תמיד הוא: קאזינס הוא הילד הרע של ה-NBA

מקבל מכות על הפרקט מאז התיכון, בארקלי אמר עליו שהוא בחיים לא ישתנה, מסוכסך עם התקשורת ובצמרת העבירות הטכניות. אהוב בחדר ההלבשה ועוזר למשפחות נזקקות עם תרומות ענק. סיפורו המבלבל של דמרכוס קאזינס, הילד הרע בליגה הטובה בעולם

יואב יהב
יואב יהב  06.01.17 - 18:30
תחילת כתבה

זוכרים שכשהייתם בבית הספר והיה בלאגן בכיתה, תמיד היה את הילד הזה שהמורה מאשימה אותו בכל דבר, גם אם זה לא היה הוא. הוא היה אומר תמיד בתמימות "זה לא אני" והיא בכל זאת הייתה שולחת אותו למנהלת, כי גם אם זה לא היה הפעם הוא, אז זה יהיה פעם הבאה.

דמרכוס קאזינס הוא אותו הילד, רק הפעם זאת לא כיתה, אלא ה-NBA, והמורה היא כבר לא המורה, אלא השופטים, והמנהלת היא לא המנהלת, אלא הנהלת הליגה. סיפורו של כוכב סקרמנטו, הילד הרע בליגה הטובה בעולם. רגע לפני שמתחילים, עשו לעצמכם טובה, הדליקו רמקולים ולחצו "פליי" על השיר הבא תוך כדי קריאת הכתבה.

במהלך המשחק של סקרמנטו מול פורטלנד קרה מקרה ביזארי מאוד, שלא מתאים ל-NBA. כשנותרה פחות מדקה לסיום במשחק צמוד, קאזינס סחט עבירה וקלע את הסל על הדרך. במהלך אותו אירוע, הסנטר השתולל וירק את מגן השיניים שלו אל הספסל של הטרייל בלייזרס. השופטים קלטו את זה והרחיקו אותו עם עבירה טכנית שניה. הוא בתגובה זעם וירד בריצה מהפרקט. לאחר דיון קצר החליטו השופטים לבטל את העבירה וקאזינס חזר למגרש כדי לסיים את המשחק עם 55 נקודות, ניצחון ביתי גדול, וכעס גדול עוד יותר.

"מה שקרה פה היה פשוט מגוחך. זה קורה על בסיס קבוע", סיפר קאזינס, "אני מקווה שעכשיו כל העולם יראה את מה שעושים לי, כי זה פשוט מגוחך. בטעות ירקתי את מגן השיניים". הוויכוח כאן הוא לא באמת אם קאזינס ירק את מגן השיניים או לא, אלא למה חשבו שהוא ירק אותו לכיוון הספסל. אם זה היה לדוגמא קוואי לנארד, גם הוא היה מקבל טכנית? או אפילו מישהו יותר קולני כמו לברון? כנראה שלא, אבל זה בדיוק הסיפור של קאזינס – סיפור קלאסי של "זאב זאב".

"בוגי" (עוד מעט נגיע לכינוי המבלבל) במקום השני בליגה בעבירות טכניות. הוא כעת עם 10 לאחר שהחליטו "להמתיק" שתיים מאלה שניתנו לו. הוא הוביל את הליגה בטכניות בעונה 12/13, 13/14 ו-15/16. בין לבין הוא "נרגע" עם 14 עבירות טכניות בעונת 14/15 (שנתנה לו את המקום השלישי). אחרי כל זה, אין פלא שהיחסים שלו עם השופטים הם לא חמים במיוחד, וגם אין פלא שכמעט כל מה שהוא עושה שחורג מגבולות הנורמה מזכה אותו בעבירה טכנית.

