"יש לו ביצים": ווילבקין היה מצליח לככב גם ב-NBA?

הפגרה הארוכה גרמה לאנשי התקשורת מעבר לים להתעסק בשאלת המיליון: איזה שחקני יורוליג יצליחו בליגה הטובה בעולם? העמדה הבעייתית, ההגנה המוגבלת ויכולת הקליעה שמשנה הכל - כוכב מכבי ת"א, ורבים אחרים, במוקד: "במשפט, הוא ג'ייסון טרי לעניים"

מערכת אתר ערוץ הספורט  05.06.20 - 13:15
תחילת כתבה

הפגרה הארוכה שנכפתה על עולם הכדורסל הוציאה מאנשי התקשורת את הצד היצירתי שבהם. חלק התרכזו בנחלת העבר, חלק ניסו לפענח כיצד יראה העתיד ואחרים גלשו לנושאים שלא מצאו זמן לדבר עליהם בימים כתיקונם. ג'ון הולינגר, מי שהיה סגן הנשיא לענייני כדורסל בממפיס, ונייט דאנקן, סקאוט ואיש תקשורת שמסקר את ה-NBA, בחרו לנצל את "הזמן המת" עם פודקאסט תחת הכותרת: שחקני היורוליג שיצליחו ב-NBA.

השניים פתחו את דבריהם עם כלל אחד: על השחקנים ברשימה, אשר כבר נרשמו לדראפט בעברם ולא יוכלו לעשות זאת שוב, להיות מתחת לגיל 30. אחד השחקנים שעונה לקריטריון הזה, "תתפלאו", הוא שחקנה של מכבי ת"א סקוטי ווילבקין, שלטענת צמד הפרשנים יכול להצליח בליגה הטובה בעולם.

"הוא אתלט די טוב, זה ממש בלט כשהוא היה בליגת הקיץ של ממפיס", אמר הולינגר, שהיה גם זה שהוביל את השיחה. "באותו זמן הוא לא היה קלעי טוב כמו שהוא היום, הוא היה סביר בפלורידה ומכנית הזריקה לא הייתה מושלמת, אבל נראה שהוא הידק את זה. בעונות האחרונות הוא קלע באחוזים טובים מחוץ לקשת, וזרק הרבה פעמים. הוא עולה גבוה לזריקה, יש לו 'ביצים', הוא לא מפחד לקחת זריקות חשובות".

בתגובה לדבריו, דאנקן העלה את ה"בעיה הגדולה" שמונעת מווילבקין חוזה בליגה הטובה בעולם: "יש לו אתלטיות שמתאימה ל-NBA עבור הגדול שלו, אבל הוא לא מוביל כדור כמו שיין לארקין. הוא יותר ספק נקודות מעמדת הסקנד גארד, ג'ייסון טרי לעניים".

הולינגר הסכים עם דאנקן והוסיף: "זה נכון, הוא לא מוביל כדור אמיתי, לא רכז טהור. הוא לא נכנס לצבע בקלות או מוסר מסירות מדהימות. יש קבוצות שלא צריכות שהרכז יהיה מוביל הכדור העיקרי והוא יכול להתאים בצורה טובה לתפקיד הזה, בגלל שיש לו זריקה טובה והוא די אתלטי - אבל אם הקבוצה שתיקח אותו תרצה שהוא ייצור לעצמו את הקליעה, היא תהיה מאוכזבת".

"אחד הדברים המעניינים ביותר אצלו, זו הקליעה", הוסיף דאנקן. "הוא יכול לייצר מצבי קליעה מכדרור ומקאץ'-אנד-שוט, זו דך בה הוא יכול לתרום לקבוצת NBA. הדבר שהכי בלט אצלו זו היכולת לזרוק שלשות כשהוא יוצא מחסימות, אפילו ב-NBA זה משהו שלא הרבה שחקנים יכולים לעשות. הוא גם מרגיש בנוח לזרוק הרבה מאחורי קו השלוש האירופאי, אפילו מעבר לקו השלוש של ה-NBA, זו תכונה שאני ממש אוהב".

אחד הנושאים שעלו לא פעם בשיחה, היה עניין ההגנה של ווילבקין. "הוא אתלט, אבל לא משפיע בצד ההגנתי", אמר הולינגר וגרר הסכמה מדאנקן: "גם אני לא חושב שהוא שומר מצוין, הוא יכול לשמור רק רכזים. אני לא יודע כמה הוא יהיה יעיל, אבל יהיה מעניין לראות איך הוא יתאים. אני חושב שאפשר לתת לו הזדמנות כשחקן מחליף, שיכול לעלות ולקלוע כמה סלים בחמישייה השנייה - זה נראה לי מעשי".

ווילבקין, כמובן, לא היה השחקן היחיד שעלה בשיחה בין השניים. הראשון, איך לא, היה ניקולה מירוטיץ' - אשר על התאמתו לא היה ספק, אך ברור לכולם שהוא לא יחזור לארה"ב בקרוב. מלבדו, הולינגר טען ששיין לארקין, אקסל טופאן, ניקולה מילוטינוב וכאמור, סקוטי ווילבקין מתאימים לליגה הטובה בעולם. דאנקן, לעומתו, הסתפק בלארקין, מיציץ', מילוטינוב ו-ווילבקין. מסכימים, הצביעו בסקר >>