הקפאת הליכים: מצבו העגום של קיארטנסון

הפרישה מנבחרת איסלנד, הספסול המתמשך ברוסטוב וההשאלה להאמרבי השבדית. וידאר קיארטנסון עזב את מכבי תל אביב על מנת להתניע את הקריירה לגבהים עליהם חלם, אבל בפועל רק הלך אחורה. מבט אל עבר המציאות העגומה של החלוץ האיסלנדי שחלם אנגליה

אור אבולעפיה
אור אבולעפיה  16.03.19 - 11:00
תחילת כתבה

להצליח בליגת העל זו לא ערובה להצלחה גם בליגות אחרות, בוודאי לא בליגות פיזיות בהרבה. וידאר קיארטנסון עזב את מכבי ת"א לטובת רוסטוב תמורת 2.5 מיליון יורו כדי לקדם את הקריירה שלו צעד נוסף אל עבר החלום: לשחק בפרמייר ליג. יחד עם זאת, חצי שנה אחרי אפשר להגיד שהקריירה שלו הלכה אחורה, כשהוא הושאל אמש (שישי) להאמרבי השבדית. עכשיו, כשהוא לפני צומת דרכים קריטי שיוביל אותו לקבוצה חדשה, הצצה למצבו העגום של האיסלנדי.

התייאש מנבחרת איסלנד
המעבר לרוסטוב היה אמור להיות זה שלפחות יאפשר לקיארטנסון הכרה בנבחרת איסלנד, בה משחקים ראגנר סיגורדסון וביורן סיגורארסון. הקבוצה הרוסית הייתה אמורה להיות זו שתיתן לו חשיפה משמעותית לעומת הליגה בישראל, שם נדחק מהרדאר. מתחילת הקריירה החלוץ ראה בנבחרת כבמה החשובה ביותר בשבילו, ואף התעמת עם המאמן שלא זימן אותו ליורו 2016.

בהתחלת הקדנציה ברוסטוב, קיארטנסון אף זומן לנבחרת במשחק בו ושותף ל-30 דקות היא הובסה 6:0 לשוויץ. אחרי שראה שמבחינת המאמן הוא לא יהיה חלוץ מוביל, אלא רק ברירת מחדל, הוא החליט לעשות צעד יזום מהכיוון שלו ופרש מהנבחרת בגיל 29 בלבד.

“אהבתי כל רגע שהיה לי עם הנבחרת", הוא כתב פבוסט, "אבל עכשיו זה הזמן להפסיק. הגיע הזמן לדור הבא! תודה על הכל". לפרוש מהנבחרת זה לגיטימי, אבל כשזה מגיע משחקן שפסגת שאיפותיו הייתה ללבוש את המדים הלאומיים, הדבר מפתיע ומעלה תהיה לגבי הרעב שלו למשחק.

פתח רק פעם אחת בהרכב בליגה מפתיחת העונה
לא בכל יום רוסטוב משלמת 2.5 מיליון יורו בשביל חלוץ, אבל מההתחלה משהו לא ממש התחבר לקיארטנסון ברוסיה. האיסלנדי, שהצטרף במהלך בזק רגע לפני סיום מועד ההעברות, הגיע עם פציעה קלה אותה סחב, עוד מימיו במכבי ת"א, אבל ניסה להיכנס לקצב לבקשת קבוצתו.

קיארטנסון הכריז אז שהוא ייאבק על תואר מלך שערי הליגה, אך בפועל, הניסיון להתגבר על הכאב פגע בו, שכן הפציעה החמירה והוא הושבת מאימונים מספר פעמים בהמשך.

"נפצעתי עוד כשהייתי במכבי ת"א. חשבתי שזה לא נכון לחזור לשחק, אבל לחצו עליי", הוא סיפר בראיון במולדתו, "לא הצגתי את היכולת שרציתי, וזה יצר איזשהי אכזבה ממני".

אותה אכזבה כנראה גרמה לקארפין לא לספור את קיארטנסון. עד כמה הוא לא ספר אותו? 187 דקות ליגה יש לו כשרק פעם אחת הוא פתח בהרכב. בגביע הוא כבש פעמיים ב-3 הופעות, אבל זה לא ממש שיכנע כשאת משחק הליגה האחרון שלו הוא רשם לפני שלושה חודשים (!).

"הליגה ברוסיה הרבה יותר פיזית מבישראל. לקח לי זמן להסתגל. בישראל שיחקתי בקבוצה שהיא ברוב המשחקים פייבוריטית ושולטת בכדור", הוא הסביר, "אני הייתי מאוד פיזי ביחס לאחרים וכאן זה קצת שונה. אנחנו פחות שולטים בכדור ומשחקים על מתפרצות. הכוח שלי הוא לשחק קרוב לשער, אבל אני יכול לתרום בכל סיטואציה. אם יתנו לי הזדמנויות, אני אוכיח את עצמי, אבל בינתיים זה לא ממש קורה".

איפה הוא יתניע את הקריירה?
מרגע שראה שהוא לא ממש בתכניות של רוסטוב, קיארטנסון וסוכנו החל לחפש אחר אופציות אחרות, אלא שאז הם נתקלו בבעיה: מתחילת העונה הוא שיחק בשתי קבוצות: מכבי ת"א ורוסטוב, מה שמונע ממנו לחתום בקבוצה שלישית העונה, אלא אם העונות שמשוחקת היא "הפוכה", כלומר נפתחת במהלך החורף.

לכן כאשר שמו נקשר למלאטינספור, אליה על פי דיווחים הוא אף המריא להתרשמות, המעבר ירד מהפרק. מאז שמו נקשר לליגה הסינית, אליה הוא בעבר הצהיר שלא יחזור, כשכעת הוא שוב ניצב בפני צומת דרכים.

"וידאר לא רוצה לעזוב, אבל מה שחשוב לו זה קודם כל לשחק, ובינתיים זה לא קורה", הבהיר סוכנו, אולאפור גארדרסון. לאחרונה הדיבורים סביב עתידו עלו כשרוסטוב אף הביעה נכונות להעבירו בהשאלה. ניו יורק סיטי מה-MLS התעניינה בו, כשגם אסטנה הקזחית, שהביסה 0:4 את מכבי ת"א אשתקד, גיששה עימו.

יחד עם זאת, קיאטרנסון מבין שכדי לחזור לעצמו הוא צריך לשחק במקום שהוא מכיר ויהיה לו יותר נוח להשתלב, מה שהוביל אותו לליגה השבדית.

למי ששכח, קיארטנסון חווה עונת שיא במאלמו (14 שערים) לפני שנמכר למכבי ת"א, והתדמית שלו בשבדיה עדיין טובה. הוא צפוי לחתום בהמארבי, כשלאחרונה אף הצהיר שישמח לשוב לנבחרת איסלנד למרות הודעת הפרישה.  

יחד עם זאת, נראה שבגיל 29 קיארטנסון שוב חוזר לנקודת ההתחלה. כשעבר למכבי ת"א הוא חשב שזו תהיה מקפצה בשבילו, אך בפועל הקריירה שלו הלכה אחורה. האם הוא יכול להתניע אותה מחדש? התשובה טמונה בעיקר בעד כמה הוא רעב עדיין.