הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

ושוב איתכם: המדריך לטור דה פראנס 2021

המסלול, הפייבוריטים והקבוצה הישראלית. כל מה שצריך לדעת

דני פורת
דני פורת  25.06.21 - 17:40

הקיץ כבר כאן מה שאומר שהטור דה פראנס מפציע. מרוץ האופניים הגדול והחשוב בעולם ייצא לדרך מחר (שבת) בעיר הנמל הצרפתית ברסט ויסתיים אחרי שלושה שבועות ב-18 ביולי בשדרות השאנז אליזה בפאריז. בסך הכל, יגמע הפלוטון 3,417 ק"מ שיתחלקו באופן הבא: 8 קטעים מישוריים, שניים אישיים נגד השעון, חמישה קטעים של עליות בינניות ועוד 6 קטעים הרריים, שלוש שיסתיימו בפסגה.

כבר בשני השלבים הראשונים אנחנו עשויים לראות מאבק של המועמדים לזכיה משום שהשלבים יסתיימו בעליות מדורגות (קטע 3 יסתיים במור דה ברטאן) ורק לאחר מכן יצאו הספרינטרים לפעולה במישורים הרחבים של צרפת. הקטע החמישי בלבאל יהיה נגד השעון (27.2 ק"מ) ויבחן שוב את הפייבוריטים וסוף השבוע הראשון יוקדש לעליות באלפים (קטעים 8 ו-9), כולל את הלה גרנד ברונאן המפורסם והקול דה טין ב-4 ביולי.

באמצע השבוע השני, הרוכבים יעלו פעמיים על המון ונטו המפורסם (קטע 11, ב-7 ביולי) ויירדו למאלוסן ובסופ"ש, הרובים יעברו באנדורה לשלב הררי (קטע 15), לפני יום המוחה האחרון. בהמשך, יופיעו הפירינאיים המסוכנים ושני שלבים נהדרים לפסגת הקול דה פורטה (קטע 17) והלוז ארדידן (כול הקול דה טורמאלה, קטע 18). השלב בסנט אמיליון (קטע 20) יכריע את הטור בקטע אישי נוסף נגד השעון (30 ק"מ), ממנו ייצא לובש החולצה הצהובה שיחגוג את הניצחון בשאנז אליזה.

הקרב הגדול ביותר על הזכיה בטור, צפוי להתקיים בין טדיי פוגצ'אר לפרימוז' רוגליץ' אחרי שהראשון גבר על השני ועשה מהפך מדהים בדרך לזכיה בטור 2020 בקטע נגד השעון לפני השאנז אליזה. רוגליץ', אומנם לא התחרה מאז סוף אפריל, אבל ניצח את האלוף המכהן בקרב הראש בראש היחיד ביניהם העונה בטור של חבל הבאסקים. כדאי לשים לב גם לקבוצת אינאוס, כנראה החזקה ביותר בטור השנה, שמביאה את גיירנט תומאס, אלוף הטור לשעבר וריצ'רד קרפאס שיחלקו את ההובלה ביניהם, כאשר תאו גאוגן הארט וריצ'י פורט יעזרו. מטפסים בולטים אחרים בטור: נאירו קינטאנה, דויד גודו, יאקוב פוגלסנג ואנריק מאס. 

בקרב על הספרינטר הטוב ביותר ולובש החולצה הירוקה, יהיו לא מעט מאיצים מצטיינים כמו קאלב יואן, טים מרלייר, פטר סגאן, סוני קולברלי, ארנו דמאר, ווט ואן ארט, מייקל מאתיוס ומארק קאבנדיש. סם בנט, שזכה בחולצה הירוקה בשנה שעברה, ייעדר כמו גם פסקל אקרמן ואליה ויויאני. גם בטור הזה נראה את אלוף העולם, ז'וליאן אלאפיליפ, אחד השמות המוכרים של הענף, שינסה לזכות בחולצה הצהובה בימים הראשונים של הטור ולהחזיק בה עד כמה שניתן.

קבוצת סטארט אפ ניישן תופיע לראשונה עם הרכש הנוצץ, כריס פרום, אך בשל הירידה האדירה בכושרו, אלוף הטור 4 פעמים בעבר אמור לשמש כקפטן הדרכים של הקבוצה. מייקל וודס יהיה הרוכב המוביל של הקבוצה הישראלית ומגיע בכושר מצויין אחרי סיים חמישי בטור של שוויץ. דן מרטין שסיים עשירי בג'ירו ינסה לעזור לקבוצה להשיג ניצחון היסטורי באחד הקטעים. עומר גולדשטיין יהיה הנציג הישראלי השני אי פעם בטור ויקווה להמשיך את ההתקדמות האדירה שביצע בשנתיים האחרונות.