$(document).ready(function () { setTimeout(function () { $('#Haim_L').remove(); }, 2500); // Remove the element after 3000 milliseconds (3 seconds), you can adjust this value as needed });
יורוליג 2023/2024
קבוצה מש’ נצ’ הפסד הפרש
1 ריאל מדריד 0 0 0 0
2 פנאתינייקוס 0 0 0 0
3 מונאקו 0 0 0 0
4 ברצלונה 0 0 0 0
5 אולימפיאקוס 0 0 0 0
6 פנרבחצ`ה 0 0 0 0
7 מכבי תל אביב 0 0 0 0
8 באסקוניה 0 0 0 0
9 אנדולו אפס 0 0 0 0
10 וירטוס בולוניה 0 0 0 0
11 פרטיזן בלגרד 0 0 0 0
12 ארמאני מילאנו 0 0 0 0
13 פאריס באסקט 0 0 0 0
14 ז`לגיריס קובנה 0 0 0 0
15 באיירן מינכן 0 0 0 0
16 הכוכב האדום בלגרד 0 0 0 0
17 וילרבאן 0 0 0 0
18 אלבה ברלין 0 0 0 0
הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

מחוץ למשחק: תעלומת דארן היליארד במכבי ת"א

הסווינגמן לא מקבל הזדמנות לנצל את הכלי הכי חזק שלו, ונאלץ לצאת מאזור הנוחות, דבר לו לא בטוח שהוא מוכן. מי שהיה אמור להיות הקלעי הדומיננטי ביותר בצהוב לא מזכיר את עצמו, ולא רק באשמתו

סער שהם
סער שהם  24.11.22 - 12:14

"דארן היליארד הוא סקורר מוכח ביורוליג", כך פתח את דבריו עודד קטש לפני קצת פחות מחמישה חודשים עם ההודעה על הצטרפות השחקן. ואכן מאמן מכבי תל אביב, שחתם בעצמו בקבוצה רק שמונה ימים לפני כן, לא טעה בדבריו על הסווינגמן שהיה לזר השלישי בפאזל שנבנה בהתרגשות באותם ימים.

  • הערב ב-18:30 ב-5SPORT: מכבי ת"א מול הכוכב האדום

עם זאת, הצהובים כבר נמצאים בהכנות למחזור העשירי של המפעל הטוב ביותר באירופה ומי שהיה אמור להיות אחד מספקי הנקודות המשמעותיים ביותר בסגל לא מצליח, באשמתו או כנראה באשמת אחרים, להתקרב למה שהיה אמור לספק לקבוצה ורושם 5.4 נקודות ב-13 דקות. לאחר שישה שבועות של עונה שמרגישים כמו תקופה ארוכה בהרבה, במהלכה האמריקאי התקשה להיכנס לעניינים, כעת בשלה העת לנסות ולפענח לפחות חלק אודות תעלומת דארן היליארד.

אך לפני שנגיע לשם, נחזור שוב להתחלה. מה שאמור היה להיות היתרון היחסי של היליארד, כפי שכולנו יודעים, הוא הצד ההתקפי. מבאסקוניה, דרך צסק"א ועד לבאיירן מינכן - בכל תחנה אליה הגיע, האמריקאי הצליח לזכות למעמד יציב ברוטציה, זאת בעזרת היד הטובה שלו והיכולת לספק נקודות ממהלכים אישיים. או במילים דומות וכפי שניתח קטש באותה הודעה בסוף חודש יוני - "הוא קלע טוב מאוד שיכול לייצר לעצמו מרווח באמצעות כדרור".

גם כאן, מאמן מכבי ת"א צדק, אך בפועל הזמן עבר ולהיליארד לא באמת הוענק הצ'אנס להוכיח שהוא יודע לעשות זאת גם במדים הצהובים. נכון, הפציעה שלו בפתיחת העונה בוודאי לא הועילה, אך לפי הנתונים שנצברו עד עכשיו אפשר להצביע בבירור על מגמה - היליארד לא משחק בסביבה הטבעית שלו, ולא בטוח בכלל אם הוא יכול להסתגל ליציאה מאזור הנוחות, מצב לו ספק אם ציפה.

העניין הוא לא רק עמודת הדקות, שם היליארד לא מקבל הרבה, מה שצריך יותר להדאיג את האוהדים הצהובים באשר לשחקן הוא אופן השימוש בו. לפי InStat, בארבע עונות היורוליג של היליארד לפני מכבי ת"א המהלך ההתקפי בו היה מעורב הכי הרבה היה פיק אנד רול, זאת עם 22.3% מסך המהלכים שהסתיימו בניסיון קליעה, מהלך אותו סיים ביעילות גבוהה.

