הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

ההסבר המלא: כך ידיחו את ברתומאו מבארסה

החתימות נגדו נאספו, מה הלאה? עושים סדר, שלב אחרי שלב

אסף לירן
אסף לירן  18.09.20 - 19:12

מכירים את הסרטים האלה שאחת הדמויות מנצלת נסיעה של ההורים לכמה ימים כדי לערוך מסיבה בבית? ואז, באיזשהו שלב, ההורים משנים את התוכניות וחוזרים הרבה לפני התכנון המקורי. והסרט הופך למירוץ נגד השעון בניסיון להספיק להחזיר את המצב לקדמותו ולהעלים כל עדות למסיבה. מכירים? אז ברתומאו.

כמו בסרט, גם לו אין ממש שליטה על המצב. וגם הוא במירוץ נגד השעון להעלים את הראיות לפני שיהיה מאוחר מדי. זו הייתה מסיבה מוזרה למדי, חייבים להודות. המרכיבים שלה היו ניהול נוראי, איזון מספרים, התעלמות ממורשת קרויף, הפיכת לה מאסיה למכונת כספים, רכש אינסופי, חשדות לשחיתות, שיפוץ אצטדיון שלא זז וחובות שאף אחד לא באמת יודע על כמה הם עומדים. ואחרי כל זה, לא בטוח שיהיה לברתומאו זמן למזער נזקים ולהעלים עדויות. כי יכול להיות שבקרוב מאוד הזמן שלו ייגמר.

זה עוד לא בטוח, הדרך עוד ארוכה, אבל זה בהחלט אפשרי שתוך חודשיים ברתומאו ייאלץ לעזוב, ואז יגיע לבית נשיא חדש שיתחיל להסתכל מה החביאו מתחת לשטיחים. אבל אחרי אירועי הימים האחרונים, אוהדי בארסה בהחלט יכולים להיות מעודדים. כי האפשרות שברתומאו יהפוך לנשיא הראשון בתולדות בארסה שמודח בהצבעת אי אמון עוד לפני 2021 – בהחלט קיימת. והמחשבה הזו באמת מרגשת, אחרי הרבה שנים של סבל.

"היום יכול להיות יום גדול", נכתב על שלט שנתלה על הגדר שמקיפה את הקאמפ נואו. מארגני ההצבעת אי אמון העמיסו את כל הטפסים החתומים והעבירו אותם למשרדי המועדון אחרי שבועיים של מאמץ מטורף וכשהם על סף הישג כמעט בלתי נתפס. אחרי תקופה שכללה איסוף חתימות בברצלונה, מדריד, לונדון, מונאקו, ציריך, מוסקבה וסנטיאגו, בין היתר, הספירה העדכנית היא - שימו לב - 20,731 טפסים. עשרים. אלף. מדהים.

בימים רגילים זה היה הישג גדול, אז בטח בתקופה כזו. ורק כדי לסבר את האוזן, ב-2008 כשסנדרו רוסל שלח את אוריאול ג'יראלט להדיח את ז'ואן לאפורטה בהצבעת אי אמון, בשלב הראשון הם אספו 9,473 חתימות עם קידום אגרסיבי בכלי התקשורת ואינספור ביקורות על לאפורטה. עכשיו הגיעו ליותר מכפול מזה נגד כל הסיכויים. וזה גם הרבה יותר מ-12,504 החתימות שהשיג אגוסטי בנדיטו ב-2017.

אז מה קורה הלאה? ראשית, בקרב מארגני ההצבעת אי אמון טוענים שלאור התמיכה העצומה באיסוף החתימות, על ברתומאו להתפטר מיידית. זה כמובן הופך את הכל להרבה יותר פשוט ומאפשר לקיים בחירות כשבתווך תהיה לבארסה הנהלת מעבר. היא לא אמורה לבצע רכש – למרות שבדיוק ככה ארדה טוראן הוחתם ב-2015 – ואל תופתעו אם ברתומאו ישתמש בזה כתירוץ. "זה לא יהיה אחראי להתפטר עכשיו כשחלון ההעברות עדיין פתוח", הוא בטח יאמר במצב כזה.

