$(document).ready(function () { setTimeout(function () { $('#Haim_L').remove(); }, 2500); // Remove the element after 3000 milliseconds (3 seconds), you can adjust this value as needed });
הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

"אפשר לפרגן יותר לישראלים שמשחקים מחוץ לישראל"

רועי קהת בראיון לערוץ הספורט: על הקריירה, על החיים באזרבייג`ן והחלומות

ליאת ביתן  16.03.24 - 10:54
"אין מספיק חשיפה". קהת
"אין מספיק חשיפה". קהת

תגיות: רועי קהת

רחוק מאור הזרקורים, רועי קהת ממשיך את המסע שלו. הקשר שגדל במכבי תל אביב משחק היום בסומקאייט האזרית, ומדבר בראיון לערוץ הספורט - על העמידה בציפיות מתחילת הקריירה, על החיים באזרבייג`אן בצל ה-7.10, וגם על היחס לליגיונרים.

העונה באזרבייג`אן מתקרבת לשלבי הסיום. בראייה לאחור, אתה מרוצה מהמעבר שלך לשם?
"כן, אני מרוצה מהמעבר שלי לכאן, הרגשתי בקיץ שזה הזמן הנכון בשבילי למעבר לחו״ל. מאוד רציתי לצאת שוב אחרי שכבר התנסיתי פעם אחת באוסטריה ואני מרגיש שמקצועית ומשפחתית המעבר לפה עושה לי טוב. מקצועית אפילו תופקדתי בתפקידים חדשים כמו כנף ימין וחלוץ שני ומרגיש שאני מתפתח ומשפר במשחק שלי פרמטרים".

איך התנאים מסביב באזרבייג`אן בהשוואה לליגה הישראלית?
"יש פה דיסוננס מסוים בין התנאים שאתה מקבל מבחינת ציוד מקצועי ורפואי בקבוצה שהוא מצוין ברמה גבוהה ואף פעם לא חסר כלום, לעומת האצטדיונים של הקבוצות שברובם הם אצטדיונים די ישנים, האצטדיונים בארץ הם יותר מודרניים וגדולים".

מבחינת רמת הכדורגל, איך הליגה באזרבייג`אן בהשוואה לליגה הישראלית?
"הרמה והדינמיקה היא די דומה לארץ, יש פה שלוש קבוצות שהם בדרך כלל מעל הליגה מבחינה תקציבית ויכולות להרשות לעצמם להביא שחקנים זרים יותר איכותיים וכל השאר הקבוצות הם בערך באותה רמה. יש את קרבאח שהם קבוצה ששולטת בעשר השנים האחרונות בליגה ויש לה תוצאות טובות גם בליגה האירופית כמעט כל שנה, וכרגע אין לה מספיק תחרות בליגה".

הקבוצה שלך אמנם מדורגת במקום השני, אבל מרחק גדול מאוד מקרבאח. אתה מרוצה עד כה ממה שעשיתם העונה?
"מי שמכיר את הליגה יודע שלקבוצה שלי אין תקציב גבוה ולא פשוט להביא עוד שחקנים ולייצר סגל גדול וטוב. אנחנו קבוצה שסיימה בשנה שעברה במקום השמיני, בתחילת השנה המטרה הייתה להתברג בחלק העליון ולעשות עונה בלי מאבקים למטה. הטבלה השנה מאוד מאוד צפופה הפער בין מקום שני למקום שביעי הוא בסך הכל 4 נקודות ככה שהפסד שתיים ואתה מוצא את עצמך פתאום בחלק התחתון. אנחנו קבוצה שמשחקת כדורגל טוב ומסוגלת להישאר בחלק העליון".

