שיהיה במזל: אליניב ברדה ייכנס לדפי ההיסטוריה בכדורגל הבלגי

החלוץ, שחוגג היום 31, רחוק 5 גולים מתואר מלך שערי גנק בכל הזמנים, כשהוא הופך לאחד הלגיונרים הגדולים שלנו. בראיון חגיגי הוא מדבר על ישראל (''תרבות ספורט לקויה''), ההצעות מאירופה וגם על מכבי ת"א (''לא פוסל לבוא"). עד 120

מוטי פשכצקי
מוטי פשכצקי  15.12.12 - 16:30
ברדה. בדרך להיסטוריה (gettyimages)
ברדה. בדרך להיסטוריה (gettyimages)
תחילת כתבה

אליניב ברדה כבר לא ילד, אבל גם היום, ביום הולדתו ה-31 הוא עדיין נחשב לאחד משחקני הכדורגל הישראלים המצליחים ביותר באירופה. זו כבר העונה השישית שהוא מככב בבלגיה, ובגנק הוא כבר הפך מזמן לאחד השחקנים המוערכים ביותר על הקהל המקומי, ולא סתם מסתבר, החולצה שלו היא הנמכרת ביותר. על הדרך הוא גם הפך לשגריר ישראלי בבלגיה ובמבצע עמוד ענן, מצא את עצמו על תקן המסביר הלאומי לכל מי שדיבר נגד המדינה, והיו לא מעט כאלה.

כמעט כל שחקן התקפה בארץ, היה מוכן להתחלף עם ברדה. לא רק מבחינה כלכלית, אלא בעיקר בגלל הסטטיסטיקה והיציבות. בעונתו הראשונה, הוא כבש 18 שערים כולל שלושער בלתי נשכח מול קלאב ברוז'. בעונה השנייה הוא הוסט לשחק מאחורי החלוץ והבקיע רק שישה שערים אך בישל עוד עשרה בדרך להניף את הגביע הבלגי. בעונתו השלישית הוא המשיך ביכולת הטובה כשחגג עם תשעה שערים והוסיף תשעה בישולים.

בעונה שלאחר מכן הוא כבר כבש 15 שערים ובישל עוד 14 בדרך לאליפות מספר 3 של גנק. כמה חודשים לאחר מכן, שער שלו מול מכבי חיפה הבטיח את עלייתה של גנק בפעם השנייה בתולדותיה לשלב הבתים בליגת האלופות. את העונה החמישית הוא סיים עם עשרה שערים ושבעה בישולים ועל הדרך עבר את מחסום 50 השערים בליגה הבלגית. העונה, למרות שלא שיחק הרבה בגלל פציעה, יש לחלוץ הישראלי כבר שישה שערים ושישה בישולים.

ואולי הנתון המעניין ביותר הוא שברדה רחוק חמישה שערים בלבד מכניסה לספרי ההיסטוריה כמלך השערים של גנק בכל הזמנים. ברדה כבש עד כה 64 שערים בקבוצה הבלגית, כאשר השיא עומד על 69 כיבושים. אם יעמוד במשימה, הישראלי ישאיר מאחור אגדות מקומיות כמו קווין ואן דן ברג, יילה ווסן ומרקו סטרומפאר.

הספקת לא מעט.
"אליפות, גביע, ליגת האלופות וגם שלב הבתים בליגת אירופה. כן, זה לא מעט. כשהגעתי לכאן מהפועל ת"א לא ידעתי לאן אני מגיע, ואם היית אומר לי שנשיג את כל ההישגים האלה ובכל שנה אצליח לבטא את עצמי כך, הייתי אומר לך שאתה מדמיין. הרי בארץ לא ממש הכירו את הליגה הבלגית כשהגעתי לכאן, אני בעצמי הכרתי רק סטנדארד ליאז', קלאב ברוז' ואנדרלכט. כשאני מביט לאחור על התארים וההישגים של גנק בשנים האלה, זה פשוט מדהים".

