$(document).ready(function () { setTimeout(function () { $('#Haim_L').remove(); }, 2500); // Remove the element after 3000 milliseconds (3 seconds), you can adjust this value as needed });
הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

יורוליג, גרסת הכדורגל: כל הפרטים על ה"סופר ליג"

המשתתפות, שיטת המשחקים, מתי זה יקרה (אם בכלל), מי עומד מאחורי ההקמה ומי ירוויח מהיוזמה? ברתומאו הטיל פצצה כשאמר שבארסה תצטרף לסופר ליג, אבל מה זה באמת אומר? עושים סדר עם כל מה שידוע עד כה על היוזמה שעלולה לטלטל את הכדורגל העולמי

אור אבולעפיה
אור אבולעפיה  28.10.20 - 11:19

תגיות: סופר ליג

רגע אחרי ההתפטרות שלו מברצלונה, ז'וזפ מריה ברתומאו הטיל פצצה שעשויה לשנות את הכדורגל האירופי. הנשיא המתפטר של הבלאוגרנה הודיע שברצלונה נרשמה לסופר ליג, שתבטיח את עתידה הכלכלי של ברצלונה. אז מה היא אותה סופר ליג? דיווחים שונים מרחבי אירופה פירסמו על היוזמה, ואנחנו ננסה לעשות לכם סדר.

אותה "סופר ליג", נחשפה למעשה לראשונה לפני שנתיים ב"פוטבול ליקס", כשמסמכים שדלפו טענו על יוזמה מצד הקבוצות הגדולות להקמת ליגה סגורה, אם תרצו "היורוליג של הכדורגל האירופי".

  • חשוב להדגיש: הכל עדיין בגדר יוזמה שנמשכת כבר מעל שנתיים, הדרך מהתכנון ועד לביצוע - עדיין ארוכה מאוד.

למה יש רצון להקים ליגה כזאת?
הסיבה העיקרית לרצון של הקבוצות העשירות בעולם להקים ליגה סגורה ועצמאית היא שריבוי המשחקים הגדולים ביניהן, עשוי להגדיל את נתח ההכנסות שלהן משמעותית. המשמעות: הפערים הכלכליים רק יצמחו בין קבוצות הפאר ברחבי אירופה לבין מועדונים יותר צנועים.

מי קיבלו הצעה להשתתף?
על פי הפרסומים מדובר בליגה אקסלוסיבית, מפעל סגור, שיכלול בין 16 ל-18 מועדוני על בלבד, מרביתם מאנגליה, צרפת, איטליה וספרד. אם תרצו, החזון הוא ליגת האלופות, אך ללא קבוצות "קטנות". באנגליה דווח על יונייטד וליברפול ככאלה שכבר נתנו אור ירוק למהלך, בעוד צ'לסי, מנצ'סטר סיטי וטוטנהאם קיבלו פניות. בספרד, ברצלונה ואתלטיקו מדריד קיבלו הזמנות להשתתף, כשיש פרסומים שריאל מדריד, וכן ראשי באיירן מינכן ויובנטוס, קיבלו הצעות. בהמשך צפויות שתי קבוצות נוספות להצטרף, מפורטוגל, רוסיה, הולנד ו/או טורקיה.

מה שיטת המשחקים?
בדומה ליורוליג בכדורסל, השיטה המדוברת תהיה בשיטת "בית וחוץ", מה שיבטיח עשרות מפגשי ענק בין ענקיות היבשת. לאחר מכן יתקיים מיני טורניר בין המדורגות הבכירות באותה ליגה, כשיהיו מפגשי ראש בראש, שלאחר מכן תוכרז האלופה. היתרון: מפגשי ענק בכל שבוע. החסרון: מכה אנושה לקבוצות בדרג השני.

מתי זה יקרה, אם בכלל?
התאריך שנקבע הוא בקיץ 2022, כלומר בעוד 2 עונות, כדי לאפשר ארגון טכני של המפעל החדש. הכל עדיין בגדר יוזמה שנמשכת כבר שנתיים, כך שעד לביצוע, ייקח עוד זמן.

מי עומד מאחורי הקמת הסופר ליג?
כאן הדיווחים סותרים. ישנם פרסומים שטוענים שמי שעומד מאחורי הרעיון לפי הפרסומים הוא צ'רלי סטיליטאנו, יו"ר "רלוונט ספורטס", חברת שיווק ופרסום, שהוביל את גביע האלופות הבינלאומי, טורניר קדם העונה בהשתתפות מועדוני הצמרת מרחבי אירופה. סטיליטאנו טוען שהקבוצות המשתתפות יוכלו להרוויח למעלה מחצי מיליארד יורו בשנה. בסקיי ספורטס טענו שיש רצון שמלבד גופים עסקיים, גם אופ"א תעמוד מאחורי המפעל, ולמעשה תעשה מיתוג מחודש לליגת האלופות. אם אופ"א תסרב, שכן יש כאן אינטרסים גם עם ליגות אחרות וקבוצות אחרות שלא ישתתפו במפעל הסגור, אז תעשה פנייה לפיפ"א במטרה שתיקח על חסותה את הארגון.

האם זה תחליף לליגות המקומיות?
חד משמעית לא. אותן קבוצות על ימשיכו לשחק במולדתן, אבל אם הליגה אכן תוקם, זה עלול להיות פגיעה אנושה בליגת האלופות, לפחות בגרסה שאנחנו מכירים אותה. על פי אותו דיווח, המועדונים שיצטרפו עשויים לפרוש מליגת האלופות, שכן לוח הזמנים החופף עם משחקים מדי שבוע לא יוכל לאפשר השתתפות גם בליגת האלופות במקביל. הדבר עשוי לעצב מחדש את מפת הכדורגל העולמי, כשליגת האלופות הנוכחית עשויה להתקיים ללא חלק מהמועדונים הגדולים בעולם.

מי המרוויחים?
הקבוצות הגדולות, שיכניסו סכומי כסף משמעותיים והכנסה בטוחה מדי שנה, ללא קשר להצלחות שלהן בליגה המקומית והגופים העסקיים.

מי המפסידים?
קבוצות הדרג השני. צמיחה של "סוס שחור" חדש באירופה לא תתאפשר כשיש ליגה סגורה שרק בה ישחקו הקבוצות הגדולות. וגם: אופ"א, שאם תחליט לא להיות חלק מהליגה, עשויה לקבל מכה אנושה למותג הכי חזק בכדורגל העולמי: ליגת האלופות.

מה הדילמה הגדולה של אופ"א?
על פניו, אופ"א יכולה להצטרף לארגון הליגה, כך היא תבטיח את ההכנסות שלה, ליגת האלופות תישמר (בשם אחר), והיא תמשיך להוביל את התחרות הגדולה בכדורגל העולמי. אך מנגד, היוזמה הזאת מנוגדת לחלוטין לחזון של אופ"א לפיו יש לתת הזדמנות גם לקבוצות מליגות קטנות יותר.

מה זה אומר על הישראליות?
אם גם ככה קשה לישראליות להגיע לשלב הבתים לליגת האלופות, כעת לא תהיה להן אפילו הזדמנות להגיע לליגה של הגדולות.