מסיבת סיום: כריס פרום זכה בטור. קיטל ניצח בקטע ה-21

הבריטי הוכתר רשמית למלך החדש. הגרמני חגג בשאנז אליזה ולקח את הקטע האחרון - הרביעי שלו בטור הנוכחי. לראשונה מזה 4 שנים: קאבנדיש לא ניצח בפאריס

מערכת אתר ערוץ הספורט
מערכת אתר ערוץ הספורט  21.07.13 - 22:50
תחילת כתבה

זהו, תמה ונשלמה מהדורת המאה של הטור דה פראנס. אחרי 3 שבועות מפרכים המירוץ היוקרתי בעולם הגיע לשאנז אליזה בפאריס וכריס פרום הפך באופן רשמי למנצח הגדול של טור 2013. מי שיכול להתהדר בתואר מלך הספרינטרים החדש הוא מרסל קיטל הגרמני שלקח את הקטע האחרון והיוקרתי ורשם ניצחון 4 השנה. אם תרצו הגרמני נישל מכתרו את מארק קאבנדיש שלראשונה מזה ארבע שנים לא ניצח על הבמה המרכזית בפאריס.

עם כל הכבוד לקיטל, כוכב היום הוא קודם כל פרום. רק בעוד מספר שנים נוכל לדעת האם המהדורה הזו בטור דה פראנס היתה תחילתו של עידן שליטה אבסולוטי של הבריטי או רק הבלחה חד פעמית. לפחות כרגע פרום נראה כמו רוצח סדרתי, אחד שנמצא ברמה אחת מעל כל מתחריו ובעתיד יוכל להוסיף עוד כמה ניצחונות במירוץ. התקווה הגדולה היא שאם זה אכן יקרה לא נתעורר בעוד מספר שנים דווקא עם עוד סטירה מצלצלת מכיוון החומרים האסורים. אבל כרגע אין שום סיבה להרוס את החגיגה.

עם יתרון מבטיח של מעל 5 דקות פרום הגיע הערב לשדרה המפורסמת בבירת צרפת מוכן להכתרתו הרשמית כמלך החדש של עולם האופניים. כמיטב המסורת המירוץ הוכרע למעשה כבר אתמול, כאשר הקטע ה-21 והאחרון היה לפרוטוקול מבחינת המיקום. כל מה שנותר היה הקרב על היוקרה והשגת הניצחון בקטע.

אחרי מספר ניסיונות בריחה, הפלוטון סגר פערים לקראת הישורת האחרונה בשאנז אליזה. הרכבת של קבוצת אומגה ניסתה להוביל את מארק קאבנדיש לעבר קו הסיום אבל מרסל קיטל, אנדרה גרייפל ופטר סאגאן נדחפו וקיוו לזכות בתהילה. מי שאיבד ראשון מגע היה סאגאן, שאר הספרינטרים הגדולים התחרו ביניהם, אך פעם נוספת היה זה כאמור קיטל שהצליח להשאיר את כולם מאחור בדרך לניצחון היוקרתי בקריירה שלו.

ומילת סיכום אחרונה. פרום, שנהנה גם מהיכולות הנהדרות של קבוצת סקיי ובמיוחד מהעזרה של הסופר דומסטיק ("פועל העל") ריצ'י פורט, נראה כרגע כאמור בליגה משלו. למרות זאת אפשר לציין כמה שמות שאולי בעתיד יתנו לו פייט משמעותי יותר, ובראשם נאירו קינטאנה. יתכן שאם בקבוצת מוביסטאר היו מהמרים עליו מההתחלה דברים היו נראים מעט אחרת. בנוסף מעניין גם מה היה קורה אם מנצח הג'ירו האחרון, וינצ'נזו ניבאלי, היה מחליט להתחרות בצרפת. אלברטו קונטאדור? ב-3 השבועות האחרונים הוא נראה מעבר לשיאו, השאלה היא האם הוא עוד יכול לשנות זאת בצורה נקייה. כל התשובות - בטור דה פראנס 2014.   

עשיריה ראשונה - דירוג סופי
1. כריס פרום,  בריטניה, סקאי פרוסייקלינג, 83:56:40 שעות
2. נירו קינטאנה, קולומביה, מוביסטאר +4:20
3. חואקין רודריגז, ספרד, קאטיושה +5:04 דקות
4. אלברטו קונטאדור, ספרד, סאקסו בנק - טינקוף בנק +6:27 דקות
5. רומן קרוייזיגר, צ'כיה, סאקסו בנק - טינקוף בנק + 7:27 דקות
6. באוק מולמה, הולנד, בלאנקו-בלקין +11:42
7. יעקב פוגלסאנג, דנמרק, אסטנה +12:17 דקות
8. אלחנדרו ואלוורדה ,ספרד, מוביסטאר +15:26 דקות
9. דניאל נבארו, ספרד, קופידיס +15:52 דקות
10. אנדרו טלנסקי, ארה"ב, גארמין-שארפ +17:39 דקות

ראש דירוג נקודות (חולצה ירוקה):
1. פטר סאגאן, סלובקיה, קנונדייל 409 נקודות
2. מארק קאוונדיש, בריטניה, אומגה פארמה - קוויק סטפ 312 נקודות
3. אנדריי גרייפל, גרמניה, לוטו בילסול טים 267 נקודות

ראש דירוג הרים (החולצה המנוקדת):
1. נירו קינטאנה, קולומביה, מוביסטאר, 147 נקודות
2. כריס פרום,  בריטניה, סקאי פרוסייקלינג, 136 נקודות
3.  פייר רולאן, צרפת, יורופקאר, 119 נקודות

ראש דירוג הרוכב הצעיר (חולצה לבנה):
1. נירו קינטאנה, קולומביה, מוביסטאר 84:01:00 שעות
2. אנדרו טלנסקי, ארה"ב, גארמין-שארפ +13:19 דקות
3. מיכאל קיאטקובסקי, פולין, אומגה פארמה - קוויק סטפ +14:39 דקות

ראש הדירוג הקבוצתי:
1. סאקסו בנק - טינקוף בנק, דנמרק + 251:11:07 דקות
2. אז'ה2אר לה מונדיאל +8:20 דקות
3. רדיושאק,  לוכסמבורג +9:02 דקות