היו לך הצעות מקבוצות בסדר גודל של גלאזגו רינג'רס, דורטמונד ואברטון. למה נשארת בבלגיה?
"גנק רצו עלי 8 מיליון יורו. זה נכון שגם דורטמונד וגם גלאזגו רצו לרכוש אותי, אבל שתיהן לא הסכימו לתג המחיר הזה".

אחרי אוואט ובניון אתה אולי הליגיונר הכי מצליח, אבל מבחינה תקשורתית אתה לא ממש זוכה בארץ לסיקור בהתאם, כמה זה מרגיז?
"גם כששיחקתי בארץ התרכזתי בעיקר בכדורגל, באלמנטים במשחק שלי שבהם יכולתי להשתפר ולהתקדם, ואחרי האימונים והמשחקים הייתי חוזר הביתה למשפחה. התקשורת לא היתה משהו שהקדשתי לו יותר מדי תשומת לב ואולי טעיתי, אבל זה לא דבר שעניין אותי. לא חיפשתי את התקשורת אז ואני גם לא מחפש אותה היום. גם אני באופן אישי לא חיבקתי את התקשורת כל היום".

"עשיתי לאחרונה צעד כשיועץ התקשורת גיל לבנוני המליץ לי לפתוח חשבון טוויטר ולימד אותי איך להשתמש בו ככלי תקשורת, שבו אני יכול לתקשר עם האוהדים, אבל אני מודה שאני לא עושה גם את זה בצורה מספיק עקבית, אבל אני משתדל. מבחינתי הכי חשוב שאני מרגיש שלם ושמח בחלקי, ופחות עסוק במה שאומרים מבחוץ. למרות זאת, אני חושב שהתדמית שלי היא חיובית".

אולי בגלל שאתה משחק 'רק' בבלגיה?
"רק..? שמע, כל הזמן אומרים 'זה רק בלגיה' אבל אני בטוח שהרבה קבוצות היו מתחלפות עם כמות הקהל שיש כאן. עם המתקנים, עם ההישגים. קשה לי להבין את הביקורת על בלגיה. כל שנה יש לכדורגל הבלגי נציגה בליגת האלופות, והקבוצות הבלגיות מסיימות בשלב הבתים של הליגה האירופית במקום הראשון בבית. שחקנים כאן נמכרים במיליוני אירו. כמעט כל שחקני הנבחרת הבלגית משחקים באנגליה. האצטדיונים פה והמתקנים זה משהו מטורף.איך אפשר להשוות או להתייחס בחוסר פירגון?! גם הליגה הספרדית לא היתה מוכרת בזמנו בישראל כמו הליגה האנגלית, ששודרה בטלוויזיה בארץ, אז צריך לבוא לכאן לראות את הדברים מקרוב ואז לכתוב ולבקר אם צריך".

אז אם אבי לוזון מגדיר את הליגה הישראלית כשישית בטיבה באירופה, איפה נמצאת הליגה הבלגית?
"ישראל לא הליגה השישית בטיבה בעולם, וגם לא בלגיה. הליגה הבלגית הרבה יותר טובה ותחרותית מישראל, אין לי ספק בכלל".

אתה מסיים חוזה בקיץ. לאן מועדות פניך?
"תמיד התייחסתי למקצוע שלי בצורה רצינית ועמוקה, אולי חלק מסוד ההצלחה שלי, זה עצם העובדה שהייתי ממוקד ולא התרכזתי בתסריטים ומחשבות של 'אם ואולי'. רק לא מזמן חזרתי מפציעה ארוכה ואני רוצה כרגע ליצור רצף של משחקים. אני בן 31 ולמדתי שחשוב להתרכז בהווה. מה יהיה בעתיד? זה שיושב למעלה הוביל אותי עד עכשיו בדרך נכונה, ואני בטוח שכך יקרה גם בעתיד. יש בינתיים התעניינות מצד קבוצות בבלגיה ומחוצה לה, נראה מה יהיה. יש זמן".