מבחינה אישית, כבשת חמישה שערים בליגה ועוד הוספת שער ובישול בגביע. אתה חושב שעשית התקדמות מבחינה מקצועית?
"אני נמצא בכושר טוב מאוד לא רק מבחינת מספרים, מי שעוקב ורואה את הליגה או רוצה לראות משחקים שלמים יכול לעשות זאת בקלות ולראות ביוטיוב שידורים ישירים/חוזרים. אני יציב מאוד לאורך כל העונה עד כה ורוצה להמשיך ולייצר עוד משחקים טובים שבעזרתם יבואו גם עוד מספרים".

איך התאקלמת באזרבייג`אן. המשפחה שלך איתך? הם מרגישים בנוח?
"ההתאקלמות הייתה טובה, אני אשתי והילדים אהבנו מאוד את באקו שהגענו אליה, היא עיר מדהימה ואנשים טובים, הקשרים בין אזרבגיאן לישראל טובים מאוד ואתה מרגיש את זה שאתה אומר לאנשים שהגעת מישראל, לילדים היה בהתחלה לא פשוט להתחיל ללמוד בגן ובבית ספר (הילדה שלי עלתה לכיתה א׳) בשפה חדשה, באנגלית, אבל ככל שעבר הזמן הם אוהבים את המקום שהם נמצאים לומדים שפה חדשה וחווים דברים חדשים".

"אשתי היא אלופת העולם והיא כל כך טובה ומקצועית בעבודה שלה ככה שהיא מצאה את עצמה פה מהר מאוד, מבחינת חברים יש את השחקנים הישראלים שמשחקים פה ואנחנו בקשר טוב איתם והכרנו עוד זוגות ישראלים עם ילדים שגרים באזרבייג׳ן כבר כמה שנים ויש לנו איתם קשר טוב".

ישנו רוב מוסלמי באזרבייג`אן. היה רגע שהרגשת לא נוח בגלל הדת שלך? אתה מרגיש שינוי ביחס אליך מאז ה-7.10 או שזכית לתמיכה?
"אזרבייג`אן היא מדינה מוסלמית,אבל לא מורגשת בה הדת המוסלמית. הם מאוד מושפעים מברית המועצות לשעבר, מבחינת הלבוש לא רואים כמעט אנשים עם תלבושות מוסלמיות מסורתיות. אחרי ה-7.10 היחס לא השתנה בכלל והאנשים מסביבי בעיקר דאגו לשאול לשלומם של המשפחה שלי בארץ לדעת שהכל בסדר איתם". 

"יש שחקנים שיותר קרובים לדת והעלו דברים על זה שישראל הורגת ילדים בעזה, ניסיתי להסביר להם את הסיטואציה ואפשר לראות כמה הם לא בקיאים במה שקורה אצלנו בארץ ופשוט מושפעים מדפים באינסטגרם, תמונות וכתבות שמציירות את הדברים בצורה לא אמיתית ונכונה".

בוא נלך אחורה. סומנת בגיל צעיר כאחד הכוכבים הגדולים שיצאו מהנוער של מכבי ת"א. אתה חושב שעד כה מיצית את הפוטנציאל שהיה טמון בך?
"יש לי קריירה שאני מודה עליה כי השגתי בה הרבה דברים שבתור ילד היו חלומות בשבילי, יש לי עוד כמה שנים טובות לתת ולהמשיך את הקריירה ולהשיג עוד".

היה איזה רגע בקריירה שלך שאתה מסתכל לאחור ואומר לעצמך שאם היית פועל אחרת, היית במקום אחר עכשיו?
"את השאלה הזאת שמעתי לא פעם, ואחרי שלקחתי החלטה מסוימת - יש תמיד סוג של מחשבה מה היה קורה אם הייתי מחליט אחרת. אבל אין בי חרטה על שום החלטה שלקחתי, אם תחזירי אותי אחורה לאותה נקודת זמן הייתי לוקח את אותם ההחלטות כי באותו רגע הייתי מאוד שלם עם כל החלטה. אי אפשר לדעת מה היה קורה עם החלטות אחרות ככה שאין מה להתמקד בזה".