"זאת תמיד אשמתו של מישהו אחר", אמר צ'ארלס בארקלי בראיון על קאזינס, "הוא כבר לא ישתנה. בתור ילד באלבאמה הוא לא הסתדר ועבר בין בתי ספר, שיחק רק שנה אחת בקנטאקי ותמיד האשים את כולם חוץ מאת עצמו. הוא כל כך מוכשר, אבל אני כבר חושב שהוא לעולם לא יגיע למיצוי הפוטנציאל שלו בגלל הדרך בה הוא מתנהג". לפי הסטטיסטיקות של קאזינס (28.6 נקודות ו-9.9 ריבאונדים) כולנו יודעים איזה שחקן הוא, אבל ייתכן שבארקלי פשוט יודע על מה הוא מדבר. זה לא רק יכולות הכדורסל שמביאות אותך לטופ, אלא גם ההתנהגות.

הזרעים נשתלו כבר בתיכון
קאזינס הוא ללא ספק אחד "הילדים הרעים" שראה המשחק בשנים האחרונות. המבט שלו זעוף ובכייני בו זמנית, הוא חזק פיזית בצורה בלתי רגילה, לא מפחד להיכנס לעימותים על המגרש ומחוץ לו ואומר מה שהוא רוצה בתקשורת. כדי להבין מאיפה כל זה בא, צריך לחזור אחורה. דמרכוס גדל בשכונה מלאת פשע באלבמה. הוא חלם להיות שחקן פוטבול ב-NFL, אבל למרות גודלו לא הצליח להרשים במיוחד את המאמנים בגיל צעיר. "בוגי" החל לשחק כדורסל אחרי שבמקרה מאמן פגש אותו וחשב שהוא מבוגר יותר והציע לו להצטרף.

בכדורסל נשתלו השורשים. בתיכון האמריקני היה חוטף פיצוצים על המגרש מכל מקום אפשרי. במהלך עונה אחת הוא שבר 4 פעמים את שיניו הקדמיות. "תמיד חשבו שאני גדול יותר ממה שהייתי. תמיד צעקו 'תוציאו אותו החוצה', אם הייתי עושה עבירה כי חשבו שהיא חזקה מדי. אם הייתי עושה מהלך ופוגע בטעות עם המרפק במישהו, אמהות מהקהל היו צועקות 'הוא מנסה לפגוע בילד שלי'", הסביר קאזינס בראיון.

"הדרך היחידה של היריבים לעצור אותי הייתה להרביץ לי הכי חזק שאפשר. בגלל שאני גדול אז אני 'יכול לעמוד בזה'. זה לא נכון, זה באמת כאב, אבל אני לא ברחתי מזה, אימצתי את זה. בגלל זה אני משחק בצורה כל כך פיזית היום". אחרי הסיפורים של קאזינס אפשר להבין באמת מאיפה הכל הגיע, ולמה כל כך קשה לו להשתחרר מהתדמית של הילד הרע, שלא נגמרת רק במגרש.

רק לפני חודש דווח בעיתונות בארה"ב כי קאזינס היה מעורב בקטטה במועדון, יחד עם מאט בארנס, אחרי המשחק של סקרמנטו בניו יורק. במאי האחרון פורסם כי הוא ואחיו היו החליפו מהלומות עם מבלים במועדון לילה בטמפה. אתה לא נכווה אם אתה רחוק מהאש. קאזינס כל הזמן קרוב לאש. אחרי הקטטה האחרונה הזכיר אחד מהעיתונאים בסקרמנטו את הסיפור ההוא מחודש מאי, וכתב שם על אחיו של דמרכוס, ועל מה שהיה ואיך הוא נעצר ע"י המשטרה. הסופרסטאר לא אהב את הדברים וצעק על העיתונאי בחדר ההלבשה, כשהכל מתועד בווידאו.

זו לא הפעם הראשונה שלקאזינס יש בעיות עם העיתונאים. אותו עיתונאי שחטף ממנו צעקות, כבר קיבל שטיפה מהכוכב בעבר. עם אחרים הוא לא היה מוכן לדבר מפני שכתבו עליו דברים שהוא חשב שהם לא מוצדקים, והיה גם אחד שקיבל צעקות וקללות ממש לפני משחק, בעודו עומד על הקווים בצד.

