90 מיליון דולר ולימוזינה אחת: הלילה של בלאט

מ-206 למסעדות יוקרה בניו יורק: מאחורי הקלעים במו"מ של הקאבס וארווינג

מערכת אתר ערוץ הספורט
מערכת אתר ערוץ הספורט  02.07.14 - 20:40
תחילת כתבה

אתמול בלילה (בין שלישי לרביעי), הקיץ של דייויד בלאט הפך למעניין. אחרי שהמאמן הישראלי הראשון ב-NBA הגשים חלום בעצם החתימה על החוזה, ואחרי שקבוצתו הנחיתה את הבחירה מספר 1 בדראפט 2014, הגיע זמנו של בלאט לקפוץ למים באמת, עם פתיחתו של שוק ההעברות. הבוקר נודע כי קיירי ארווינג האריך את חוזהו בקליבלנד ויקבל מהקאבלירס חוזה מקסימלי, אבל ההתרחשויות מאחורי הקלעים של העסקה מסקרנות לא פחות מהסכומים המפוצצים.

מ-206 למסעדות יוקרה בתפוח הגדול
את אולם נוקיה ומסעדת 206, אלוף אירופה הטרי החליף במטוסים פרטיים ולימוזינות. אחת כזו, ארוכה ושחורה, אספה את דייויד בלאט ביום שלישי בלילה. בפנים חיכו לו בעלי הקאבס והג'נרל מנג'ר דייויד גריפין לטובת משימת איכות. המשימה: משא ומתן עם 'פרנצ'ייז פלייר'. היעד: מסעדת יוקרה בניו יורק. המועד: 00:01 בלילה, בדיוק 60 שניות אחרי שהחוקים הנוקשים של הליגה הטובה בעולם איפשרו את קיומו של המו"מ.

עתידו הלא ברור של הכוכב הבלתי מעורער הטיל צל על הקאבס כבר שנתיים. המועדון עדיין לא השתקם מהעזיבה של לברון ג'יימס, ולמרות שב-2011 קיירי ארווינג הונחת כבחירה הראשונה בדראפט, בלאט הפך למאמן השלישי שלו ב-3 שנים. השמועות דיברו על כך שגארד נמאס מהלוזריות של הקבוצה וכי הוא קורץ לשווקים הגדולים באמת של ארה"ב, הרחק מקליבלנד האפורה.

מאפשרות לטרייד לחוזה עתק
עם המטען הזה התיישבו בלאט וראשי הקאבס לשולחן המו"מ, אבל שעתיים לאחר מכן קיירי כבר צייץ: "אני כאן לתקופה ארוכה קליבלנד!!! ואני בטירוף!!! סופר מתרגש ומרגיש מבורך על כך שאני כאן וחלק ממשהו מיוחד". אז מה קרה בשעתיים הללו, שהפכו את הסופרסטאר בן ה-22 מכזה שמנסה לברוח, לאחד שנשמע מחוייב לקליבלנד יותר מבכל 3 השנים הקודמות?

במסעדת הפאר בניו יורק הקצו לפמליה מקליבלנד חדר אחורי, פרטי ומבודד. דקה אחרי חצות התיישבו לשולחן הבעלים, דן גילברט, שותפיו ג'ף כהן ונייט פורבס, ה-GM גריפין, המאמן הראשי, בלאט ועוזרו הטרי, טיירון לו. מן עברו השני של השולחן ישבו השחקן עצמו, אביו דרדריק, וסוכנו ג'ף וולשר. למרות שאיש לא הודה בכך, אפשרות לשלוח את ארווינג בטרייד היתה נשקלת במידה והשיחות היו עולות על שרטון.

אלא שעוד לפני שלב הקינוחים המתח התפוגג. בפגישה סופר לכוכב על החזון לשנות את פני המועדון, דרך שינוי שיטת המשחק. סופר לו שבלאט והצוות מאמינים בו, סומכים עליו ורוצים שיישאר. בהמשך גם הסתבר שאביו של השחקן וסוכנו עשו את שיעורי הבית שלהם, כשהצמד החמיא לגרפין על העבודה שעשה בפיניקס, ודנו בכך שאופי של קבוצה רצה יכול להתאים לקיירי.

"האיש יודע איך מנצחים משחקי כדורסל"
האב שאל שאלות קשות את אלו שיהיו אחראים על עתידו המקצועי של הבן, מה שהרשים את הנוכחים. בכיוון ההפוך, ארווינג התרשם עמוקות מבלאט, ועד סוף הערב כבר נחשפה העובדה שבמשפחה חקרו לעומק על בלאט, בין היתר באמצעות שיחות עם שחקנים שעבדו תחת הישראלי. המסקנה אליה הגיעו, כך על פי התקשורת בקליבלנד: "האיש יודע איך מנצחים משחקי כדורסל".

בסופה של הארוחה/שיחה/מו"מ, הושג הסכם. קיירי, שכבר היה תחת חוזה לעוד עונה עבור 7 מיליון דולר, יחתום ב-10 לחודש על הארכת חוזהו לחמש שנים נוספות, במסגרתו יקבל 90 מיליון דולר לכל התקופה. לגבי בלאט, שכבר החל להתרגל לחליפות, לימוזינות והסכמי עתק, ההמשך עומד להיות מרתק לא פחות. כעת הוא עדיין נמצא בעיצומו של החיפוש אחר בית להשכרה, ולאחר מכן יחזור לארץ לשלושה שבועות, במהלכן יבלה עם משפחתו. לקראת סוף אוגוסט המאמן יעזוב את ישראל המהבילה, ואז תחל ההרתפקאה האמיתית.