קאקה גילה: כך כמעט עברתי למנצ'סטר סיטי

ההצעה הנדיבה, הלבטים וההחלטה להישאר במילאן. הסיפור המלא

מערכת אתר ערוץ הספורט  22.04.20 - 19:28
תחילת כתבה

יש שמות בכדורגל העולמי שתמיד יעלו חיוך על שפתייך. בטח, אם היית אוהד בגיל המתאים. שמות שאוטומטית מעלים זכרונות של מהלכים יפים, של שערים בלתי נשכחים, של קסם המשחק היפה. אחד כזה הוא קאקה. הכוכב הברזילאי, שעבר בקבוצות כמו מילאן וריאל מדריד, חוגג יום הולדת 38, וזה הזמן לחזור לאחד הסיפורים שהיו משנים את הקריירה שלו - וכנראה גם את הכדורגל העולמי: הרגע שבו חיכתה לו הצעה מלא אחרת מאשר מנצ'סטר סיטי.

השנה היתה 2009. מנצ'סטר סיטי היתה רחוקה מאוד ממה שהיא היום; אלה היו עדיין ימיו הראשונים של העידן הקטארי, רק בעוד שלוש שנים הקבוצה תעשה היסטוריה ותזכה בתואר האליפות, עם אותו שער בלתי נשכח של סרחיו אגוארו. "קון", כזכור, היתה ההחתמה הראשונה שסימנה את התקופה החדשה של סיטי בכדורגל העולמי. אבל בינואר אותה שנה, הסיטיזנס סימנו את השחקן הראשון - וזה היה שחקנה של מילאן. רשות הדיבור, למאסטרו הברזילאי (בטור שנכתב עבור המגזין הבריטי "Four Four Two", בנובמבר 2017).

"ישבתי בבית כשהטלפון צלצל", הוא מספר. "זה היה אבא שלי. הוא היה נרגש. הוא סיפר שקבוצה מאנגליה, מנצ'סטר סיטי, הציעה למילאן הרבה כסף עבורי. לפני שעוד הספקתי בכלל להגיב, הוא הוסיף שמילאן מוכנה לנהל איתם משא ומתן. בהתחלה הם (סיטי) בכלל לא דיברו עם אבי, שהיה גם הסוכן שלי. קודם כל הם פנו לקבוצה. לי לא היה מושג שסיטי בכלל רוצה אותי. רק אחרי שהבהירו למילאן שהם מעוניינים, הם יצרו איתי קשר ושאלו מה אני חושב.

ובאותה תקופה, מילאן לא היתה קבוצה שמוכנה למכור את השחקנים הכי טובים שלה בקלות. הרעיון שלה היה למכור רק את מי שממש רוצה לעזוב את הקבוצה, ואני לא הייתי כזה. כשאדוארדו גליאני (היו"ר אז) דיבר עם אבא שלי, הוא אמר לו: 'זו הפעם הראשונה שאנחנו מוכנים לשקול עסקה שכזו, מדובר בסכום מאוד גבוה ואנחנו שוקלים לקבל את ההצעה.

לא ידעתי מה לחשוב".

"היתה לי מערכת יחסים פתוחה וקרובה מאוד עם אבא שלי, ודיברנו כמעט על הכל. התייעצנו, והגענו למסקנה שצריך לשקול את המעבר ברצינות. אם מילאן היתה מוכנה לשקול כזו עסקה, זה היה משהו מאוד נדיר, ולכן אנחנו צריכים לשמור את האופציה פתוחה. זה נראה כמו אתגר חדש ומרתק עבורי, אבל הכל קרה כל כך מהר. המצב בלבל אותי.

אני זוכר שתוך כדי המו"מ (כזכור, הוא נוהל בחלון ההעברות החורפי), שיחקנו בבית נגד פיורנטינה, כשכל המצב נכנס לי לראש. פשוט לא יכולתי להתרכז, ושיחקתי רע בגלל זה. האוהדים צעקו לי: 'קאקה, אל תמכור את עצמך!'. הייתי בהתלבטות אמיתית: לאן ללכת? להתחיל פרק חדש במדינה אחרת, או להישאר במילאן, הקבוצה אותה אהבתי?

קרלו אנצ'לוטי היה המאמן שלי באותה תקופה במילאן. הוא ידע בדיוק מה קורה, אבל לא לחץ עליי ללכת באף כיוון. הוא פשוט התקשר ושאל מה אני מרגיש. כמובן שכשדיברנו, הוא הסביר לי כמה אני חשוב לקבוצה, שהוא לא יוכל לשלוט ברגשות שלי, אבל הוא כן ינסה לשמור על הסגל הטוב שהיה לקבוצה באותם שנים. זה היה משהו שהערכתי והבנתי".

"מאוד חשוב לי להבהיר שהרגשתי מאוד נוח באיטליה באותה התקופה. הייתי מאוד שמח, לא רק במועדון אלא גם בעיר ובמדינה בה חייתי. הייתי שם כבר שש שנים והרגשתי לחלוטין בבית. התקופה הזאת באיטליה היתה נהדרת עבורי, על המגרש ובחיי האישיים.

אז בטח תשאלו: למה בכלל לשקול מעבר לאנגליה? והתשובה היתה, כי מילאן היתה מוכנה לקבל הצעה שכזו. כשזה קורה, זה משנה הכל. אם מילאן דחתה, לא הייתי אפילו חושב על זה. אבל אם הקבוצה שלך, בעצמה, חושבת על זה - אז המחשבה משתנה גם אצלך. זה סימן אצלי שאולי דברים הולכים להשתנות.

לא ידעתי הרבה על מנצ'סטר סיטי באותה תקופה, חוץ מהידע הכללי. ידעתי ששייח' מנסור השתלט על הקבוצה, ותכנן לבנות את כל המועדון מחדש. כמה חודשים קודם הם החתימו את רוביניו. עם זאת, זו לא היתה סיטי של היום. תהליך הבנייה היה רק בראשיתו. ולכן למרות שהוחמאתי מאוד מעצם ההתעניינות, עדיין לא הייתי בטוח בצעד שכזה".

"בסופו של דבר, המו"מ התקדם והיינו צריכים לקבל החלטה. אבא אמר לי 'אין כבר יותר לאן לברוח. מעכשיו, זה בידיים שלך'. ואני עניתי בביטחון: 'אני לא אלך. תגיד להם שנראה מה אני עושה בעתיד. כרגע ההחלטה שלי היא להישאר במילאן'. הסיבה היתה שהרגשתי חוסר ביטחון לגבי בניית הקבוצה שם, ולא ידעתי איך המצב בדיוק ייראה באנגליה.

"אני לא מתחרט על ההחלטה שלי. ברור שכל אדם לפעמים טועה, אבל בסופו של דבר אני מרוצה מהחיים והקריירה שלי מאותו רגע. עם זאת, היום אני חושב שהיה יכול להיות נהדר לשחק בפרמייר ליג. אני בן 35 (בעת כתיבת הטור) עכשיו, וזה בטח יותר קל להגיד את זה. זה לא משנה את ההחלטה, אבל אם הייתי יכול לחזור אחורה הייתי מנסה גם תקופה באי הבריטי.

בסופו של דבר, אחרי כמה חודשים עברתי לריאל מדריד. זה היה חלום שהתגשם. דבר אחד היה ברור לי בראש: אם אני אעזוב את מילאן לאינשהו, זה יהיה לריאל. ידעתי שאחרי שסירבתי לסיטי, תבואנה קבוצות נוספות; וכשריאל התעניינה, ידעתי שזו הדרך עבורי".