היתה לך במהלך הקריירה קבוצה שפנתה אליך, אך זה לא הסתדר ובדיעבד אתה מסתכל על זה כפספוס?
"בגיל נוער הלכתי להיבחן בנירנברג והם התרשמו ממני מאוד, אבל בסופו של דבר זה לא הבשיל למעבר, אני חושב שמעבר בגיל כזה היה יכול לתרום לי מאוד מבחינה מקצועית ומנטלית".

הפריצה הגדולה שלך היתה בקריית שמונה בעונת 14/15. מה היה כ"כ מיוחד באותה עונה?
"בעונה הזאת ובחצי העונה שקדמה לה החיבור בין השחקנים על המגרש ומחוץ לו בנוסף לצוות אימון מצוין ותוצאות שהגיעו כבר מתחילת העונה שבאו בהמשך ישיר לסוף העונה לפניה שזכינו בגביע המדינה וסיימנו במקום השלישי הכל ביחד התחבר לקבוצה מצוינת שגם הייתה יכולה לזכות באליפות. מבחינה אישית כל הדברים האלה והביטחון שצברתי מהמשחקים הטובים שהיו לי מהרגע שהגעתי לקריית שמונה גרמו לכך שהייתי בשיא".

מיד לאחר מכן עברת לחו"ל, אך לא הצלחת לבסס את עצמך לעומת שחקנים אחרים. מדוע לדעתך זה קרה? האם אתה חושב שחזרת לארץ מוקדם מדי?
"הייתה לי עונה טובה באוסטריה, סיימנו במקום השלישי אחרי ששנה לפני זה סיימו במקום השביעי והעפלנו למוקדמות הליגה האירופית, בישלתי שבעה שערים, אמנם לא כבשתי כמו בק״ש אבל שיחקתי טוב ורוב המשחקים שיחקתי בהרכב. כמו שאמרתי, באותו רגע בשקלול כל המשתנים, ההחלטה הכי נכונה בשבילי הייתה לחזור לארץ למכבי חיפה".

התמודדת במכבי חיפה עם ציפיות גבוהות, גם בגלל הכסף הרב שהחליטו להשקיע בך. אתה חושב שזה השפיע עליך?
"העניין הזה של הציפיות הגבוהות יצר לחץ גדול יותר, הציפיות מובנות בגלל הסכום שמכבי חיפה השקיעה כדי להביא אותי והרעש שהיה מסביב, אני חושב שהעובדה שלא הצלחנו לייצר תלכיד של שחקנים עם כימיה מקצועית טובה בשילוב עם זה שברגע שאין תוצאות דברים משתנים מהר מדי מבחינה מקצועית גרם לחוסר הצלחה אישית וקבוצתית".

למה היה כ"כ קשה להצליח במכבי חיפה של אז? תתאר לנו מקרה אחד שמאפיין את השנים ההן במועדון? מה אתה חושב על היחס שקיבלת שם מהמאמן מרקו בלבול?
"המקום של מכבי חיפה הוא תמיד בחלק העליון של הטבלה ואם זה לא קורה יש הרבה לחץ והרבה מאוד שינויים, ניסו למצוא את התלכיד של הצוות והשחקנים שיתאימו מבחינת כימיה ומקצועיות ולא הצליחו באותם שנים. מרקו החליט ללכת עם השחקנים שהוא חושב. לכל מאמן יש ראיה שונה וחשיבה שונה ורואים את זה בכדורגל כל הזמן, שחקן כזה או אחר יכול לקבל קרדיט ממאמן אחד וממאמן אחר לא לקבל דקת משחק".

כשאתה מסתכל על חיפה הנוכחית בראייה לאחור, מה השתנה שם שהוביל לשינוי?
"אני לא נמצא במועדון כרגע כדי לדעת את ההבדל, צריך לשאול את השחקנים שהיו גם בתקופה שלי וגם עכשיו. ממה שנראה מבחוץ מבחינה מקצועית הביאו שחקנים שמתאימים למקום ויצרו תלכיד, כימיה ודרך מסוימת שעובדת גם עכשיו שהרבה שחקנים והמאמן התחלף. אני חושב שגם לגל אלברמן יש קרדיט גדול באיך שהמועדון מתנהל".

