הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

על קו הזינוק

יורו שגנב פוקוס, איום טרור ומזג אוויר קיצוני לא יעצרו את חגיגת הספורט הכי צרפתית שיש. הטור דה פראנס נפתח היום עם מאבק דו-ראשי על החולצה הצהובה, מקומיים שינסו להפתיע ו-ותיקים שירצו להוכיח שהם עדיין שייכים לטופ. רגע לפני, כל מה שצריך לדעת

דרור פקץ'  02.07.16 - 09:30
תחילת כתבה

באגטים, מאפים, תרבות? מעל הכל צרפת היא ארץ של ספורט. מה שתפס את מירב תשומת הלב במדינה הקיץ הוא טורניר היורו, שגרמה לעלייה לרגל של עשרות אלפי אוהדים. אולם לצד חגיגת הכדורגל, כמו בכל קיץ יגיע האירוע שמזוהה יותר מכל עם עיר האורות: הטור דה פראנס המסורתי. מאות רוכבים מכל העולם יגיעו לחגיגת הרכיבה הגדולה ביותר, שעשויה לספק דרמות גם השנה.

  • שידורים ישירים של הטור דה פראנס בערוץ הספורט

הטור של 2016 יפתח בסימן זה שהתרחש אשתקד. אם חשבתם שהקרב הגדול ביותר שראינו בשנים האחרונות שהסתיים בפער קטן יחסית (1:12 שניות) בין כריס פרום לנאירו קינטנה יסתיים, אז כדאי שתחשבו שוב. המאבק צפוי לחזור ובגדול כשהמסלול השנה עשוי להקשות על הבריטי בקרב על החולצה הצהובה. אם יצליח להתגבר על המכשולים, הוא לרשימת הגדולים ביותר עם שלושה ניצחונות, הישג, שמאז מיגל אינדוראין הגדול (חמישה ניצחונות ברצף במהלך שנות התשעים) לא הושג. בוודאי אם נתעלם מהעננה הכבדה שהותיר ארמסטרונג על הענף.

נקודת מפנה
100 שנים למלחמת העולם הראשונה, הגלובליזציה של הענף, שיקולים כלכליים ועוד, הובילו לכך שבשנתיים האחרונות הטור החל מחוץ לצרפת. השנה "אסו", החברה המארגנת, החליטה להחזיר את הזינוק הביתה. לא מדובר בסתם קאמבק, אלא בחזרה לזינוק מסיבי, ללא פרולוג, קרב ישיר בין הספרינטרים על החולצה הצהובה שייחל במון סן-מישל ויסתיים בחוף 'יוטה' שהיווה שם הקוד והיעד להתחלת אותה פלישה היסטורית לנורמנדי. משם, כל הדרך לפריז תהיה רצופה קרבות איכותיים.

אלא אם הם צרפתים, את הטוענים לכתר בקרב על החולצה הצהובה, ההיסטוריה והמורשת לא מעניינים, כולם חולמים רק על החולצה הצהובה. המרוץ של השנה עשוי להיות דווקא של המקומיים, שהתקדמו בשלושת השנים האחרונות.

רומן ברדה יוביל את קבוצת AG2R כשלראשונה בשנים האחרונות, בן קבוצתו, הפודיומיסט מ-2014 ז'אן כריסטוף-פרו אפילו לא יזנק. ברדה מוקף באחת הקבוצות הצרפתיות הטובות והמאוזנות שראינו בשנים האחרונות, ולכן הציפיות ממנו הן ללכת עד הסוף. גם טיבו פינו (FDJ) כבר מרגיש מוכן כשהוא מגיע חמוש בחולצת האלוף הצרפתי הטרי במקצה נגד השעון.

המועמדים לזכיה
הדאגה של פרום וקבוצת סקיי לא תהיה, על פניו, מהצרפתים. סקיי אמנם נראית חזקה מאי פעם, אך המסלול השנה כולל יותר עליות, ללא נגד שעון קבוצתי וגם קטע האבנים המשולבות מה"פריז-רובה" לא יתקיים השנה. כל אלו צריכים לשחק לרגליו של נאירו קינטנה הקולומביאני (מוביסטאר). האחרון מגיע מנוסה יותר, והוא ישים את הדגש הפעם על השליש הראשון של המרוץ בו עשה טעויות בעבר והפסיד פיצולים קריטיים.

