הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

יצאה מאיזון: מכבי ת"א התבטלה מול דאנדוק

מכבי ת"א התרסקה באירלנד אחרי שדאנדוק עלתה עליה בכל פרמטר. השינוי ההתקפי של ארבלדזה עלה לו ביוקר וגם: שיטת שלושת הבלמים בב"ש הכי מתאימה לכדורגל הישראלי

עומרי אפק
עומרי אפק  30.09.16 - 11:30

ההפסד של מכבי תל אביב לדאנדוק הצית מחדש את הספקות לגבי יכולותיה של סגנית האלופה בזירה האירופית הקשוחה. הצהובים לא עמדו בפער בין סכנין, רעננה והפועל תל אביב שהחזירו אותם למסלול לבין לבין זניט ודונדאק, מה שלא מצופה ממועדון שכבר אמור לדעת להתאים את עצמו לזירה האירופית אחרי שהופיע בשלב הבתים של ליגת האלופות.

חניכיו של שוטה ארבלדזה הפסידו לדאנדוק בכל הפרמטרים הקשורים לפיזיות, ניצחון במאבקים הקטנים על הכדור, ובאסרטיביות ליד הרחבה. הנעת הכדור של מכבי הייתה הנעת סרק שבלונית, שהאיריים היו מוכנים אליה עם חיפוי והרבה התלהבות. המארחת ניצחה בעזרת שתי נקודות אליהן מכבי לא הייתה מוכנה: הכניסות של הורגן המצוין מהקו השמאלי והיכולת של נוגחי דאנדוק בתוך הרחבה.

דווקא כששוטה ארבלדזה הימר על חילופים התקפיים, שהחלישו את הקישור מבחינה הגנתית, מכבי הייתה חשופה וגם ספגה. הסגירה של הצהובים בשער הייתה מאוחרת, וחסרונו של גל אלברמן, שהוצא מתפקיד ה"בלם" של הקישור, הורגשה בין שני הבלמים בחלק האחורי של סגנית האלופה.

מילה טובה מגיעה לדאנדוק, שלא במקרה הגיעה לשלב הבתים למרות התקציב הנמוך והסגל האלמוני. קבוצה שמנצחת את באטה בוריסוב, כמעט מדיחה את לגיה ורשה ומוציאה תיקו באלקמאר, היא קבוצה שיודעת להכין את עצמה ליריבות עדיפות על הנייר. גם במשחק מול מכבי, ראינו את האירים מבטלים את החלק ההתקפי של היריבה: את טל בן חיים באגף, את וידאר קיארטנסון בין הבלמים ואת אוסקר סקאריונה שהיה ביום חלש מאוד.

וכך, אחרי שני מחזורים, דווקא הפועל באר שבע חסרת הניסיון האירופי מוצאת את עצמה עם ארבע נקודות בעוד סגניתה למודת הקרבות באירופה, עם אפס נקודות. מכבי תל אביב לא הצליחה להתאים את עצמה ליריבות שלה וליתרונות שלהן, וזה מה שאמור להדאיג את שוטה ארבלדזה וחניכיו לקראת ההמשך.

בכדי להעפיל, מכבי תל אביב תזדקק לניצחון חוץ אחד לפחות ושני ניצחונות בית, דבר שנראה קשה מאוד כרגע אבל בעיקר מדאיג עבור הכדורגל הישראל, כששוב קיבלנו הוכחה חותכת לכך שהגנות עם שני בלמים לא יודעות להתמודד מול חלוצים אירופיים. ההגנה הצהובה ספגה כבר חמישה שערים בשני המשחקים, בעוד הגנת שלושת הבלמים של האלופה שומרת עד כה על רשת נקייה.

במחזור הבא מכבי תל אביב תצא למשחק חוץ מול אלקמאר, בעוד הפועל באר שבע תארח את ספרטה פראג. ההבדל הגדול בין שתי הקבוצות הוא שבכדי להשאיר לעצמה סיכוי, סגנית האלופה חייבת לנצח את ההולנדים שיגיעו אחרי תבוסת 5:0 לזניט. האלופה, מבחינתה, תוכל לחיות בשלום גם עם תוצאת תיקו מול הצ'כים בכדי להמשיך לחלום על ההעפלה.

סיפור הסינדרלה של ברק בכר והפועל באר שבע נמשך כרגע, אך השאלה היא האם היא תצליח להישאר צמודה ליריבתה הצהובה בקרב האליפות, שכן האדומים כבר איבדו 5 מתוך 6 נקודות ליגה אחרי המשחקים באירופה.