$(document).ready(function () { setTimeout(function () { $('#Haim_L').remove(); }, 2500); // Remove the element after 3000 milliseconds (3 seconds), you can adjust this value as needed });
הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

אימת האגדות: שיגע את ליונל מסי וגרם לרונאלדו לאבד עשתונות

עלי אל בולאיהי, שזכה בארבע אליפויות ורשם קריירה ארוכה בערב הסעודית, התפרסם בשל העימותים הבלתי נשכחים שלו עם הכוכבים הגדולים. אז למה הוא צוחק אחרון?

רועי ויינברג
רועי ויינברג  13.04.24 - 13:40

החיים של כל אחד מאיתנו מלאים בדמויות משנה. גם אם כל אדם הוא עולם ומלואו, באופן טבעי, יש לכל מי שקורא וקוראת את זה אנשים משמעותיים יותר ופחות בחיים. אותו דבר נכון גם בכדורגל – יש שחקנים שהיינו מדליקים בשבילם טלוויזיה, יש שחקנים שאנחנו נכנסים לקרוא כל מילה שנכתבת אודותם, ויש שחקנים שנמצאים מסביב. כאלה שאולי רשמו קריירה יפה, אבל לא שמות שאנחנו נזכור בטווח הרחוק.

רוב הסיכויים הם שאתם לא תזכרו את שמו של עלי אל בולאיהי, גיבור הכתבה הזאת, בעוד שבוע מהיום. זה בלתי נמנע. הבלם בן ה-34 של אל-הילאל עבר קריירה מרשימה בערב הסעודית, בה שיחק גם באל-עמאל, אל-פתח ובנבחרת, וזכה ב-4 אליפויות בליגה הסעודית. הוא אמנם שחקן הרכב לצד קאלידו קוליבאלי, ניקולה מיטרוביץ`, רובן נבש וסרגיי מילנקוביץ` סאביץ`, אבל אף אחד לא יגדיר אותו ככוכב כדורגל. למרות זאת, כולנו יודעים מי זה.

אל בולאיהי עלה לכותרות השבוע אחרי שגרם לכריסטיאנו רונאלדו, אולי אחד משני השחקנים הגדולים בהיסטוריה, לאבד את עשתונותיו, לאיים באגרוף על השופט ולקבל כרטיס אדום בסופר-קאפ הסעודי. בעבר הוא חבט בגבו של ליאו מסי במשחק הראשון של מונדיאל 2022 ומשך בשערו של יונג מין סון באליפות אסיה האחרונה.

שני כוכבים בקנה מידה היסטורי, ואולי הכדורגלן הגדול באסיה כיום, כולם הפסידו באותם משחקים. ב-262 משחקים בקריירה אל בולאיהי הורחק חמש פעמים בצהוב שני ופעם אחת באדום ישיר. לא נתון חריג לבלם, כך שקשה להגדיר אותו כשחקן מלוכלך או לפחות כשחקן שנענש ע"י השופטים. שחקן שעלה למסי, כריסטיאנו וסון על העצבים, ניצח את שני הראשונים ונגרר לפנדלים מול השלישי.

היסטוריה של עימותים
ה"פריצה" העולמית של אל בולאיהי התחילה במונדיאל 2022. ערב הסעודית עלתה ל-1:2 על ארגנטינה בדקה ה-53, כל שחקניה הלכו לחגוג ואל בולאיהי רץ לעברו של מסי, טפח על גבו והתחיל לדבר. "אמרתי לו שהוא לא הולך לנצח. הוא לא ידע מה להגיד לי", אמר בגאווה לתקשורת הסעודית לאחר מכן. מסי חייך אליו, לפני שלאוטרו מרטינס ופאפו גומס הגיעו כדי להפריד בין השניים. אותה ארגנטינה, שהפכה לאלופת העולם, לא הצליחה להבקיע עד לסיום.

אותה מגמה המשיכה פעם נוספת במדי ערב הסעודית, הפעם מול דרום קוריאה. אל בולאיהי נדרש לשמור על יונג מין סון, כוכב טוטנהאם ואולי הכדורגלן הנערץ ביותר באסיה, ובשמינית הגמר דחף אותו ואף ניסה למשוך בשערו. סון בהתחלה הגיב בחיוך עד שדחף ממנו את אל בולאיהי, ששיחק 120 דקות לפני ההפסד בפנדלים. "גם סון לא הפחיד אותו", אמרו, וייחסו את זה לגאווה לאומית בתקשורת המערבית, לא אחת שמתמחה בכדורגל הסעודי, בלשון המעטה.