נתחיל מימיו בצסק"א, שימו לב לסווינגמן שמוביל את הכדור בהתקפה, מקבל חסימה זריזה ולא מתקשה לסיים בתוך הסל תוך תשע שניותנמשיך לבאסקוניה, עם שלשה קלה לאחר חסימה, שוב תשע שניות לתוך ההתקפה גם בבאיירן נהנה היליארד מהרבה מהלכים דומים, כאן זה נגמר תוך שמונה שניות

בעזרת החסימות, היליארד יודע לייצר נקודות מהירות בתחילת התקפות, דבר חשוב במיוחד בכדורסל של היום, אך אצל מכבי תל אביב הוא לא מקבל הזדמנות לעשות את זה, זאת כשבשמונת משחקיו הרשמיים בכל המסגרות 7.1% בלבד מסך המהלכים שלו הסתיימו בנסיון קליעה בסיומו של פיק אנד רול. היליארד ייצר בדרך זו 220 נקודות מתוך ה-1,051 נקודות שקלע מהשדה בקריירת היורוליג כולה, יותר מ-20% סך הכל, אך במכבי ת"א הוא אפילו לא סיפק נקודה אחת ממהלך של זריקה אחרי פיק אנד רול, זאת כשלרשותו 50 נקודות בשמונת משחקיו הרשמיים בכל המסגרות.

בכך, התקרה ההתקפית של היליארד במועדון החדש נפגעת בצורה דרסטית, זאת כשהזריקה אחרי מהלכי חסימה שימשה לו תמיד כאיום עיקרי והפכה לאחד הכלים הכי יעילים שלו בקריירה. 

בעקבות המצב החדש, היליארד נאלץ במשך לא מעט התקפות להמתין מעבר לקשת השלוש לקבלת הכדור, וזה מתבטא כמובן גם במספרים, זאת כש-19% מנסיונות הקליעה שלו במכבי הגיעו ממצב של תפיסה וזריקה, יותר מכל מהלך התקפי אחר בסיומו זרק את הכדור לסל. היליארד הוא אכן השחקן שאתה רוצה שישחרר את הנסיונות האלה, ועל מכבי ת"א להמשיך להשתמש בו לפחות בצורה הזו, אך נדמה שכשהיא לא מאפשרת לו לנהל מהלכים במרכזם חסימה היא פשוט לא נותנת לו את הכלים הבסיסיים שהוא צריך כדי להיכנס לקצב הידוע ולקחת חלק אינטגרלי בקבוצה.

במובן הזה, נדמה שהציוות של היליארד לחבורה בה גם לורנזו בראון וגם ווייד בולדווין נוכחים הוא לא אידיאלי, אך זה לא אומר שאין בו שימוש או צורך. היליארד הוא עדיין הקלעי הטוב ביותר שיש לעודד לקטש בשרוול, ובעונה ארוכה ובליגה משוגעת כמו היורוליג, אתה צריך את הידית שלו איתך ובמיוחד כשהוא הקלע המוכח היחיד שלך ברמות האלה. אגב, יתכן שהאמריקאי עצמו יעדיף לעלות מהספסל באופן קבוע, זאת על מנת להנות מאפשרות לווליום התקפי גבוה יותר, כפי שהתרגל במהלך הקריירה.

שימו לב ליוסג', שנותן לנו את אחוז ההתקפות בהן ביצע היליארד "פעולה מכרעת" - זריקה מהשדה, זריקת מהעונשין, איבוד כדור או אסיסט. אשתקד היוסג' שלו בבאיירן מינכן היה גבוה במיוחד עם 28.9%, כשגם במועדון מפואר בהרבה ולצד לא מעט כוכבים הוא קיבל במה להתבטא, עם 25.0% בשתי עונותיו בצסק"א. אין תיעוד לנתון זה בעונה שלו בבאסקוניה, אך אפשר להניח שמדובר במספר דומה לכל הפחות. העונה, לעומת זאת, היליארד רושם 18.5% בנתון זה במכבי ת"א.

בסוף המסקנה ברורה - הצהובים לא משתמשים בשחקן שלהם בצורה האידיאלית עבורו וכנראה שגם עבורם, ומעבר לכך, יתכן שהם לא משתמשים בו מספיק כדי שבאמת יוכל להיות איבר מתפקד בגוף בריא.

בין אם זו בניית הקבוצה סביב צמד גארדים דומיננטי כמוהו לא נראה כמעט אף פעם בקבוצה, הפציעה שתקפה בתחילת העונה או דברים מורכבים יותר במסדרונות סביב ההיכל ובחדר ההלבשה, דבר אחד בטוח - כמו עוד מספר שחקנים בקבוצה, לפחות כרגע היליארד לא מקבל את האפשרות להדגיש את היתרונות שלו. עם זאת, הוא יהיה חייב למצוא את הדרך להיכנס למערכת של עודד קטש ובמהירות, זאת לאחר שנקלע בעל כורחו לסכנת הסתבכות גדולה ומיותרת במסע שלו בישראל. במקביל, על המאמן יהיה למצוא את הנתיב להשיב אליו את השחקן שאיבד על מנת שיעניק את מה שאמר קטש עצמו רק לפני מספר שבועות.