$(document).ready(function () { setTimeout(function () { $('#Haim_L').remove(); }, 2500); // Remove the element after 3000 milliseconds (3 seconds), you can adjust this value as needed });
הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

זה היה ביתי: ישראל בונה על דאבור בגרמניה

בהיעדר זהבי ו-וייסמן, הרבה יהיה על כתפיו של החלוץ מול המנשאפט. האכזבה מהקהל בישראל, המחמאות בהופנהיים ("חכם, מחויב ומסוכן") וההיסטוריה מול נוייר. צפו בכתבה

מוטי פשכצקי, שליח ערוץ הספורט לגרמניה
מוטי פשכצקי, שליח ערוץ הספורט לגרמניה  21.03.22 - 19:00

מואנס דאבור ירגיש בבית כשנבחרת ישראל תפגוש את גרמניה בשבת (22:45, ישיר ב-5SPORT). המשחק, שיהווה עבור המאנשאפט הכנה לגביע העולמי, יתקיים בפריזירו ארנה בזיסנהיים, מגרשה הביתי של הופנהיים, קבוצתו של החלוץ.

בגיל 29, דאבור נמצא בשיא הקריירה. הוא משחק ומבקיע שערים בבונדסליגה, מה הופך אותו גם לליגיונר שמשחק בליגה הבכירה ביותר, זוכה להערכה וכבוד (מעל 3,000 חולצות שלו נמכרו בחנות המועדון) וגם בנבחרת הוא נחשב לאחד המנהיגים.

העונה יש לו בהופנהיים חמישה שערים בכל המסגרות ומתוך 11 משחקים בהם פתח, הקבוצה ניצחה תשע פעמים. השוערים של דורטמונד, לייפציג ולברקוזן הוציאו כדורים שלו מהרשת ועזרו להופנהיים להישאר עמוק במאבק על מקום בליגת האלופות. בנבחרת, למרות שהוא משחק לצד סקורר כמו ערן זהבי, הוא עדיין מצליח לבוא לידי ביטוי עם שישה שערים בשישה משחקים שונים.

הדרך לנחלה לא היתה קלה. ביולי 2019 הוא עבר מזלצבורג לסביליה תמורת 17 מיליון יורו, אבל המעבר התגלה כטעות. דאבור התייבש על הספסל, שיחק 24 דקות בלבד בליגה, כבש שלושה שערים במשחקי הקבוצה בליגה האירופית לפני שנמכר להופנהיים, בה הוא סוגר עונה שניה. בשבת הוא ככל הנראה יפגוש שוער שהוא מכיר לא רע. שלוש פעמים הכניע דאבור את מנואל נוייר, כולל צ'יפ מפורסם. גדי ברומר ואלון חרזי מקווים לעוד אחד לפחות.

בשל גל קורונה שתקף גם את הופנהיים, התקשורת לא הורשתה להתקרב יותר מדי אל השחקנים והצוות. על ראיונות מול מצלמה אין מה לדבר, כמה שיותר דיסטנס בתקופה כזו כדי לא להדביק, אך במועדון מרבים להרעיף שבחים על החלוץ הישראלי שלהם. "אני זוכר שבעונה שעברה היו לנו המון סיבוכים בקבוצה עם ענייני קורונה והיינו צריכים שחקנים כמוהו שיודעים להחזיק את הכדור ולשחרר אותנו קצת מלחץ", סיפר המנהל המקצועי של הקבוצה, אלכס רוסן, "הוא לקח אחריות על המגרש ומחוצה לו בצורה נהדרת עם שערים ובישולים בליגה האירופית. הוא מסוג השחקנים שיכולים בכל רגע נתון להבקיע אם תעזוב אותו לבד ושחקן שיכול לשנות משחקים. הוא הוכיח שהוא גולר גם בליגות אחרות בהן הוא שיחק ובטח שגם אצלנו. מה שהוא מאוד השתפר בו זה גם משחק ההגנה שהוא שיפר ועוזר לנו כקבוצה".

גם המאמן סבסטיאן הנס מפרגן: "מונאס הוא שחקן עם הרבה ניסיון, גם בנבחרת וגם במפעלים באירופה. הוא אחד הכובשים המובילים בליגה האירופית. הוא שחקן חכם על המגרש, מחויב ומסוכן מאוד, וגם מחוץ למגרש מדובר באישיות". חברו לקבוצה ואחד השחקנים הצעירים והמבטיחים, ג'ורג'יניו רוטר מוסיף: "כולם דואגים לי בקבוצה, אבל אם אני צריך לסמן שחקן אחד, זה מונאס. הוא חווה הרבה בכדורגל ותמיד תומך בי. אם אני מחמיץ, הוא מיד מגיע ומעודד אותי. הוא יודע מה אני צריך ואני מעריך את זה".

גם חברו לקבוצה, המגן השמאלי דויד ראום, שזומן לנבחרת גרמניה, דיבר על דאבור: "זה יהיה נחמד לשחק נגדו, אפילו שאני לא אוהב לשחק נגדו באימונים, אבל זה יהיה מיוחד ללא ספק".

בניגוד לעבר, דאבור מסרב להתראיין. גם אם לא יגיד את זה בקולו, ברור שהוא פגוע. מהקהל ששורק לו בוז גם אחרי שערים ומאנשים שלא מוכנים לשמוע למה הוא התכוון באותו פוסט שגרם לרעש סביבו. מבחינתו ערבי-ישראלי לא צריך לנופף בדגל כדי להיות שחקן נבחרת חשוב. הוא לא צריך לשיר את ההמנון כדי להיות שחקן אהוב על ידי חבריו לחדר ההלבשה ולא חסרות דוגמאות בעולם.הוא יכול להיות פטריוט מקומי שרוצה לייצג את נצרת ומשפחתו, שהן חלק מישראל. הוא מגיע גם כשפצוע ולפעמים משלם על כך במסגרת הקבוצתית.

בכל מקרה, בהיעדר זהבי לא מעט על הכתפיים של דאבור. נגד גרמניה יחסי הכוחות ברורים ופשוט זה לא הולך להיות, אבל נגד רומניה, הוא צריך להוביל ולהוכיח אולי למי ששכח, או פיקפק, שגם בלי הסקורר הכי גדול של הכדורגל הישראלי, יש מי שיכול לתת תפוקה בחלק הקדמי של הנבחרת.