לוקה רומרו: על עלייתו של "מסי המקסיקני"

הכירו את לוקה רומרו (15), שכבר נחשב לדבר הבא בספרד. אז איך ברצלונה פספסה אותו?

אסף לירן
אסף לירן  16.06.20 - 18:43
תחילת כתבה

האי פורמנטרה הוא יעד אטרקטיבי בחודשי הקיץ. לא מעט שחקנים מגיעים לשם לחופשה בפגרה, ובקיץ 2012 הוא אירח את דני אלבס, מרקו וראטי וחוסה אנטוניו רייס. וגם כמה צלמים. שם, דרומית לאיביזה ומערבית לפאלמה דה מאיורקה, הם עלו על הברזילאי בעת משחק כדורגל שגרתי על החוף. ואז הוא החל לצעוק עליהם.

זה לא שאלבס, אז עדיין שחקן בארסה, התעצבן שלא נותנים לו שקט בפגרה. הוא פשוט היה משוכנע שאת המצלמה צריך לכוון למישהו אחר שפקד את החוף באותו יום. הברזילאי החייכן הצביע על ילד בן 7, אחד מאלה שאיתם שיחק. "צלמו אותו", הוא אמר לצלמים, "זה ליאו מסי".

אלבס, כידוע, הוא ליצן לא קטן, אבל באותו יום הוא עלה על משהו. כי הילד שלהטט עם הכדור והקפיץ אינספור פעמים בלי להפיל אותו לחול, התברר ככישרון גדול. קוראים לו לוקה רומרו והיום, כשהוא כבר בן 15, אין אחד באיים הבלאריים שלא מכיר אותו.

רומרו נולד בדוראנגו, מקסיקו, לאב ארגנטינאי, שהוא שחקן בפני עצמו. שמו דייגו, והוא שיחק במולדתו בקבוצות קילמס ואתלטיקו רפאלה, לפני שעבר למקסיקו ב-2003 ושם נולדו בניו: לוקה ואחיו התאום, טוביאס, שמשחק כשוער. בהמשך המשפחה עברה לספרד והתמקמה באיים הבלאריים בשל הקריירה של דייגו, ששיחק בפורמנטרה ולאחר מכן באיביזה. גם היום הוא עדיין שחקן פעיל בקבוצה מקומית.

לוקה הצעיר החל להראות ניצוצות על החופים בפורמנטרה ואיביזה כבר מגיל צעיר, ומספר חודשים לפני המפגש עם אלבס, הוא היה על סף הצטרפות לבארסה. הוא הגיע לסיוטאט אספורטיבה, מתחם האימונים, למבחני קבלה ועבר אותם בהצלחה, אבל הגיל מנע חתימה רשמית. בארסה לא מצרפת ילדים בני פחות מ-10 אם הם צריכים לגור בלה מאסיה, אבל למשפחה נאמר שלוקה ילבש בלאוגראנה אם הוריו יעברו להתגורר בברצלונה או בסביבתה. הסיבה היא חוקי FIFA הנוקשים, משהו שכזכור, בארסה כבר נכוותה ממנו בעבר.

בסופו של דבר המעבר לא צלח, במועדון נפרדו מלוקה והבטיחו לעקוב אחריו. בתקופה ההיא, הוא שיחק באיביזה בקבוצה בשם פנייה דפורטיבה סאנט ג'ורדי וכבר עשה לעצמו שם של הבטחה גדולה. ריאל מדריד, ויאריאל וסביליה התעניינו בו, אבל לבסוף לוקה הצטרף למאיורקה ב-2015.

עם זריזות, שינויי כיוון וכניסה לאמצע מצד ימין עם רגל שמאל דומיננטית, רומרו קיבל את הכינוי "מסי המקסיקני". יש קצת דמיון למקור, בעיקר בתנועה על המגרש, ואם זה לא מספיק אז רומרו משחק בנבחרות הצעירות של ארגנטינה. בשנה שעברה הוא הגיע עם הנבחרת לגמר הקופה אמריקה עד גיל 15, אבל החמיץ בדו קרב פנדלים והיריבה המושבעת, ברזיל, זכתה בתואר.

בינתיים, ההתקדמות המטאורית של רומרו נמשכה במאיורקה והוא החל להתאמן עם הקבוצה הבוגרת מתחילת החודש. הוא היה באימונים גם לפני המשחק האחרון מול בארסה לפני כמה ימים, בו כיכב כישרון אחר שברח לה בין הידיים: טאקה קובו, "מסי היפני".

כבר תקופה שמדווח על התעניינות מחודשת של בארסה ברומרו, ואולי הערב הוא ישחק בליגה של הגדולים. הארגנטינאי-מקסיקני, שיוכל לבחור בעתיד אם לייצג את אחת המדינות האלו או דווקא את ספרד בנבחרת הבוגרת, נכלל בסגל של מאיורקה למשחק מול ויאריאל. אם ישחק, רומרו יהפוך בגיל 15 ו-221 ימים לצעיר ביותר בהיסטוריה של הליגה הספרדית הבכירה ועל הדרך ישבור את השיא. קבע אותו סאנסון, ששיחק בגיל 15 ו-255 ימים במדי סלטה ויגו בעונת 1939/40.

ואם רומרו אכן ישחק, התחרות של בארסה עליו עוד עלולה להפוך לקשה עוד יותר.