הוא תועד דוחף את לואיס סוארס, מנסה להוציא את הכדור מידיו של רוברט לבנדובסקי ועולה לכותרות כל פעם מול כוכב על אחר, כשהמכנה המשותף הוא היכולת של אל בולאיהי לעלות לשחקנים הגדולים בעולם על העצבים. "אמרתי ללבנדובסקי שהוא החלוץ הכי גרוע בעולם", סיפר בגאווה אחרי המפגש מול הפולני.

שיא השיאים הגיע במפגשים מול רונאלדו. הליגה הסעודית הפכה לליגה של כוכבים שמגיעים ומנסים להפוך אותה לליגה שלהם, אבל חלקם נתקלו בהתנגדות של הכוכבים המקומיים ובראשם אל בולאיהי, אולי הסמל לכדורגל האגרסיבי ביותר בליגה המקומית. במשחק הראשון הוא הספיק לצעוק על רונאלדו מספר פעמים במשחקים בין אל-נאסר ואל-הילאל בשנים האחרונות, כמי שהתבקש לשמור אותו אישית. "רונאלדו פשוט עמד שם וראה את אל בולאיהי צועק עליו, מחייך", נכתב ב"טוקספורט" אחרי אחד העימותים ביניהם בשנה שעברה. הוא תועד צועק ומקניט את רונאלדו אחרי ניצחון של אל-הילאל, וכעת הפורטוגלי איבד את שלוותו והשיב לאל-בולאיהי עם מרפק לחזה, והבטחה של רונאלדו להתראיין ו"לפתוח את כל הבעיות שיש בליגה הסעודית".

"הוא מטריל את כולם", נכתב בכתבה ב"דיילי מייל" שהוקדשה למעלליו. "הוא הצליח לעצבן את סאדיו מאנה וזרים נוספים שהגיעו לערב הסעודית בקלות, ועושה את כל זה בזמן שהוא פותח בהרכב של מוליכת הטבלה". אל בולאיהי נמצא בראשות הטבלה עם אל הילאל ובדרך לאליפות המפרץ, מעל שמות כמו רונאלדו, מאנה או בנזמה.

חלק מהדמות
אל-בולאיהי, כאדם, לא מצטייר כמי שרוצה בהכרח לפגוע ביריבים. הוא רוצה לנצח ורוצה שיכבדו אותו, כפי שאמר בעצמו. "ביקשתי ממסי שיכבד אותנו", אמר לאחר המשחק ההוא מול ארגנטינה. "דיברתי איתו בערבית. אמרתי לו שהוא לא ינצח אם הוא לא יתן לנו כבוד, ועזבתי רק כששני שחקנים באו לעברי". חודשים לאחר מכן אל בולאיהי סיפר כי חשש מכך שמסי יבקש מאל-הילאל למכור אותו כתנאי להצטרפותו, אך הפרעוש בחר בסופו של דבר לשחק בארצות הברית. "מסי יוכל להגיד שהוא לא רוצה את מספר 5 אצלו בקבוצה. אני מקווה שאלוהים יגן עליי. אם הוא יגיע, אלוהים יעזור, לא אגיע לשני האימונים הראשונים ואראה כמה הוא כועס עליי".

הנוכחות של אנשים כמו אל בולאיהי מזכירה לנו שמעל הכל, גם הספורטאים הגדולים ביותר בני אדם. המרפק לחזה של רונאלדו הוא אולי הדבר הטוב ביותר שקרה לו בקריירה, עדות לזה שהוא מצליח להכנס למוח של אנשים ששווים מיליארדים ומעסיקים עולם שלם כבר 15 שנה. עדות לזה שהיכולת שלו מצליחה להשפיע גם עליהם ולנצח במשחקים. הוא רק דמות משנה בהצגה של רונאלדו (בזמן שרונאלדו דמות משנה משלו בהצגה של ערב הסעודית, המדינה שמעניקה את המימון לאונר"א לאחר שכל מדינות המערב חדלו מכך), אבל הוא רוצה שיכבדו אותו.

כשאנחנו מדברים על הכדורגל הסעודי, או על הכדורגל בכל מקום, אנחנו מדברים על הכוכבים. על הקבוצות הגדולות, הקהל, המאמנים, הפוליטיקה שמאחורי המשחק וכן הלאה. המרפק שרונאלדו נתן לאל-בולאיהי גרם לכולנו לחשוב מחדש על הענף. הוא הזכיר לנו שבתוך כל ההצגה הזו יש גם כדורגל סעודי.