אין שני לו

איתו בין הקורות יונייטד לא הפסידה העונה, הוא סופג בממוצע לפי דקה פחות מקורטואה ומדה חאה, אולם רק לאחרונה הוא זכה להערכה. סרחיו רומרו, השוער השני הנצחי, יפתח במשחק הכי חשוב של השדים האדומים העונה. האם יהפוך לשוער הראשון בשנה הבאה?

אבירן גרין
אבירן גרין  24.05.17 - 18:15
הזמן שלו. רומרו (getty)
הזמן שלו. רומרו (getty)
תחילת כתבה

מעמדי גמר הם לא זכרונות נעימים עבור סרחיו רומרו. שלוש שנים ברציפות הוא הגיע בתור השוער הראשון של ארגנטינה למשחק על הכל או כלום, ויצא בידיים ריקות פעם אחר פעם. מהשער הדרמטי של מריו גצה במונדיאל 2014 לשני קרבות הפנדלים בקופה אמריקה, מצעד האכזבות הולך וגדל. הערב (רביעי) תהיה לו הזדמנות מצוינת לעצור אותו, כשיעמוד בין הקורות של מנצ'סטר יונייטד בגמר הליגה האירופית מול אייאקס.

בניגוד לנבחרת, בליגה האירופית הוא מככב דווקא מהעמדה הכל כך מוכרת לו - השוער השני. בשנים האחרונות רומרו בעיקר מחמם את הספסל של כל קבוצה בה עבר: בסמפדוריה, לה עזר לשוב לסריה א', איבד את הקרדיט והושאל למונאקו רק כדי לשמש כמחליף לדניאל סובאשיץ'. ליונייטד הוא הגיע בעיקר בזכות לואי ואן חאל שזכר לו חסד נעורים מימיו באלקמאר, אך כשהשדים האדומים מתפארים בשוער כמו דויד דה חאה, איזה סיכוי היה לו?

למעשה, רומרו הגיע ליונייטד בקיץ 2015, בזמן שהמשא ומתן עם ריאל מדריד על דה חאה הלך וצבר תאוצה. ואן חאל עצמו הודה שהארגנטיני הוא זה שאמור להיכנס לאפודת השוער הראשון, כשהכשרון יחזור לבירת ספרד: "צריך לדעת להתנהל כמה שיותר מהר בהתאם לדברים שקורים. בקבוצה ברמה עולמית כמו יונייטד, כדאי שתהיה תחרות בכל עמדה. מי שיהיה טוב, ישחק".

ההתחלה נראתה מצוין עבור רומרו שפתח בארבעת משחקי הליגה הראשונים ומוקדמות האלופות. אז הגיע סיפור הפקס שלא הגיע, דה חאה נשאר במנצ'סטר, הארגנטיני נאלץ להסתפק בפירורים ולא שותף בשום משחק ליגה אחרי אוגוסט. בסך הכל בעונה שעברה הוא פתח 10 פעמים בלבד בכל המסגרות, ואפילו שיחק בקבוצת עד גיל 23 של המועדון.

מעמדו של דה חאה לא השתנה גם כשז'וזה מוריניו הגיע, וגם העונה הוא הצדיק זאת כשעזר ליונייטד לשמור על רשת נקייה 14 פעמים בליגה, ולספוג 29 שערים בלבד (הכי מעט מאז 2009/10). למרות זאת, הסיפור בליגה האירופית היה אחר לגמרי. הספרדי חטף ארבעה בשלושה משחקים בשלב הבתים והיה שותף להפסדים לפנרבחצ'ה ופיינורד, והמיוחד החליט לתת את הקרדיט בין הקורות לרומרו.

והוא לא התאכזב. 11 משחקים יש לרומרו במפעל השני בחשיבותו באירופה העונה, בהם ספג ארבע שערים בלבד ושמר על רשת נקייה בשבעה מהם. בעונה בה היו הרבה רגעי חושך, הארגנטיני היה נקודת האור והצליח להתמודד עם שינויים בלתי פוסקים בהגנה עקב פציעות. בשבוע שעבר הוא הצטיין ב-0:0 מול סאות'המפטון, ואף רשם הישג קטן כשעצר פנדל של חברו לשעבר בסמפדוריה, מנולו גביאדיני, והפך לשוער השמיני בתולדות השדים האדומים בפרמייליג שעושה זאת.

יותר מכל, מה שרומרו הרוויח זה בטחון. השוער שידע הרבה רגעי שפל, וגם בארגנטינה דרשו שתילקח ממנו אפודת השוער הראשון, יודע בדיוק למי להודות על כך: "הגעתי לכאן בהעברה חופשית ואף אחד לא הכיר אותי. מוריניו הביא לי הרבה מאוד בטחון, גם השחקנים, וזה משהו שמאוד חשוב לי". העונה אגב, יונייטד עדיין לא הפסידה כשהוא עומד בין הקורות.

הנתון הבא מעביר את המסר בצורה הטובה ביותר. העונה, רומרו ספג שער בכל 258 דקות, מספר פשוט בלתי נתפס. לצורך השוואה, שוער צ'לסי, טיבו קורטואה, ספג בכל 114 דקות, הוגו לוריס של טוטנהאם 103 ואפילו ג'יאנלואיג'י בופון ספג בכל 134. מה מצבו של הקולגה דה חאה? ספיגת שער בכל 101 דקות.

במצב כזה, זה פשוט נכון יותר שהארגנטיני יהיה זה שיפתח בין הקורות במשחק הגורלי ביותר של מנצ'סטר יונייטד העונה, גם על חשבון דה חאה. בסקר קטן שנערך ב"מירור", 82 אחוזים העדיפו לראות את הארגנטיני בין הקורות וגם מוריניו הבהיר שרומרו אכן יפתח. "אני חושב שזה פשוט יותר הוגן. דה חאה ייאלץ לקבל את העובדה הזאת, בגלל שאם נזכה הוא בכל מקרה יהיה חלק מזה", אמר המיוחד.

כששני שחקנים נאבקים על אותה משבצת, לפעמים עשוי להיות ביניהם דם רע, במיוחד בעמדת השוער. למרות זאת לפי מוריניו נראה שהמצב בין רומרו לדה חאה הוא ההפך הגמור: "הם פשוט מדהימים אחד עם השני, הכל הולך חלק ושניהם מסכימים עם כל החלטה שאני עושה. אני מאוד מרוצה משניהם".

"היחסים שלי עם דויד מצוינים, אנחנו חברים ויש לנו כבוד אחד לשני, הדרך בה אנחנו דוחפים אחד את השני, מעלה את הרמה שלנו", טען רומרו. למרות מיעוט הדקות, הארגנטיני אסיר תודה על כל הזדמנות: "ידעתי שזה לא הולך להיות פשוט ושלא אשחק יותר מדי בפרמייר ליג, אבל אני מאוד מרוצה מהעבודה שאני עושה כרגע. כשקבוצה בסדר גודל של יונייטד רוצה אותך, אין לך באמת אפשרות להגיד לא. אני חושב שכל אחד היה מסכים להצטרף".

בקיץ הקרוב, נראה שהפעם זה יהיה בלתי נמנע, ודה חאה יעזוב את יונייטד לטובת ריאל מדריד. ברשימת הקניות הארוכה של השדים האדומים עדיין לא צץ שם של שוער, מה שמראה את הנכונות להפוך את רומרו לאיש המרכזי בין הקורות. הופעה טובה בגמר הליגה האירופית, תוכל להיות המפתח של הארגנטיני לטופ האירופי בפעם הראשונה בחייו, וחשוב מכך, תשים סוף לאכזבות.