הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

זהות קנויה: כך עלול להתרסק הפרויקט של פריס סן ז'רמן

אל תתנו להצלחה בצ'מפיונס להטעות אתכם, המועדון יושב על חבית חומר נפץ. הבעלים החליפו את סמל המועדון, שיחררו שחקני בית וגרמו לזעם באולטראס. הכל על מאחורי הקלעים בעיר האורות

מיכאל וינסנדט
מיכאל וינסנדט  17.09.13 - 12:00
השקט שלפני הסערה
השקט שלפני הסערה

תגיות: פ ס ז'סאקו

נדמה שהשבוע ננעץ אחד המסמרים האחרונים בארון הקבורה העונה לשם פריס סן ז'רמן. במעמד נשיא הקבוצה, נאסר אל חלאיפי, מלווה במשפחת המלוכה הקטארית, הכריזו ברוני המועדון על שינוי שמה של אקדמיית הנוער.

"מעתה אמרו: 'מרכז אורידו'", נכתב למחרת בעיתוני הספורט בצרפת. המהלך בדמות שינוי שם בית הספר לכדורגל אשר אמור להצמיח את דור העתיד של המועדון, היה אקט נוסף מיני רבים בדרך לאובדן הזהות המתפוררת של הקבוצה מעיר הבירה. ללא שחקני בית בסגל, עם סמל המועדון ששינה את פניו ואקדמיית נוער שפועלת בחסות חברת התקשורת של קטאר, המועדון מעיר האורות הולך וכבה יום אחר יום.

"אין בנו שום רצון למחוק את יסודות המועדון", הצהיר בתחילת השנה מנכ"ל הקבוצה ז'אן-קלוז בלאן בעת הצגת הלוגו החדש של הקבוצה. הסמל המהודר עורר מחדש את זעמם של אוהדים רבים בצרפת. העריסה אשר מסמלת את מקום הולדתו של לואי ה-14 יחד עם שנת היווסדו של המועדון נמחקו כלא היו. "אתה לא יכול להשתוות למועדונים הגדולים באירופה כאשר על סמל המועדון רשום 1970" הוסיף המנכ"ל והתגובות לא איחרו לבוא. "עכשיו אני בטוח מאי פעם: השיווק גבר על הערכים" נכתב באחד הטוקבקים ואחר הוסיף בנימה של יאוש, "הם שכחו רק דבר אחד: להחליף את מגדל אייפל בבאר נפט".

אם לא די במהלכים שיווקים, גם על כר הדשא ידם של הברונים מקטאר ממש לא הייתה נקייה. בדרך אירונית להפליא, האיש אשר הדף את הביקורות על כך שהזהות אבדה מן הקבוצה היה לא אחר מאשר שחקן הבית ממאדו סאקו: "כל עוד אני וקלמון שאנטום (שחקן בית נוסף של המועדון) נשאר כאן, הזהות תישאר", הצהיר בתחילת הקיץ בלם הנבחרת אל מול גלי הביקורות הרבים מצד כלי התקשורת. מאז אותה הצהרה, לא מעט דברים השתנו בעיר האורות: בעוד הבלם שנואש לדקות משחק עזב לליברפול, חברו לאקדמייה שאנטום, הושאל לטולוז.

המצב שנוצר הניב שאלות קשות בנוגע לעתיד המועדון הצרפתי. בראיון לתחנת הרדיו הצרפתית RMC, דיבר מיודעינו, שחקן בית"ר י-ם לשעבר, ז'רום לרואה על המצב העגום אליו נקלעה הקבוצה. לטענתו השתלטות הקטארים הרגה את ההיסטוריה של המועדון: "יש כרגע שחקנים גדולים בקבוצה, זה נכון. אבל פ.ס.ז' איבדה מהזהות שלה. הנשמה כבר לא נמצאת במועדון וכך גם האוהדים מרגישים", התבטא הקשר אשר גדל במועדון ולבש את חולצת הקבוצה במשך 5 שנים. "לאט לאט פ.ס.ז' מאבדת מהזהות שלה. זה נחמד לראות שחקנים גדולים רצים בפארק דה פראנס אבל צריך לכבד גם את אלו שלבשו את החולצה לפניהם".

