מגרמניה לנבחרת: היכרות עם הבלם החדש של ישראל

אביו ערבי-נוצרי מכפר בצפון הארץ, הוא גדל לצד קאי האברץ בלברקוזן, הספיק להגיע עם המנשאפט עד גיל 17 לגמר היורו וכבש העונה במספרת מול דינמו קייב בליגה. הכירו את מגן/בלם זוריה, ג'ואל אבו חנא, הזימון הטרי של רוטנשטיינר, שעליו פורסם לראשונה כאן

אלחנן מלמוד
אלחנן מלמוד  26.08.20 - 12:43
תחילת כתבה

קמפיין מוקדמות היורו האחרון שוב הבליט את הבעיות של נבחרת ישראל בהגנה. החבורה של הרצוג הוציאה מהרשת 18 כדורים, יותר מכל נבחרת אחרת בדרג שלה (3). המאזן הלא מחמיא הביא את ווילי רוטנשטייינר לחפש פתרונות לקראת המשחק מול סקוטלנד בפלייאוף יורו 2021.

  • "אייצג את ישראל, לא את פלסטין": הראיון של ג'ואל אבו חנא בערוץ הספורט לפני חודשיים

אחד מהם, כפי שפורסם לראשונה בערוץ הספורט, היה זימונו של בלם זוריה לוגנסק האוקראינית, ג'ואל אבו חנא. בהתאחדות עוקבים כבר תקופה ארוכה אחר התקדמותו של המגן/בלם הגרמני והוא אף היה אמור לנחות בישראל להתרשמות, אבל מגיפת הקורונה מנעה זאת. אביו של אבו חנא, חליל, הוא ערבי-נוצרי מכפר מעיליא, בסמוך לגבולה הצפוני של ישראל, ואמו גרמניה. "אני מגיע לישראל כמעט כל קיץ ומבקר את קרובי המשפחה. להורים שלי יש בית שם ויש חוף ליד", הוא מספר על הקשר עם ישראל.

אבו חנא עבר בכל הנבחרות הצעירות של גרמניה, ואף הגיע עם המנשאפט עד גיל 17 לגמר אליפות אירופה בבולגריה ב-2015, שם הובסו 4:1 על ידי צרפת. הוא גדל במחלקת הנוער של באייר לברקוזן ושיחק לצד לצד קיי הבארץ, אך למרות שקיבל חוזה מקצועני מהמועדון, לא הצליח לקבל הזדמנות בקבוצה הראשונה וב-2017 חתם בקייזרסלאוטרן.

המעבר של אבו חנא מהנוער לבוגרים לא היה חלק. הוא שיחק רק 11 משחקים במדי לאוטרן, שירדה מהליגה השניה לשלישית, עבר למגדבורג אחרי עונה אחת, אבל לא קיבל הזדמנות והמשיך לפורטונה קלן מהליגה השלישית. נראה היה שהקריירה שלו בדרך לתהום הנשייה, עד שהגיע הטלפון מהסוכן שבישר לו על ההצעה מזוריה לוגנסק האוקראינית. "זה היה הצעד הטוב בקריירה שלי", הוא אמר בדיעבד אחרי שהתלונן בפני סוכנו על כך שהוא שולח אותו לאיזור מלחמה.

החתימה במועדון הצנוע מאוקראינה החייה מחדש את הקריירה שלו. כבר מהפתיחה החיבור היה מצויין והוא הפגין יכולת טובה במוקדמות הליגה האירופית, כשרק אספניול הצליחה להדיח את הקבוצה הצנועה מאוקראינה אחרי צמד משחקים שקולים (1:3 בספרד ו-2:2 באוקראינה). בליגה זוריה נתנה פייט לשתי הענקיות של הליגה המקומית, שחטאר דונייצק ודינמו קייב, גם בעזרת שער אדיר במספרת של אבו חנא ב-2:2 מול האחרונה במסגרת המחזור השישי.

לפני הקורונה אבו חנא נפצע והחמיץ כמה משחקים, אבל הוא הצליח להתאושש בזמן לחזרה של הליגה ופתח בהרכב בהפסד 3:1 הכואב לדינמו קייב במחזור האחרון. זוריה מדורגת כעת במקום הרביעי, מרחק שלוש נקודות בלבד מהמקום השני, כאשר המטרה היא לזכות במקום באירופה. אבו חנא מחזיק בחוזה לעונה נוספת בקבוצה, אבל כבר כעת צצו דיווחים על הצעה מקבוצה גדולה בהונגריה.

בגיל 22 נראה שהוא מתחיל לממש את התקוות שתלו בו בגרמניה, אבל רחוק מאוד ממקום מגוריו. אולי בקרוב גם יוכל לחזור לטורניר בינלאומי, אבל לא במדים של גרמניה, אלא דווקא באלה של ישראל.

סייע בהכנת הידיעה: מוטי פשכצקי