לטובתו של פרום עומדות שתי חולצות צהובות בארון, קבוצה חזקה מאוד שעומדת מאחוריו ותקופת הכנה בחודש יוני, בה נראה טוב. בפעמים הקודמות כשהוא ניצח את ה"דופינה ליברה", הוא סיים עם החולצה הצהובה בתום המרוץ. השנה אגב, הוא ניצח את הדופינה במה שעשוי לסמן את העתיד לבוא. מנגד, לרעתו של פרום עומד הלחץ הגדול שמופעל עליו, החיסרון של ריצ'י פורט שהיה מכריע אשתקד, וגם פחות אפשרויות לפיצול במישור ויותר עליות הפועלות גם לטובת נאירו. 

מן העבר השני לטובת הצ'ילבה שלו, נאירו, אפשר לראות התקדמות שנמשכה לאורך כל השנה, והמסלול בצרפת מתאים לו יותר מאי פעם. אולם לרעתו, פרום עדיין חזק ממנו במירוץ נגד השעון, קיים נגד השעון מישורי אחד בלבד, והקבוצה שלו פחות חזקה מאשתקד.
הסוסים השחורים
בין שני הרוכבים הענקיים והמאוד שונים הללו, יהיו כאלה שינסו להרוס לשניים את החגיגה. המוביל ביניהם הוא "האקדוחן" הספרדי, אלברטו קונטדור (טינקוף), שכבר ניצח את הטור בעבר וגם גראנד טורים נוספים.

השנה, קונטדור הבטיח שיתרכז אך ורק בטור המרכזי בשביל להחזיר לעצמו את החולצה הצהובה ומעט מן הכבוד האבוד שלו. הספרדי אכן ויתר על הג'ירו, ועושה רושם שזו אחת מההזדמנויות האחרונות שלו להראות שהוא עדיין רוכב ששייך לטופ האמיתי של הענף.

ביחד עם העובדה שקבוצתו תתפרק בסוף השנה והרצון שלו לחוזה איכותי בשנה הבאה, מבחינתו, זה עכשיו או לא לעולם לא. את ה-'דופינה' הוא החל טוב אך לא יכול היה להגיב לפרום. זה לא יהיה קל עבורו. קבוצתו מעט מבוגרת (למרות ניסיונות הצערה) ולרוכביה אינטרסים אישיים בעקבות עתידם המקצועי הלא ברור. לשמחתו הוא חמוש ברפה מייקה הפולני שתמיד מופיע בזמן, ויכול לסייע לו להפתיע.

האלוף שהפך למספר 2
האלוף מלפני שנתיים, וינצ'זו ניבאלי האיטלקי (אסטנה) הנמיך ציפיות כבר בתחילת השנה, והבהיר שלא יתמודד על המדרגה הגבוהה בפודיום, וזאת כדי לתת הזדמנות לפאביו ארו המצוין. בסופו של דבר הכריש מופיע כמובן ברשימת המשתתפים אך ישמש כפועל עבור ארו.

יהיה מעניין לראות את הדינאמיקה ביניהם (מישהו אמר השילוב בין קונדטור לארמסטרונג?). לארו זה גם מבחן טור דה פראנס אמיתי ראשון בו כמות הרוכבים הבכירים גדולה והעומס עצום לאורך כל שלושת השבועות.

דברים שכדאי לעקוב אחריהם:
רוכבים שצריך לשים אליהם: דמולין, באוקה מולמה, נברדואסקס, וולוורדה, גלופין, דה-גנט וכמובן אלוף העולם פיטר סאגן שינסה ללבוש ירוק שוב.
ספרינטרים גדולים: קבנדיש, גרייפל וקיטל בקרב ענקים משולש.
רוכבי נגד שעון מרתקים: רוהן דניס, פביאן קנצ'לרה, טוני מרטין.
מי שייעדר וייחסר לנו: הספרינטר, אליה וויווינאני שלא נבחר לסקיי בגלל המיקוד בפרום ואיתו בן קבוצתו החדש מיכאל קייטקובסי שלא נבחר בגלל הרצון להתמקד במשחקים האולימפיים והמיקוד של הקבוצה בפרום.

כל אלה והאחרים יתחרו בצל אירועי טרור, התרעות וכוחות מיוחדים שינסו לאבטח אירוע שכמעט ואינו ניתן לאבטחה. ימים של מזג אוויר קיצוני, נפילות, הפתעות וכל שאר הדברים אליהם אנחנו רגילים, יספקו לנו עוד קיץ מטורף. אז קדימה, בואו נתחיל.