בשביל להבין את שורש הבעיה כדאי להתעמק לרגע בסיפורו של ממאדו סאקו. הבלם שענד לראשונה את סרט הקפטן בהופעת הבכורה שלו בבוגרים בליגה הצרפתית, עזב הקיץ את המועדון אליו הגיע בגיל 12. הילד שהפך תוך זמן קצר לחביב הקהל הפריזאי סימל יותר מכל את חלומם של לא מעט ילדים שגדלו בשכונות המצוקה ברחבי הבירה וראו בספורט כדרך המפלט היחידה לצאת משגרת החיים הקשה. אך מה שטוב לליברפול כנראה לא מספיק טוב עבור הקטארים.

לא פחות מ-32 מיליון יורו שילמה פ.ס.ז' עבור בלמה הברזילאי של רומא, מרקיניוס, שיחגוג בשנה הבאה יום הולדת 20. זה הוביל את סאקו למסקנה פשוטה -  הוא לא רצוי. "עשיתי הרבה מאוד דברים בפ.ס.ז' ולכן אני הולך עם הראש מורם. זו בחירה שעשיתי עבור המשך הקריירה שלי, אני לא מרגיש שום חרטה או מרירות עם העזיבה", הסביר הבלם את החלטתו. "קרו דברים מסויימים במועדון שלא אדבר עליהם בזמן הקרוב, אני רק יכול להגיד בניגוד לכל מה שרשמו עליי בחודשים האחרונים - תחרות אף פעם לא הפחידה אותי. אני אחד שגדל לתוך מאבק בחיים".

אותו מאבק שסאקו דיבר עליו, חווים אוהדי הקבוצה כבר 3 שנים. בעקבות קטטה בין מחנות האוהדים של המועדון אשר הביאה לרציחתו של אחד מהם, נאלצים ארגוני האולטראס לראות את קבוצתם מחוץ ליציעי הפארק דה פראנס. גם התקוות לשינוי צו זה, בעקבות הממשלה החדשה שקמה אשתקד לא הועילו ומי שזעק את צעקתם הוא לא אחר מאשר שוער העבר ז'רום אלונזו: "האווירה בפארק היא אלמנט סופר חשוב. כיום, אין יותר את האווירה שזכיתי לחוות כאן", סיפר השוער ששיחק בקבוצה במשך 7 שנים.

"בגלל 200 קיצוניים ביציעים, 13,000 אלף אוהדים נאלצים לראות את קבוצתם דרך הטלוויזיה. הפארק דה פראנס, מבלי האולטרס מאחורי השערים זה משהו בלתי נתפס. שחקנים כמו איברהימוביץ' ולאבצי זקוקים לאווירה הזו בשביל להתפוצץ, הם מסוג השחקנים שצריכים את הלהט, את הזעם הזה באצטדיון".

כסף לא מהווה בעיה בבירת צרפת. לצד הכוכבים שרצים על המגרש והחולצות שנחטפות על ידי התיירים בשאנז אליזה, צריכים ראשי המועדון לעשות פאוזה קלה ולראות לאן רוחות המועדון נושבות. ללא אותם אוהדים אמיתיים, ללא אותם שחקני בית בקבוצה, פרוייקט הכדורגל השאפתני בעולם יתפוצץ מוקדם משחושבים. על מנת שהתסריט יתרחש מוקדם מהצפוי נשארו לקטארים משימה אחת נוספת: שינוי שמו של האצטדיון. תהיו בטוחים שהמשימה פשוטה משחושבים, לשם כך נשאר רק לחתום על צ'ק נוסף.