לפני היציאה לחו"ל שיחקת עוד כמה עונות בק"ש, וגם ירדת איתה ליגה. כמה מועדון כמו ק"ש ואיש כמו איזי שרצקי חשובים לכדורגל הישראלי?
"ק״ש הוא מועדון שחייב להיות בליגת העל, התנאים שהמועדון נותן לשחקנים מצוינים זה מקום בשביל שחקנים כדי להתפתח להתחשל ולהצליח ואפשר לראות כמה שחקנים עם מצליחים עברו שם לאורך השנים. איזי עם כל מה שהוא נותן לעיר לקבוצה ולמדינה חייבים לדעת לשמור אותו בקריית שמונה כדי שהמועדון ימשיך להתקיים".

עשית הרבה בקריירה, אבל אתה רק בן 31. אתה חושב שהשיא שלך עוד לפניך?
"הרבה מאוד שחקנים השיגו המון בגיל שלי ובגילאים מבוגרים יותר, יש לי עוד הרבה להשיג ולתת בשנים הבאות".

האם אתה רואה את עצמך ממשיך בכדורגל גם הרבה אחרי העונה הנוכחית, או שכמו שחקנים אחרים, תרצה לפרוש מוקדם יותר?
"לא חושב לשניה על לפרוש מוקדם".

יש לך עונה נוספת בחוזה עם סומקאייט. מבחינתך אתה ממשיך עונה נוספת או שבקיץ ישנו סיכוי שתחזור לארץ? האם במהלך העונה פנו אליך קבוצות מישראל? מי הן? האם בקיץ תשקול חזרה לארץ?
"בכדורגל אתה אף פעם לא יכול לדעת איזו הצעה תגיע ומתי, ותגרום לך לשנות את המסלול שחשבת עליו - אז אני תמיד בראש פתוח".

אתה בקשר עם השחקנים הישראלים האחרים באזרבייג`אן? מה עולה בשיח ביניכם?
"אנחנו בקשר קבוע ונפגשים הרבה לקידוש ומדי פעם גם באמצע שבוע, השיח שלנו הוא על המצב בארץ וכדורגל בעיקר ועוד תחומי עניין משותפים".

היית בקשר עם ג`אבר עטאא לפני ההחלטה שלו לייצג את פלסטין? מה אתה חושב על ההחלטה שלו? מה צריכות להיות ההשלכות שלה?
"לא הייתי בקשר איתו ואני גם לא מעוניין לדבר עליו, מבחינתי מה שעשה הוא בלתי נסלח".

אתה חושב שהתקשורת נותנת את היחס המתאים לליגיונרים שמשחקים באזרבייג`אן? אתה חושב שיש הערכה כלפיך?
"אני חושב שאין מספיק חשיפה לשחקנים שמשחקים בחו״ל בליגות שהם לא הגדולות, לפעמים אני רואה כותרות וכתבות ענק על שחקנים שמשחקים בליגות שהן באותה רמה כמו פה ועל השחקנים פה כותבים אולי שתי שורות וזה נכון גם לגבי עוד שחקנים לא רק השחקנים פה. אני לא אומר שכל שבוע צריך להיות משהו גרנדיוזי אבל אין לנו מאה לגיונרים בעולם ככה שאפשר לפרט יותר ולפרגן לישראלים בחו״ל שמשחקים".

אתה חושב שיש לך מקום בסגל הנבחרת?
"אני בכושר טוב מאוד ועושה משחקים מצוינים. אם יש לי מקום? זו שאלה למקבלי החלטות, נבחרת מבחינתי זה תמיד כבוד וחלום".