בכל אופן, מהתנהלותו של האיש, אפשר כבר להבין מה הסיכוי שהוא יגלה שיש לו מצפון ויבחר לקחת אחריות ולהתפטר. אם זה יקרה, זו תהיה סנסציה. וחשוב להבהיר: אם כל ההנהלה מתפטרת, יש הנהלת מעבר ואז בחירות. אם רק ברתומאו מתפטר, סגן הנשיא הבכיר שלו, ג'ורדי קרדונר, הופך לנשיא. בדיוק כמו שברתומאו הפך לנשיא אחרי שרוסל התפטר בזמנו.

ומה יקרה אם ברתומאו יבחר שלא להתפטר גם הפעם? לפי חוקי המועדון, תמונה ועדה שתכלול חמישה אנשים והיא תעבור על כל הטפסים החתומים כדי לבדוק שהם מולאו כמו שצריך. בדרך כלל כחמישה אחוזים מהטפסים נפסלים וכל התהליך הזה צריך להסתיים תוך 10 ימי עבודה.

מי שירכיבו את הוועדה הזו הם שני חברים הנהלה שהיא תבחר, שניים ממארגני ההצבעת אי אמון (ככל הנראה ג'ורדי פארה ואדם נוסף) ונציג מההתאחדות הקטאלונית, שישמש כיו"ר הוועדה.

אם אחרי הבדיקה, מאושרים לפחות 16,521 טפסים, ממשיכים לשלב השני של ההצבעת אי אמון: ההצבעה עצמה, בה יש שני פתקים – 'כן' בהצבעת אי אמון (כלומר להדיח את ההנהלה) ו'לא'. ההנהלה תהיה מחוייבת לקיים את ההצבעה תוך 10-20 ימים (ועד אז ברור מה יקרה בכלי התקשורת בברצלונה, נכון?) ובה הסוסיוס של המועדון יצביעו כשיש צורך בהשגת *יותר* משני שליש מהקולות כדי להדיח את ברתומאו, כלומר 66% + סוסיו אחד אם ממש לדייק. כמו כן, צריך שלפחות 10% מהסוסיוס ישתתפו באותה הצבעה.

לצורך הדוגמא, אם 100,000 סוסיוס משתתפים בהצבעה, צריך ש-66,667 מהם יצביעו בעד הדחת ההנהלה כדי לשלוח את ברתומאו הבייתה. אבל היסטורית, אף פעם לא מגיעה כמות כזו להצבעות. בניסיונות הכושלים להדיח את ז'וזפ לואיס נונייס ב-1998 ואת לאפורטה ב-2008, כ-40,000 סוסיוס השתתפו בהצבעה, אבל זה כמובן לא היה בימי מגיפה. אם הפעם ישתתפו 30,000, רק לצורך הדוגמא, צריך ש-20,001 יצביעו בעד הדחת ההנהלה.

אם לא ישיגו את כמות הקולות הדרושה בהצבעה, ברתומאו יישאר הנשיא וינסה להעביר את התקציב באסיפת סוסיוס (שלא קשורה להצבעת אי אמון) ב-25 באוקטובר מתוך מטרה לסיים את הכהונה שלו לפני הבחירות במרץ במטרה שלא ירדפו אותו אחריהן.

אם כן תושג כמות הקולות שצריך, כל ההנהלה תסיים את תפקידה, תהיה הנהלת מעבר ויודיעו על תאריך חדש לבחירות תוך כ-40 ימים. כלומר במצב שמצליחים להדיח את ברתומאו בהצבעת אי אמון, הבחירות צפויות להיערך בעוד כחודשיים.

אגב, נשיא בארסה לא יכול לרוץ בבחירות הבאות ולא משנה מתי הן יתקיימו. לסיכום: הדחה היסטורית של ברתומאו זו אפשרות ריאלית בהחלט. ואם זה יקרה, 17 בספטמבר אולי יהפוך ליום חג בבארסה, ולא רק בגלל שזה היום בו מסי נחת בברצלונה בפעם הראשונה.

הכתבה מתוך עמוד הפייסבוק: Barca Story, כל הסיפורים שלא הכרתם על ברצלונה