$(document).ready(function () { setTimeout(function () { $('#Haim_L').remove(); }, 2500); // Remove the element after 3000 milliseconds (3 seconds), you can adjust this value as needed });
הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

גלן רייס: "אם הייתי משחק היום יכולתי להיות שחקן הרבה יותר קטלני

האיש שנלחם מול ג'ורדן, קטף את ה-MVP של משחק האולסטאר לעיני צ'מברליין וזכה באליפות בלייקרס, העניק ראיון בלעדי בו שוחח על כמה מאותן חוויות בלתי נשכחות ב-NBA, וגם על בנו

גבריאל היידו
גבריאל היידו  27.08.21 - 17:00

תגיות: NBAגלן רייס

צפו בראיון עם גלן רייס בנגן הווידאו למעלה>>

לא מעט ישראלים מכירים את השם גלן רייס בגלל הבן ששיחק בהפועל חולון בסוף העשור הקודם, אבל האמריקאים מכירים את השם הזה היטב כבר למעלה מ-30 שנה. גלן רייס האב זכה באליפות המכללות, שיחק בדיוק 1000 משחקים ב-NBA המפוארת שלו ולאורך הקריירה הספיק לזכות באליפות לצד קובי בראיינט ושאקיל אוניל, להיבחר שלוש פעמים לאולסטאר, להיבחר ל-MVP של האולסטאר וגם לזכות בתחרות השלשות. כעת, בראיון בלעדי ל"חדשות הספורט", רייס שיתף כמה מאותן חוויות בלתי נשכחות.

כשאתה מסתכל על ה-NBA כרגע, אתה אומר לעצמך 'השחקנים של היום זורקים יותר מדי שלשות' או 'לעזאזל, אם הייתי משחק היום הייתי אחד הקלעים הקטלניים בליגה'?
"אני בהחלט אלך על האפשרות השנייה. בכל פעם שאני צופה במשחק אני רואה את ההזדמנויות שיש לאנשים שהם לאו דווקא קלעים טובים, והם מקבלים 10-12 ניסיונות לזריקה מחוץ לקשת. אני בהחלט חושב שאם הייתי משחק היום, הייתי הרבה יותר קטלני מאשר שהייתי כששיחקתי ב-NBA. לפעמים כשאתה רואה שחקנים שלא יודעים לקלוע ועדיין זורקים משלוש אתה קצת מתגעגע לימים של פעם בהם היו חמש עמדות מסורתיות. הייתי קלעי שלשות טוב מאוד, ואני מעריץ גדול של הזריקה היום".  

כשמדברים על התקופה ההיא, המשחק היה הרבה יותר פיזי. מה אתה זוכר מהקרב המפורסם שלך נגד מייקל ג'ורדן כשהיית בשארלוט, ואיך זה לריב עם אלוהים?
"הגענו לידי תקשורת מילולית, הייתי אומר. כשאתה נקלע למצב כזה, זה מגיע בהתלהטות הרגע. המיץ התחרותי שלך רץ בדם, דברים כאלו קורים. אני ומייקל חברים טובים מאוד. יש לי המון הערכה אליו עד עצם היום הזה, אני חושב שהוא השחקן הטוב ביותר ששיחק את משחק הכדורסל. זה היה כיף.. בלי קשר למי שאתה ואיזה ספורטאי אתה, אני צריך להגן על השטח, לא רק בשבילי אלא בשביל הקבוצה שלי. המשכנו משם הלאה, וזה מצחיק כי היחסים שלנו למעשה צמחו מאותו רגע. למדתי המון מג'ורדן, איך אפשר שלא. האינטנסיביות שלו, האתלטיות שלו, המנהיגות שלו והמוכנות שלו לעשות כל מה שצריך כדי לנצח. אין לי חרטות על זה.

היה לך רגע מאוד זכור באולסטאר. היית ה-MVP של האולסטאר לעיני 50 השחקנים הגדולים בהיסטוריה, ושברת את שיא הנקודות למחצית באולסטאר לעיני ווילט צ'מברליין המבואס. מה אתה זוכר מאותו יום?
"אני זוכר את כל מה שאיזכרת. כמו שאמרתי, קודם כל לעשות זאת מיד אחרי שהודיעו על 50 השחקנים הגדולים בכל הזמנים היה עצום. כי הם עמיתים למקצוע, בחורים שהיו שם לפניי. לבוא לשם וגם להיות השחקן הטוב בעולם באותו יום, בין שאר האולסטארים ואפילו מייקל ג'ורדן הגדול, זה היה כבוד. להיות מסוגל לקלוע באותה נקודת זמן כמו שעשיתי, זאת הייתה רק דוגמא קטנה לעונה שהייתה לי ב-1997 עם שארלוט.