יש סיכוי שכבר בינואר תעזוב?
"זו שאלה שחוזרת על עצמה בכל שנה מאז שהגעתי לכאן. אני אומר שבכדורגל הכל יכול להיות ויש סיכוי לכל תסריט. מבחינה אישית אני נמצא במקום שטוב לי מאוד בו".

היו פרסומים על כך שמכבי ת"א פנתה אליך
"גם אני קראתי את זה, אבל לא מכבי ת"א ולא קבוצות אחרות מישראל דיברו איתי".

אבל אם ג'ורדי קרויף ירים טלפון תחזור לארץ?
"לא שולל שום דבר אבל זה כרגע בגדר 'אם' ולכן אין מה להתעסק בזה, זה היפותטי בלבד. אתייחס לכל מי שידבר איתי וכמובן שאתייחס בכבוד לכל הצעה. תמיד ש על מה לדבר".

בתקופה האחרונה, בעיקר בגלל הפציעות, אליניב ברדה לא נכלל בפנקס של אלי גוטמן. אלירן עטר, עדן בן בסט, עומר דמארי ותומר חמד הועדפו על פניו. עכשיו כשהוא בריא הוא מקווה לחזור ללבוש את המדים הלאומיים.

"אני אוהב את הנבחרת, היא חשובה לי מאוד", אומר ברדה, "בנבחרת היום יש שפע של שחקנים מצויינים בחלק הקדמי וזה דבר מבורך. יש לי ניסיון שצברתי ולא רק כחלוץ שפיץ, אלא גם בעמדות נוספות בהן תופקדתי, גם בכנף וגם מתחת לחלוץ. בכדורגל, היכולת קובעת אני בוודאי רואה את עצמי כמו תמיד כאחד שיכול וצריך להיות בנבחרת וכשהייתי שם הבקעתי שערים ועשיתי כמיטב יכולתי".

מה אתה אומר על המהלך של גוטמן לא לזמן מעתה שחקנים שלא משחקים, גם אם הם משחקים באירופה?
"זה שיקול שלו והחלטה שלו. למאמן יש פריבילגיה והוא יכול לעשות מה שהוא רואה לנכון. אף שחקן לא צריך להיכנס לראש של המאמן. התפקיד שלי הוא לעבוד קשה ולהוכיח למאמן שמגיע לי".

עד כמה אתה עוקב אחרי הליגה שלנו?
"אני עוקב ואפילו נהנה לראות שחלק מהמתקנים משתפרים. חורה לי מאוד ש-500 או 600 אוהדים מגיעים לחלק מהמשחקים בליגת העל, זה פשוט חבל. אווירה במגרש היא פרמטר חשוב לשחקנים וכשיש הרבה קהל השחקנים במגרש מרגישים את זה וזה מעלה את רמת הכדורגל".

אז איפה הבעיה שלנו?
"תרבות הספורט בישראל לא מספיק טובה. קח דוגמא מגנק. בגנק יש מועדון אוהדי ילדים, ואז הילד גורם להורים לבוא איתו למגרש. מבוגרים ומבוגרות יוצאים מהבית לאצטדיון בקור כלבים כדי ליהנות מבילוי משפחתי. הכדורגל כאן הוא בילוי אמיתי".

בישראל זה לא יכול לקרות?
"דווקא כן. אלפי מבקרים הגיעו אלי בחמש וחצי השנים שאני פה ונדהמו ממה שהולך כאן. אפילו מכבי חיפה שהתארחה פה הבינה מה זה. אם ילמדו בארץ ממה שקורה כאן הדברים יכולים להשתנות".

איך אתה חוגג את היום הולדת?
"בבית עם המשפחה. לחברים במועדון אני אביא כמו כל שנה ביומולדת סופגניות"

מי תיקח אליפות בארץ?
"מכיר את הפתגם על כך שהנבואה ניתנה לשוטים? מכבי ת"א נראתה מצוין בפתיחת העונה, הפועל ת"א צמצמה ממנה פערים, אל תשכח שבינואר אולי חלק מהשחקנים יעזבו וקבוצות ישנו סגלים, אנחנו בדצמבר והאליפות נקבעת בחודש מאי. יש עוד זמן".