האמת שאפילו בכינוי שלו אנשים נוטים לטעות והופכים אותו מטוב לרע. "בוגי" הגיע מעוזר המאמן בקנטאקי, שהיה מתלהב מכך שהוא עושה מהלכים בקלילות של גארד, למרות היותו בחור גדול מאוד. "הוא היה אומר לי, 'גבר, יש לך את הבוגי (ע"ע סגנון ריקוד בו מזיזים את הרגליים במהירות)". עם הזמן "בוגי" הפך במקומות מסויימים ל"בוגימן", ייצור מיתי שמפחיד ילדים. אז נכון, יש סיכוי שהכינוי הזה מתאים לו הרבה יותר, והוא גם זרם איתו לא פעם, אבל גם כאן יש אנשים שטועים.

בווידאו: קאזינס מוציא עצבים על כספי

תורם באופן קבוע לנזקקים וחבר טוב לקבוצה
למרות היותו מסתבך סדרתי ושונא תקשורת ידוע, יש לקאזינס צדדים טובים הרבה יותר, כאלה שפחות פופלריים לכתוב עליהם, אבל אין ספק שהם מייחדים אותו. הוא תורם באופן קבוע כמעט לכל דבר שהוא יכול. בעבר תרם הכוכב מיליון דולר למשפחות נזקקות בסקרמנטו. הוא הפתיע אמא חד הוריד קשת יום עם מכונית חדשה. תרם מאות זוגות נעליים ואפילו 300 תרנגולי הודו למשפחות עניות בחג ההודיה. רק לאחרונה הוא עשה את שלו כשהפתיע ילדים עם מתנות לכבוד חג המולד, כשהוא קורא לעצמו "סנטה קאז".

הכוכב של הקינגס אוהב להפתיע ילדים, אוהב להצטלם עם מעריצים ונותן תשומת לב למי שהוא יכול כדי שייצא שמח. מלבד זאת, גם חבריו לקבוצה העידו לא פעם על חבר נאמן שכיף להיות לצידו. אפילו עומרי כספי, שחטף צעקות ממנו במהלך משחק לאחרונה, נחשב לאחד מחבריו הקרובים וקיבל ממנו גיבוי לא פעם.

"כשאומרים עליי דברים רעים בתור חבר לקבוצה, זה ממש מעצבן אותי. הדבר שהכי חשוב לי הוא תמיד לתת כבוד לחבריי לקבוצה". דמאר דרוזן, ששיתף פעולה עם קאזינס בנבחרת ארה"ב רואה אותו בצורה אחרת: "יש אנשים שיגידו שהוא בריון, אבל אם אתה מכיר אותו באמת אתה יודע כמה הוא בחור רגיש. החברים שלו לקבוצה לא שמים לב למה שאומרים עליו". גם קארל לאנדרי, ששיחק 4 עונות עם "בוגי" בסקרמנטו, יודע שהדיבורים לא נכונים: "הוא עשה התקדמות מאוד גדולה עם השנים, ולמרות שהוא מתחרה קשוח על המגרש, הוא יודע להיות חבר טוב לקבוצה".

היכולות על המגרש של קאזינס כבר שייכות לכתבה אחרת. אף אחד לא יכול להתווכח עם מה שהוא מביא לפרקט בכל ערב, עם הרצון שלו לנצח ועם הסטטיסטיקות שהוא מייצר. הוא עצמו מאמין שהוא "השחקן הכי דומיננטי בעולם", כפי שאמר פעם בראיון, אבל גם הוסיף באותה הנשימה "אני לא עקבי מספיק, וזה הדבר שאני צריך לעבוד עליו". זה בעצם מסכם את הסיפור - קאזינס מבולבל. לטוב ולרע. את האופי שלו רק הוא יכול לשנות ואם זה לא יקרה, הוא כנראה ייזכר בתור עוד שחקן מצוין, אך מפוספס. מה שבטוח, כרגע, רק הוא מפסיד טכנית.