אתה גם זכית באליפות עם הלייקרס ב-2000. איך היה לשחק עם חברך, שאקיל אוניל? ומה לגבי קובי בראיינט, יש לך איזה סיפור טוב עליו?
"תראה, לשחק עם שאק וקובי היה הפסגה של קריירת ה-NBA שלי, זה קודם כל. קובי ברייאנט הגדול והמנוח, חבר יקר. רק להיות מסוגל להיות לצידו, לראות אותו מתאמן כל יום, העבודה שהוא השקיע, הידע שהיה לו על המשחק, והידע שהיה לו בצורה אינדיבידואלית. הרבה אנשים לא יודעים זאת, אבל קובי היה איש מאוד מאוד חכם. הוא היה אבא נהדר, בעל נפלא, מנהיג גדול עבורי, עבור הלייקרס והקהילה והוא חסר מאוד".

"הסיפור הגדול שלנו הוא המסע שלנו לזכייה באליפות באותה שנה, היו לנו עליות וירידות והיו קשיים לפעמים, אבל בו זמנית, עשינו מה שאלופים אמיתיים עושים, התאחדנו ויצאנו למגרש ועשינו מה שצריך כקבוצה.
שאקיל? עוד אחד מחבריי הקרובים. אני תמיד אומר ששאק חייב להיות אחד הבחורים האהובים והמצחיקים בהיסטוריה של הליגה. כשאתה רואה אותו זה נראה שהוא אף פעם לא עצוב, הוא תמיד מנסה להעלות חיוך על הפנים של אנשים, ואני חושב שכאשר יש לך פלטפורמה כזאת, הוא עשה עבודה גדולה".   

דיברתי לא מזמן עם טימי הארדוויי על איך זה לגדל בן כדורסלן. גלן ג'וניור הוא כמובן מאוד מוכשר אבל נראה שמאז הפועל חולון הוא לא מצליח למצוא את המקום השמח שלו. האם זה לא חבל שהוא לא יכול לנצל את כל הפוטנציאל שלו?
"אני חושב שכאשר יש לך סיטואציה כזאת אתה חייב לנצל את הרגע, חלק עושים זאת וחלק לא. חלק מוצאים דרך אחרת. כשמדברים על טים הארדוויי ג'וניור, אני חושב שהוא עשה עבודה יוצאת מהכלל. הילדים שלנו גדלו ביחד, אני רואה את טים עושה את מה שהוא עושה הכי טוב מגיל 10. אנחנו תמיד מקווים לטוב לא רק עבור הבנים שלנו, אלא גם לבנים של שחקני עבר אחרים בליגה".

במה אתה הכי מתגאה מהתקופה שלך ב-NBA?
"אתה יודע מה, הרבה אנשים דיברו איתי על כמה מההישגים שהיו לי ב-NBA מבחינת קליעה וזכייה באליפות, אבל הדבר הכי חשוב שאני רוצה שאנשים יזכרו ממני זה שהייתי בחור עם רגליים על הקרקע, ובחור נהדר להיות לצידו, ובחור אדיר באופן כללי, מישהו שהיית רוצה לבלות איתו ולנהל איתו שיחה. זה יותר חשוב עבורי".

ובכן, חייכת מספיק היום אז אני מבין שאתה בחור משעשע ובחור שכיף להיות לידו, אתה עדיין חייב לנו ביקור בישראל עם הבן שלך כי הוא פופולרי ואוהדי הפועל חולון אוהבים אותו מאוד. והבטחת שתבוא אז האם זה יקרה? האם שניכם תבואו ותוכל לתת לו יד, ולעזור להרגיע אותו טיפה?
"כן. כשהוא שיחק בישראל בהחלט עקבתי אחרי הקריירה שלו ממש מקרוב, יש לי עיניים, אני יודע מה קרה שם, גם הטוב וגם הרע. אנחנו מנסים להמשיך וללמוד מסיטואציות כאלו. אני מנסה להגיע לישראל, אני באמת הבטחתי לבוא, וכל עוד יש לי אוויר בגוף אתה צריך להאמין שברגע שההזדמנות תגיע, אני אהיה שם".