הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

דילמת רונאלדו

הכוכב של יובנטוס ממשיך לכבוש בצרורות, משתפר בכל נתון סטטיסטי ואפילו מבשל יותר מבעבר, למרות שינוי התפקוד אצל אלגרי. אז למה משהו חורק בהתקפה של הגברת הזקנה?

אריק רייניש
אריק רייניש  12.03.19 - 16:51

שבעה חודשים אחרי המעבר המתוקשר מריאל מדריד, מגיע המבחן הגדול הראשון של כריסטיאנו רונאלדו. "מר ליגת האלופות" נרכש על ידי יובנטוס למטרה אחת: להביא את הגביע עם האזניים הגדולות לטורינו. הערב (22:00) העיניים יופנו לפורטוגלי, שינסה לעזור לקבוצתו למחוק פיגור 2:0 מול אתלטיקו מדריד. זה זמן טוב ללכת אחורה ולבדוק: האם יובנטוס עשתה עסקה טובה עם רכישתו תמורת כ-100 מיליון יורו.

משפיע רבות, לטוב ולרע
כשרוב העונה מאחורינו, אי אפשר להגיד שרונאלדו לא סיפק את הסחורה. היכולת הגבוהה שלו זיכתה אותו ב-9 זכיות בתואר השחקן המצטיין של המשחק, הכי הרבה בסרייה A. בנוסף, אתר הכדורגל המוערך WhoScored, שנותן ציונים לשחקנים, העניק לו ממוצע של 7.78, הגבוה ביותר מבין שחקני הליגה. כהרגלו הוא כובש בצרורות ולאחר שבארבעת משחקי הפתיחה לא הבקיע, הוא איפס כוונות ורשם 19 שערי ליגה.

"יובה זכתה בשחקן הכי טוב", החמיא שחקן העבר כריסטיאן ויירי, "הוא כבש מאות שערים, 50 כל עונה...עם הרגל השמאלית, עם הימנית, זה לא משנה – הוא מכונת שערים". אך הנתון הסטטיסטי הנוסף בו רונאלדו מוביל את הליגה הוא, באופן מפתיע, כמות הבישולים. הוא בישל כבר 8 שערי ליגה העונה, 3 יותר ממה מבכל העונה שעברה. בכלל, הוא מעורב יותר במשחקה של הקבוצה. הוא מכדרר (6.91 לעומת 5.56), מגביה (2.5 לעומת 1.89) ומוסר (32.1 לעומת 27.1) יותר מבעונה שעברה.

עיקר השיפור באספקט הזה של המשחק טמון בתפקידו על המגרש. בריאל רונאלדו שיחק קרוב לרחבת היריב, בין אם הוצב בצד השמאלי של ההתקפה ובין אם כחלוץ חוד, בעוד מרסלו חרך את האגף השמאלי. ביובנטוס, לעומת זאת, המצב שונה. הוא משחק כקיצוני שמאלי, קרוב יותר לקו, כפי ששיחק בעבר. הקבוצה מרבה לתקוף מהאגפים, וכך נוצר מצב שהוא משתתף יותר בהתקפות ופחות משמש כרגל מסיימת.

בכלל, משחק ההתקפה של יובנטוס בנוי סביב רונאלדו, כפי שמצופה מקבוצה בה משחק אחד מכוכבי ההתקפה הגדולים בהיסטוריה. מנדז'וקיץ', למשל, מרבה לעבוד מעמדת החלוץ עבורו ולמשוך אליו את שחקני הגנת היריב בכדי להקל על הפנומן, כפי שבנזמה עבד עבורו בריאל. הם משתפים פעולה מצוין ויחדיו הם אחראים על כמעט מחצית משערי הליגה של הקבוצה. "שיתוף הפעולה בין רונאלדו לבנזמה הראה לנו ששחקנים זקוקים אחד לשני בכדי ליצר איזון", ניתח אלגרי, "כך מנדז'וקיץ' תורם לרונאלדו, כפי שמטווידי תורם לפיאניץ'".

אף על פי כן, ישנו עוד צד למטבע. שיטת משחקו של אלגרי מעט מבוקרת וטקטית, וההסתמכות ההתקפית על רונאלדו, שבריאל התרגל לסיים את ההתקפות ולא להניע אותן, גורמת לכך שיובנטוס משוועת לניצוץ התקפי. דיבאלה, שבעבר כל התקפה עברה דרכו ובעונה שעברה סיים כמלך שערי הגברת הזקנה, הוא הנפגע העיקרי. הארגנטינאי פרח כ-"טרקוורטיסטה", הקשר ההתקפי שמשחק במרכז, מתחת לחלוץ, ללא משימות הגנתיות.

אך אצל אלגרי אין מקום לשני שחקני התקפה עם פטור מהנטל ההגנתי. האיזון, כאמור, חשוב מאין כמוהו. לכן דיבאלה לא מצליח לבוא לידי ביטוי, ומשחק ההתקפה של יובנטוס הפך לפחות מגוון. חרף נוכחותו המאיימת של רונאלדו בהתקפה, ולמרות שאין מועמדת רצינית שתתחרה על האליפות, הקבוצה כבשה 6 שערי ליגה פחות מאותה נקודת זמן אשתקד.

מול אתלטיקו, למשל, הלוחמים של צ'ולו סגרו היטב את רונאלדו, וליובנטוס לא היו פתרונות התקפיים בכדי לפרוץ את החומה המדרידיאית. כך נוצר מצב שלמרות שהחלוץ הטוב בעולם פורח, נראה שדווקא משחק ההתקפה של הקבוצה שוקע.

אסור להמר נגדו
אם ההתקפה של יובנטוס נראית לעיתים אנמית, מצבה של ריאל חמור בהרבה. ריאל לא השכילה להביא תחליף ראוי לרונאלדו, ובור בעומק 50 שערים נפער ברחבת היריבות. לראייה, ריאל הבקיעה העונה 47 שערי ליגה -  18 פחות מבתקופה המקבילה בעונה שעברה. צמד המשחקים בסנטיאגו ברנבאו מול ברצלונה היווה עדות לחוסר המחץ אחרי עידן רונאלדו. המארחים היו הטובים על המגרש לפרקים נרחבים, אך לא הצליחו לתרגם את היכולת לשערים ונענשו.

התחושה בקרב האוהדים היא שקבוצתם הורכבה משחקנים משלימים שעושים את תפקידם בצורה הטובה ביותר בעולם, ולאחר ששירתו את רונאלדו במשך שנים רבות, לא ידעו להנהיג בלעדיו. כפי שבמדריד מתקשים כרגע, ניתן להניח שכך גם יהיה בברצלונה ביום שאחרי מסי, אך כשכוכב כזה משחק בקבוצה שלך, מדובר קודם כל בפריבילגיה. אחד שבכל יום נתון מושך אליו את ההגנה ואת חיצי הביקורת, ובכך הופך את חבריו לטובים יותר, שחקן שבכל עונה מספק את הסחורה, מישהו שגורם לכולם להאמין שהכול אפשרי.

הרי רונאלדו הוביל את פורטוגל לזכייה מפתיעה ביורו, כבש קרוב ל-600 שערים בקריירה והוביל מהפכים גדולים מול וולפסבורג, פ.ס.ז', ברצלונה ובאיירן מינכן. כך שלמרות שאתלטיקו מגיעה עם יתרון משמעותי, מישהו מוכן להמר בלב שלם נגד רונאלדו?