יורוליג 2020/2021
קבוצה מש’ נצ’ הפסד הפרש
1 אלבה ברלין 0 0 0 0
2 אנדולו אפס 0 0 0 0
3 מילאנו 0 0 0 0
4 הכוכב האדום בלגרד 0 0 0 0
5 צסק"א מוסקבה 0 0 0 0
6 ברצלונה 0 0 0 0
7 באיירן מינכן 0 0 0 0
8 פנרבחצ'ה 0 0 0 0
9 חימקי מוסקבה 0 0 0 0
10 באסקוניה 0 0 0 0
11 וילרבאן 0 0 0 0
12 מכבי תל אביב 0 0 0 0
13 אולימפיאקוס 0 0 0 0
14 פנאתינייקוס 0 0 0 0
15 ריאל מדריד 0 0 0 0
16 ולנסיה 0 0 0 0
17 ז'לגיריס קובנה 0 0 0 0
18 זניט סנט פטרסבורג 0 0 0 0

"באסקוניה תורשה להיכנס? נצטרך לדון בזה"

צפו במשנה למנכ"ל משרד הבריאות: "ההחלטה לצאת לסרביה נכונה"

מערכת אתר ערוץ הספורט
מערכת אתר ערוץ הספורט  05.03.20 - 20:29
תחילת כתבה

כפי שכבר הבנו בימים האחרונים, ההנחיות החדשות של משרד הבריאות בעקבות התפשטות נגיף הקורונה עלולות להשפיע בצורה דרמטית על הספורט הישראלי, כולל משחקים בזירות הבין לאומיות דוגמת מכבי ת"א ביורוליג והפועל ירושלים בליגת האלופות של פיב"א.

הנושא החם ביותר כרגע הוא העניין שתושבים ממדינות מסוימות לא מורשים להיכנס לישראל, ואזרחי ישראל שביקרו באותן מדינות חייבים להישאר בבידוד. הקבוצה של יאניס ספרופולוס חזרה מספרד, אך קיבלה היום (חמישי) להמריא לסרביה בכל מקרה. כמו כן, ביום חמישי הבא היא צפויה לארח את באסקוניה לקרב חשוב בהיכל, אלא שעל פי ההנחיות המקפידות, אלו שהגיעו מספרד לא מורשים להיכנס לישראל. על כך דיבר היום המשנה למנכ"ל משרד הבריאות, פרופסור איתמר גרוטו, לחדשות הספורט.

"צריך לקבל החלטות כאלה בשנייה אחת, עשינו זאת כשהקבוצה כבר הייתה בדרך לשדה", הסביר גרוטו על ההחלטה לאפשר למכבי לטוס. "הצו שלנו יצא כמה דקות לפני זה והיה אמור לחול מאותו הרגע. היה צריך לקבל החלטה מה יותר טוב, להחזיר אותם הביתה לבידוד, או לאפשר להם לצאת. היות ומדובר בטיסה פרטית והם לא נשארים בארץ, אני חושב שזו החלטה נכונה. בידוד? מבחינה משפטית צריך לזכור שצו הבידוד חל מהצהריים, אז נכנסנו ללוח זמנים קצר. היה צריך לקבל החלטה. בסופו של יום אם היו שואלים אתכם אם הקבוצה צריכה לחזור ולהתפזר בחזרה בבתים שלהם, או לצאת בצורה מבודדת לחו"ל, אני חושב שזו ההחלטה הנכונה".

כשנשאל לגבי המשחק שנערך מול אנדולו, ענה: "לגבי אתמול יש לי עדיין ביקורת בנושא הזה. אנחנו לא צריכים כמשרד הבריאות להודיע לכל גוף על בידוד שהוא צריך להיות. לצערי הלו"ז של מכבי לא היה מול עינינו כשקיבלנו את ההחלטה לגבי המשחק אתמול, אז מישהו היה צריך להשב את תשומת הלב. מה שהיה היה, צריך לראות מה עושים הלאה. זה לא אומר שהם צריכים לעבור על זה בשתיקה. אבל לגבי הנסיעה הזאת ספציפית אני חושב שבהחלט זו הייתה ההחלטה הנכונה לאפשר להם לצאת".

על ההחלטות החריגות שיכולות להתקבל רק עבור קבוצות ספורט: "נצטרך לדון בזה, לא רואה כרגע מצב שתהיה החרגה גורפת. צריך לקחת כל מקרה לגופו. יש הרבה דברים שיתבטלו, נצטרך לחשוב ביחד מה עושים. יש לנו פגישה דחופה עם משרד הספורט אצלי במשרד ביום ראשון ואז נדון ביחד מה ההשלכות. כנראה נצטרך לדבר עם היורוליג ומפעלים אחרים. אני לא רואה מצב שהמחלה הזאת תיעלם פתאום באופק הקרוב, אז אנחנו צריכים לראות איך עוברים את התקופה הזאת. ממשיכים כמה שיותר בשגרה, כשבמקביל צריך להיזהר מהקורונה".

גרוטו סיפר מה יקרה אם תגיע לפה קבוצה מחו"ל: "יכול להיות שיהיה מצב כזה שלא תהיה להם כניסה, צריכים לדון בזה. יש קבוצה מספרד, באסקוניה, שצריכה להגיע. נצטרך לדון לגבי זה. אחרי סרביה אין צורך כרגע בבידוד, הם סיימו את הבידוד שלהם לגבי ספרד. אם יהיה צורך אפשר לחשוב על פתרון יצירתי, אולי לקיים את המשחקים במקום אחר. יש כל מיני דברים שאפשר לעשות. גם באירופה יצטרכו לקבל החלטות קשות, כמו שקיבלו בכדורגל האיטלקי".

בנוגע למשחק הקלאסיקו בכדורסל והאפשרות שתהיה כמות צופים יותר גדולה מההנחייה: "צריך לקבל החלטות שמאזנות כל הזמן. ההחלטה הכי פשוטה של לסגור את המדינה ולא לאפשר לאף אחד להיכנס זה לא ריאלי. אנחנו מנסים לאזן ולשמור על שגרת חיים ככל הניתן, ואיפה שאפשר לצמצם אז נצמצם. בסופו של יום ההחלטה תהיה פרטנית פר אצטדיון, לכל אצטדיון נעשה תכנית משלו. כל קבוצה תכין תרחיש איך היא תנהל את זה, לפי התנאים שאנחנו הגדרנו. אני חושב שזה יאזן בין הסיכון לבין המצב בו נמשיך את קיום המשחקים. אפשר למצוא את האיזון הזה. מי שהולך למשחקים צריך לזכור טוב טוב איפה הוא יושב, שיצלם את המקום בפלאפון, כדי שאם במקרה נצטרך אז נוכל לאתר אותם".

גרוטו התייחס גם לגבי משחקי הפלייאוף העליון בכדורגל: "אנחנו ניתן הנחיות מלאות בנוגע לזה בצורה מפורטת. בגלל זה לקחה המנהלת פסק זמן של שבוע כדי להתארגן לפני ההנחיות. נשתדל למנוע צפיפות בכניסות והיציאות, וכמובן חשוב להקפיד על היגיינה. בסך הכל אלו דברים ישימים".