלב הבתים של הליגה אירופית עם מאמן מצוין שמאוד מאוד אהבתי ושהחזיק ממני מאוד. היו לי איתו המון שיחות אישיות, בכלל לא על הכדורגל. אך בצד המקצועי, עד שהנעתי כבר נגמרה העונה ואני לא חושב שהייתה אופציה למימוש. אולי אם הייתי מוריד 50 אחוז מהשכר. היום אני יודע להגיד שהייתי מוריד יותר, אבל זו חוכמת הבדיעבד".

אם אתה צריך לשים את הנקודה, מה ההבדל בין לוגאנו לשאר הקבוצות ששיחקת בהן?
"לוגאנו מקום מאוד יציב, תמיד מסודר, כמו כל הכדורגל השוויצרי. מתקנים ברמה והרבה אנשי מקצוע טובים. מכבי חיפה ולוגאנו זו פסגת הקריירה שלי. ההבדל משאר הקבוצות? תמיד הדרך היא חשובה יותר מהתוצאה, לא במילים, אלא במעשים. יתקשו להאמין לזה, אבל זה נכון".

יש עכשיו דור נהדר של שחקנים צעירים שמתחילים את דרכם בכדורגל הישראלי. מהניסיון שלך, איזה טיפ היית נותן להם?
"צניעות, עבודה קשה, התמדה, לא לוותר מהר, גם אם פחות משחקים או אם יש רגעים קשים כי יהיו ותמיד להאמין".

מה התסריט המושלם עבורך לעונה הזו ולהמשך הקריירה?
"לנצח את המשחק הקרוב. משם נחלום חלומות חדשים".