הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

קומאן התעלם, וצ'אבי? היהלום הבא של בארסה

דריבל מהפנט, מהירות מסחררת. עבדה הוא מה שחסר לקטאלונים?

אסף לירן
אסף לירן  31.10.21 - 13:45

יום שישי, שעת צהריים וכולם כבר מוכנים. כולם, גם רונאלד קומאן. את מסיבת העיתונאים לקראת המשחק מול אתלטיקו מדריד בתחילת החודש, הוא פתח עם קאבר די מוצלח ללואי ואן חאל בצל הביקורות הבלתי פוסקות. ובכל דקה שחלפה, המפגש עם התקשורת הפך לרשימת תירוצים אינסופית מפי מי שחשב שעבורו מדובר באמת בסוף, זה שהגיע בסופו של דבר רק השבוע אחרי קצת יותר משנה בתפקיד וממוצע נקודות של 1.96, הגרוע ביותר מבין כל מאמני בארסה מאז 2003.

אבל זה לא באמת מפתיע מישהו. רמתו של קומאן המאמן היא לא סוד גדול. האמת, היא לא סוד בכלל. כל משחק, כל משפט וכל ראיון שלו שחררו עוד מעצור ברכבת הזו שדהרה לעבר התהום. והיו רגעים זכורים יותר, אבל אולי משפט אחד ממסיבת העיתונאים ההיא אומר הרבה על האיש שהביא לבארסה את גביע אירופה בוומבלי והתפתח למאמן, איך נאמר, פחות טוב. "אין לנו קיצוניים ואם אין כאלה שטובים באחד על אחד - אז צריך לחשוב לתפקד שם את המגינים", אמר קומאן.

וכשמדובר במי שהודה, רגע לפני הפיטורים, שהוא "לא מכיר כל כך טוב" את השחקנים של היריבות שלו, ספק גדול אם הוא שמע פעם את השם עבדסמאד (Abdessamad) אזאלזולי, הכישרון בן ה-19 של בארסה ב'.תפקידו בחיים? קיצוני. בימין או שמאל? גם וגם. מה הרגל החזקה שלו? שתיהן. ובמה הוא טוב? להדביק את הכדור לרגל ולרוץ - ממש, אבל ממש מהר.

עכשיו, כשלוקחים בחשבון את כל זה, חייבים לשאול: הכישורים האלה לא היו יכולים להועיל לבארסה? מן הסתם. בטח במציאות שבה נזהרים עם אנסו פאטי, עוסמן דמבלה עדיין לא חזר ויוסוף דמיר שהועדף על פני אלכס קויאדו בתחילת העונה, נשכח בעצמו בשבועות האחרונים. אבל עבדה (Abde), כפי שהוא מכונה, לא קיבל דקה אצל קומאן. יודעים מה, עזבו משחק - באימון אחד של הקבוצה הראשונה הוא לא היה.

עד החילוף בעמדת המאמן.

איך שקומאן פוטר וסרג'י הפך למאמן הזמני, עבדה זומן לאימון הבכורה שלו ואף נכנס לדקות ראשונות מול אלאבס בהיעדרו של פאטי. לבארסה הגיע הקיצוני המרוקאי רק בקיץ האחרון מהרקולס, שלא ממש התלהבה להיפרד ממנו. "יש לו פוטנציאל אדיר", אמר עליו כרמלו דל פוסו המנהל הספורטיבי של הקבוצה מאליקנטה, "אין שחקנים כאלה". הבעלים, אנריקה אורטיס, ניסה לשכנע את עבדה להאריך את חוזהו שהיה אמור להסתיים בקיץ 2022, אבל כשבארסה כבר הייתה בעניינים - זה באמת היה חסר סיכוי.

על מו"מ בכלל לא היה מה לדבר ובסופו של דבר בבארסה בחרו להמר על עבדה ושילמו את סעיף השחרור שלו: שני מיליון יורו. ממש לא מובן מאליו בימים שז'ואן לאפורטה חושב על כל יורו, במיוחד כשמדובר בשחקן שעד אז הקריירה המקצוענית שלו כללה פחות מ-10 הופעות בהרכב הפותח. וגם הן – בליגה השלישית.

מטבע הדברים, לבארסה היו ציפיות גבוהות מעבדה שחתם עד 2024 עם אופציה לשנתיים נוספות וקיבל סעיף שחרור של 200 מיליון יורו. "זה מדהים", אמר הכישרון הצעיר אחרי שהוצג באצטדיון יוהאן קרויף, "אני קולה מאז שהייתי ילד. את האהבה לבארסה קיבלתי מאבא שלי".

אז איך נראים החודשים הראשונים של עבדה בבלאוגראנה? לפי המספרים, לא משהו. הוא בקושי פתח בהרכב – רק פעם אחת, במשחק האחרון שלו מול אלקויאנו – ערך רק שש הופעות בבארסה ב' ופספס עוד שלושה משחקים בשל פציעה, זימון לנבחרת וזימון לקבוצה הראשונה. אבל כשמניחים בצד את הסטטיסטיקה ופותחים את העיניים, עבדה הוא שחקן שרוצים לראות עוד ועוד, מאלה שקונים בשבילם כרטיס. עם דריבל מהפנט ומהירות מסחררת, הכדור הוא אביזר במופע שלו. ואם יש סיבה לראות את בארסה ב', זה האיש.

סרג'י – לא הצלחה מסחררת, בלשון המעטה, כמחליפו של גארסיה פימיינטה – משתמש בעבדה בעיקר כמחליף במחצית השנייה כדי לנצל את המהירות והשליטה שלו בכדור להתקפות מהירות. זה עדיין לא התוצר הסופי וזו רק תחילת הדרך שלו בבארסה ב', אבל מדובר בכישרון מבטיח ששווה לשים עליו עין. כזה שיכול להיות חומר ביד היוצר של מאמן שאוהב לרווח את המשחק ולהשתמש בקיצונים. בדיוק כמו צ'אבי.

* לעוד סיפורים מרתקים על ברצלונה - היכנסו לעמוד הפייסבוק "בארסה סטורי"