הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

"הבחור המסתורי": מדר יקבל צ'אנס בבוסטון?

בחירות העבר, הניתוחים והצד הכספי. רפפורט: "תחנה בדרך"

אלון אמסלם
אלון אמסלם  20.11.20 - 19:24
תחילת כתבה

יומיים אחרי שהסתיים דראפט ה-NBA, ולאחר שים מדר החליט להפוך את הלילה להצגה כפולה וחגיגית, נשאלת השאלה המתבקשת: מה צופן העתיד ליהלום של הפועל ת"א? והתשובות, ובכן, יכולות להתפתח לכמה כיוונים שונים.

מדר, שנבחר במקום ה-47 על ידי בוסטון סלטיקס, הוא עכשיו, למעשה, חלק מאחד הארגונים הגדולים בליגה הטובה בעולם. בוסטון אמנם לא מחוייבת אליו בשום צורה, אבל היא זו שמחזיקה בזכויות שלו מעתה ועד עולם והיא יכולה לעשות בהם כראות עיניה. ההיסטוריה מלמדת אותנו, הישראלים, שלא תמיד יש שימוש בזכויות הללו - אבל אם כבר להיבחר בסיבוב השני, בוסטון זה המקום האידיאלי.

נסביר: הדוגמא הקלאסית לשחקן שלא השתמשו בזכויותיו, היא דוגמת ליאור אליהו, שנבחר על ידי אורלנדו בדראפט 2006 והפך לנכס המשמש קלף מיקוח בטריידים כאלה ואחרים. למעשה, מאז 2006 זכויותיו של אליהו הועברו מאורלנדו ליוסטון, משם למינסוטה ואשתקד לגולדן סטייט, כחלק מטרייד דיאנג'לו ראסל. דוגמאות נוספות - וטריות יותר - ניתן למצוא בדראפט הנוכחי, בו הועברו זכויותיהם של ואסיליה מיציץ' ואנטה טומיץ' מיד ליד.

ועדיין, כאמור, אם כבר לנחות בסיטואציה כזו - שיהיה אצל בוסטון. מדוע? משום שהסלטיקס נחשבים למי שאוהבים לטפח כישרונות צעירים. לראייה, דוגמת טרמונט ווטרס, האיש שנבחר על ידי בוסטון במקום ה-51 של דראפט 2019 - ארבע בחירות אחרי מדר. ווטרס שותף ב-11 משחקי NBA ואת רוב עונת 2019/20 בילה בג'י-ליג, שם נבחר לרוקי העונה. בראיון שסיפק בשבועות האחרונים, ווטרס סיפר שהוא מתאמן פעמיים-שלוש ביום כדי לקבל הזדמנות גדולה יותר בבוסטון העונה.

בינתיים, בארה"ב כבר החלו לתהות "מי הישראלי המסתורי שנפל בידייהם". בשלוחה של הסלטיקס באתר המוערך "USA Today", ניסו להסביר את הבחירה של בוסטון. "הסלטיקס אמנם לא נדרשים להשתמש בו, אבל נראה שמדר לא נלקח כדי להישאר מחוץ לדרך", נכתב על היהלום הצעיר.

"הוא שחקן שצפינו בו לא מעט בישראל", הסביר דני איינג', הג'נרל מנג'ר של בוסטון, בליל הדראפט. "נראה איך זה מסתדר, אני באמת לא יודע. התכנית היא ככל הנראה לתת לו להתפתח באירופה לפחות עוד עונה, ולהעריך את המצב משם, אבל אנחנו מחכים לראות את הצמיחה וההתפתחות שלו כשחקן".

באשר לעונה הקרובה, סביר להניח שמדר יישאר בהפועל ת"א כיוון שהוא תחת חוזה - ורכישה מיידית תעלה לבוסטון לא מעט כסף. מה גם שלמדר, שחתם על חוזה עוד שהיה בן 16, אין סעיף יציאה ל-NBA. הפועל, מצידה, כנראה לא תשים רגליים למדר - שבינתיים מוביל את הקבוצה ומקבל שכר מצחיק בשל היותו חייל - בעיקר כדי לא לאבד אותו בחינם בתום החוזה. עם שחרורו מצה"ל, מדר יקבל מענק של 50,000 אלף ש"ח בחוזהו הראשון, שיעמוד על כ-200 אלף ש"ח לעונה אם יישאר בהפועל.

בתוך כך, האנשים שהיו חלק בלתי נפרד מהצמיחה של מדר בישראל ממשיכים בפירגונים. "מי שמכיר את היחסים שלי עם ים והמשפחה יודע שבלילה הזה השמש זרחה גם עבורי", אמר ידידיה רפפורט, שזז לאחרונה מבעלות האדומים והיה זה שהביא את מדר מבית דגן להפועל בגיל 15. "הרבה ביקורת נשמעה על ההחלטה של ים להישאר בדרפט השנה, אך כמו בכל שלב במשחק, הוא נתן לכולם לאכול את הכובע".

"בהכירי את ים, אני בטוח שזו עוד תחנה בדרך", הוסיף רפפורט. "הוא יגיע לקבוצה וישחק בה דקות משמעותיות. זה השחקן חדור המטרה הכי הגדול שהכרתי. שמח שהפועל ת"א נכנסה למועדון האקסלוסיבי של קבוצות ששלחו שחקן לליגה הטובה בעולם. המועדון הוכיח עד כמה הוא בית טוב לשחקנים צעירים ומוכשרים כמו ים".